Joe Biden amerikai elnök és Kamala Harris jelenlegi alelnök, nem hivatalos demokrata elnökjelölt várta Evan Gershkovichot, a The Wall Street Journal újságíróját, Paul Whelan volt amerikai tengerészgyalogost és Alsu Kurmasheva orosz-amerikai újságírót az Andrews légitámaszponton, néhány órával azután, hogy lezárult az Egyesült Államok és Oroszország közti, a hidegháború utáni legnagyobb fogolycsere.
A The Guardian szerint a landolás után Gershkovich úgy fogalmazott:
„Egy hónapot a jekatyerinburgi börtönben töltöttem, ahol mindenki politikai fogoly volt, akivel együtt ültem. Nyilvánosan senki sem ismeri őket, sokféle politikai meggyőződésük van, és nem mindannyian kötődnek Alekszej Navalnij támogatóihoz, akikről mindenki tud. Szeretném látni, hogy tehetünk-e értük is valamit. Erről szeretnék beszélni az emberekkel a következő hetekben és hónapokban.”
A The Wall Street Journal újságíróját tavaly tartóztatták le Jekatyerinburgnál egy hadiüzem közelében, és kémkedés vádjával július közepén 16 év börtönre ítéltek.
Paul Whelan amerikai tengerészgyalogos 5 év oroszországi fogság után szabadult, őt szintén kémkedés vádjával ítéltek el. Alsu Kurmashevát, a Szabad Európa újságíróját arra hivatkozva tartóztatták le, hogy nem regisztrálta magát „külföldi ügynökként”, később pedig hamis információk terjesztésével vádolták meg. Végül hat év börtönre ítélték.
A BBC azt írja, Joe Biden köszönetet mondott szövetségeseinek a fogolycsere érdekében tett erőfeszítésekért, Kamala Harris pedig kiemelte, a mostani események „egy olyan elnökről tanúskodnak, aki érti a diplomácia erejét”.
Eközben Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnök Moszkvában várta a szabadon engedett orosz foglyokat, és közölte, hogy az érintettek állami kitüntetésben részesülhetnek.
Amerikai összegzés szerint a nagyszabású fogoly-csere egyezség 24 embert érintett, köztük 3 amerikai állampolgárt. 3 német állampolgár is visszanyerte szabadságát, valamint politikai okokból bebörtönzött 8 orosz ellenzéki aktivista és egy Herman Moyzhes nevű ügyvéd. A fogolycsere részeként egy további német állampolgárt fehéroroszországi börtönéből engedtek szabadon.
A fogolycsere részleteiről szóló amerikai összegzések 8, a nyugati országok által elengedett orosz állampolgárról szólnak. Amerikai börtönből hárman szabadultak, míg Szlovénia két kémkedésért elítélt oroszt, Norvégia és Lengyelország egy-egy, szintén kémkedésért elítélt orosz állampolgárt engedett el. Németországban a gyilkosság miatt életfogytig tartó börtönbüntetését töltő Vagyim Kraszikov, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat korábbi magas rangú tisztje juthatott vissza hazájában, akit egy csecsen férfi ellen Berlinben elkövetett gyilkosság miatt ítéltek el. Török összesítések szerint 26 embert érintett az egyezség tekintettel arra, hogy biztonsági források szerint két gyereket is átadtak az orosz félnek.
A fogolycsere-megállapodás előzményeiről CNN hírtelevízió egy fehér házi tisztségviselőre hivatkozva azt közölte, hogy idén februárban a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia idején Kamala Harris amerikai alelnök teljesen szűk körben, csupán egy-egy tanácsadó részvételével tárgyalt az ügyről Olaf Scholz német kancellárral. A közlés szerint ezen a megbeszélésen az amerikai politikus nyomást gyakorolt a német kormányfőre annak érdekében, hogy egyezzen bele Vagyim Kraszikov elengedésébe. Emellett az alelnök szintén Münchenben nyomásgyakorlás céljából tárgyalt Robert Golob szlovén miniszterelnökkel, akit két olyan orosz állampolgár elengedésére ösztönzött, akikre Moszkva egy lehetséges fogolycsere esetén igényt tart – közölte a Fehér Ház tisztségviselője.
Történelmi fogolycsere zajlik az Egyesült Államok és Oroszország között