;;

Irán;Libanon;Izrael;

- Izrael felkészül, amerikai tisztviselők szerint Irán megtámadhatja az országot

Akár már hétfőn elindulhat a megtorló offenzíva a Hamász és a Hezbollah vezetőinek likvidálása miatt.

Izraelben mind nagyobb az aggodalom a várható iráni és libanoni ellentámadások miatt. Vasárnapra virradóra ismét több tucatnyi rakétát lőtt ki a libanoni síita Hezbollah Izrael területére. Az észak-izraeli Beit Hillel falut támadták - közölte a Hezbollah. Ez reakció volt a dél-libanoni Kafr Kila falvak elleni izraeli támadásokra, amelyekben civilek sérültek meg, állították. Az izraeli média szerint sok rakétát elfogott a Vaskupola védelmi rendszer.

Az izraeli 12-es csatorna azt közölte, hogy a perzsa állam és a Hezbollah terrorszervezet „több fronton” is támadni fog. Ez azt jelentené, hogy a libanoni síita milícia mellett más Teherán által támogatott fegyveres csoportok is részt vehetnek egy Izrael elleni agresszióban. Ezek közé tartoznak a jemeni húszik, valamint az Iránhoz hű milíciák Irakban és Szíriában. Az izraeli vezetés egy ilyen összehangolt agresszióra adott lehetséges válaszlépésekről tárgyal. Feltételezések szerint a támadásra legkorábban hétfőn kerülhet sor. Sokan attól tartanak, hogy a közel-keleti konfliktus több államra átterjed.

A feszültségek belpolitikai fronton is nőnek: Izraelben ismét emberek ezrei vonultak az utcára, hogy a Hamász által még mindig fogva tartott mintegy 100 túsz szabadon bocsátásáról szóló megállapodás megszületése mellett tüntessenek. A felszólalók azzal vádolták Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, hogy megakadályozza a megállapodást. Izraeliek ezrei vonultak fel a kormányfő jeruzsálemi rezidenciája előtt.

Joe Biden amerikai elnök is bírálta az izraeli kormányt. Szerinte Iszmail Haníje Hamász-vezér Teheránban történt múlt heti likvidálása megnehezítheti Teherán számára a tűzszünetről és az iszlamista Hamász által fogva tartott túszok szabadon bocsátásáról szóló megállapodás elérését. Amikor erről kérdezték, Biden a New York Times szerint újságíróknak adott interjújában azt válaszolta: „Ez nem segített”. A Netanjahuval folytatott telefonbeszélgetésben Biden annak a véleményének adott hangot, hogy a Hanije-merénylet kedvezőtlen időpontban került sor. A gyilkosságot éppen akkor hajtották végre, amikor Washington azt remélte, hogy sikerül lezárni a tárgyalásokat. Biden emellett félelmét fejezte ki, hogy a teheráni művelet végrehajtása komoly regionális háborút válthat ki, amit kezdettől fogva igyekezett megakadályozni.

Az éleződő feszültség hatására az Egyesült Államok, Franciaország és Kanada felszólította Libanonban tartózkodó állampolgárait, haladéktalanul hagyják el az országot. 

Eközben az Axios két amerikai tisztviselőre hivatkozva azt közölte, hogy a közel-keleti amerikai erőkért felelős amerikai tábornok, Michael Kurilla szombaton a térségbe érkezett, arra számítanak ugyanis, hogy Iránból megtorló támadás érkezhet Izrael ellen a Hamász és a Hezbollah vezetőinek halála miatt. Sejtések szerint a perzsa állam akár már hétfőn megindíthatja az offenzívát. A Pentagon közlése szerint az Egyesült Államok megerősíti katonai jelenlétét a térségben, hadihajókat és vadászrepülőket küld.

A portálnak nyilatkozó amerikai tisztviselők arra számítanak, hogy az esetleges iráni támadás ugyanabból a forgatókönyvből táplálkozhat, mint az áprilisi, de nagyobb intenzitású lehet és valószínűleg a Hezbollahot is bevonják. Ugyanakkor a Biden-adminisztráció attól tart, hogy a Gázában tanúsított izraeli agresszió miatt ezúttal nehezebb lehet összekovácsolni ugyanazt nemzetközi-regionális együttműködést, amely lehetővé tette a korábbi támadás elleni sikeres védekezést. Michael Kurilla ezért várhatóan több környékbeli országba is ellátogat, a portál szerint Jordánia kulcsjelentőségű lehet ezek közül.

Biztosat egyelőre nem lehet tudni az iráni-libanoni tervekről, ezek egyeztetése és politikai szintű jóváhagyása még valószínűleg folyamatban van. Joe Biden amerikai elnök szombati nyilatkozata sem segített többet megtudni, amikor újságírók megkérdezték arról, hogy szerinte Irán eláll-e az ellentámadástól. „Remélem. Nem tudom” - fogalmazott.

Szombaton több mint 90 embert tartóztattak le az elfajuló, zömmel szélsőjobboldali tüntetéseken.