;

Mészáros Lőrinc;Tiborcz István;Szíjj László;

- Három hónap alatt együttesen több mint 250 milliárd forintért vásárolt cégeket Mészáros Lőrinc, Tiborcz István és Szíjj László

Május óta tucatnyi vállalat került kormányhoz közel álló vállalkozók birtokába.

Három hónap alatt tucatnyi vállalat került a kormányhoz közel álló vállalkozók, köztük Mészáros Lőrinc, Szíjj László és Tiborcz István birtokába – írja a HVG.

A portál az összesítésében többek között kiemeli, a kormányfő barátja és a kormányfő veje keményen küzdött egymással a biztosítási piacon, és végül a vő halászta el a barát elől az állami posta két biztosítóját. A Magyar Posta Biztosító és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. kétharmada immár a Gránit Biztosító Zrt. birtokában van.

A Magyar Telekom márciustól 15 százalékkal emelte a díjait, a 4iG-csoporthoz tartozó Vodafone 15,4 százalékkal, a Yettel pedig 15,3 százalékkal. Közben mindhárom cég azt hangsúlyozza, milyen nagyvonalú, a jogszabály ugyanis inflációkövető árazást enged meg, és mivel 2023-ban 17,6 százalék volt a fogyasztói árak átlagos emelkedése, ők nem éltek a teljes lehetőséggel. A menetelés azonban töretlen, a 4iG az elmúlt hetekben újabb ügyfeleket szerzett, méghozzá több százezres nagyságrendben. A HVG érdeklődésére a 4iG-nél elmondták, hogy a magyarországi regionális távközlési szolgáltató, a PR-Telecom felvásárlása révén a csoport ügyfelei 250 ezer háztartással és 55 ezer előfizetővel bővültek, míg a cég vezetékes infrastruktúrája 3400 kilométer hálózattal nőtt, ami tíz megyében csaknem kétszáz települést érint. A 4iG bejelentette azt is, hogy megvásárolja a luxemburgi bejegyzésű Canal+ Direct One néven futó műholdas szolgáltatásának ügyfélállományát. Így a magyar csoport újabb 155 ezer előfizetővel bővül. A jövőben a 4iG a Canal+ műsorterjesztési portfólióját is átveheti a helyi kábelszolgáltatók hozzájárulásától függően.

Szíjj László Duna Aszfaltja a hetekben újabb építőipari vállalatot vett meg, az ugyancsak főként utakat építő Hazai Építőgép Társulás Zrt.-t. A Duna Aszfalt tavalyi, 214 milliárd forintos árbevétele mellett az Építőgép 9 milliárdja szinte eltörpül. Az Építőgép forgalma ugyanakkor stabil volt az elmúlt évtizedben, 12-15 milliárd között mozgott, ám az elmúlt egy-két évben mintha lejtőre került volna.

Az építőipar és azon belül a hídépítés fontos szereplője egyébként az a gazdasági társaság is, amelyet a Mészáros-csoport kebelez be ezekben a hetekben. Az Acélhidak Kft. éppúgy dolgozott például a budapesti atlétikai stadion megvalósításán, mint Mészáros Lőrinc V-Híd Zrt.-je, amely most egyedüli irányítást szerez az Acélhidak felett.

A felcsúti milliárdoshoz megérkezett az ország egyik legnagyobb hulladékfeldolgozó, hulladékgazdálkodó cégcsoportja, az Envirotis is, amely már 2020-ban kikerült az alapító, Fülöp László érdekköréből, de úgy tűnik, most már végképp Mészáros tulajdonába kerül, és évente 6-7 milliárd forint adózott eredménnyel gazdagítja a kormányfő barátját.

Ha az elmúlt egy-két évtizedben valakinek elveszett adatok megmentésére volt szüksége, biztosan a Kürt jutott eszébe, még akkor is, ha a cég árbevétele mindössze 2-3 milliárd forint évente. A vállalat eddig is kapott állami megbízásokat, például a választási rendszer tesztelését, tehát meglehetősen bizalmi feladatot, amely további fényes jövőt vetített előre. Kürtiék tulajdonrészére a Prime Peak Magántőkealap tett ajánlatot, amelyet a Primefund Befektetési Alapkezelő igazgat. Az alapkezelő tulajdonosa Kertész József Tamás ügyvéd, aki Mészáros Lőrinc ügyleteiben is el szokott járni. A cégben ugyanakkor kisebbségi tulajdonos marad Kürtiék társa, a vezérigazgató Kmetty János.

Tiborcz István közben a konzerviparba száll be, és a konzervgyár egy csinos kecskeméti ingatlannal is kiegészül.

De tovább hízik a kormányfő vejének Gránit-csoportja, amely a nevét viselő biztosítón túl a lízingpiacon is terjeszkedik. Július 31-én zárult az a tranzakció, amelynek keretében a Gránit Bank 100 százalékos tulajdonrészt szerzett a holland De Lage Landden magyarországi leányvállalataiban, a De Lage Landen Finance és a De Lage Landen Leasing Kft-ben. A De Lage Landenkét szegmensben, az építőipari gépek és az információtechnológia finanszírozásában piacvezető.

Azok a vállalatok, amelyek május óta a kormányközeli üzletembereknél landoltak, könyv szerinti értéken több mint 250 milliárd forint eszközállománnyal növelték Mészáros, Tiborcz és a többiek vagyonát

– írja összesítésében a HVG.

A Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint azzal senki ne kezdjen el takarózni, hogy ezt a mértékű emelést a GDP és az inflációs adatok nem teszik lehetővé. Mindig a dolgozókon verik el a port.