Paks jelenleg hivatalban lévő fideszes polgármestere egyetért azzal, hogy a kormány egy rendelettel elvette az atomerőművet és az onnan származó adóbevételeket a várostól. A Telex videóinterjúja szerint Szabó Péter kijelentette, „sajnálom, hogy ez a döntés megszületett, de ennek ellenére abban is biztos vagyok, hogy Paks a Paks 2-es beruházás miatt, és az azzal kapcsolatos fejlesztések miatt meg fog valósulni”.
Állítása szerint ő péntek reggel 6 órakor értesült a döntésről, és bár az időzítés váratlanul érte, maga a rendelkezés nem. Kérdésre válaszolva közölte,
nem csalódott a kormányban, szerinte ugyanis az a jövőben is mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a Paks 2-es beruházáshoz kapcsolódó városi fejlesztések megvalósuljanak.
Arra a kérdésre, tisztességesnek tartja-e a kormányzat eljárását ebben az ügyben, nem válaszolt.
Az Orbán-kormány kifosztja Paksot, több polgármester fél, hogy ő lesz a következő„Nem igaz, hogy nem tudtak róla, erről már június vége óta tudott mindenki, Mi abban bíztunk, hogy meggondolják magukat” – jelentette ki Barnabás István, a Paksi Deák Ferenc Egyesület önkormányzati képviselője. Hozzátette, arra azért nem gondoltak, hogy a döntés ilyen gyorsan életbe fog lépni.
„Egy elfogadott költségvetéssel rendelkező településnek úgy veszik el a bevételét, hogy az intézkedés nem mondjuk a következő költségvetési évtől válik hatályossá, hanem két héten belül”
– foglalta össze a történteket.
Heringes Anita leendő ellenzéki polgármester leszögezte, felelőtlen döntés született. „Mi Magyarország energiaellátását termeljük meg, és Magyarország gazdaságát működtetjük. Az itt élő mérnököknek szükségük van a nyugalomra. Ahhoz, hogy az itt élő mérnökök biztonsággal tudják üzemeltetni ezt az erőművet, ahhoz szükségünk van pénzre. Ezt vették most el tőlünk" – jelentette ki.
„Kezdjünk el tárgyalni”
– üzente a kormánynak, hozzátéve, „mi hiszünk a demokráciában, és tiszteletben tartjuk, hogy ők ma Magyarország kormánya. Akkor tartsák tiszteletben azt, hogy Paks városa úgy döntött, mi fogjuk vezetni ezt a várost”.
Kedden rendkívüli közgyűlést tartottak, és az ülésen arról is döntöttek, hogy a város a mai naptól nem vállal egymillió forintnál nagyobb értékben újabb kötelezettséget. Emellett amennyiben a közlekedési cég elnyer egy vissza nem térítendő 4,3 milliárdos támogatást buszbeszerzésre, arról is inkább lemondanak, hogy az üzemeltetési költségek ne a várost terheljék.
Mint megírtuk, a kormány augusztus 15-én hatályba lépő rendelete alapján a paksi atomerőmű egyes és kettes blokkjának helyszínei, valamint az ezeket kiszolgáló létesítmények számítanak „különlegesnek”. Ez annyit jelent, hogy az általuk megtermelt iparűzési adóbevételt nem az adott önkormányzat, hanem a kormány által kijelölt megyei közgyűlések kapják, és dönthetnek a pénz elosztásáról. Nagyjából 6-7 milliárd forintról van szó, aminek egy részét ráadásul az adott megyei önkormányzat a saját működési költségeinek finanszírozására használhatja fel.
Paks lemond egy buszbeszerzést, miután az Orbán-kormány elvette tőle a helyi iparűzési adót „Szomorú augusztusra ébredtünk” – Rendkívüli testületi ülést hív össze az adóelvonás miatt a megválasztott paksi polgármester Az Orbán-kormány különleges gazdasági övezetet hoz létre, Paks elveszíti az atomerőmű adóit