;

igazságszolgáltatás;bíróság;bérek;fizetések;

- „Ha a bíróságon maradok, akkor éhen halok” - Tömegesen mondanak fel az igazságügyi alkalmazottak a katasztrofálisan alacsony fizetés miatt

A jegyzők például kimondottan nélkülözhetetlenek: rengeteget dolgoznak és így is elképesztően keveset visznek haza. 

Több közép-magyarországi bíróság lassan a működésképtelenség határára kerül, annyi igazságügyi alkalmazott mondott fel a megalázóan alacsony fizetések miatt - írja a hvg.hu.

A portálnak az egyik járásbírósági bíró azt mondta, „két ügyszakról tavaly négy hónap alatt gyakorlatilag az összes jegyző elment”.  A távozás oka szinte mindegyik esetben a megalázóan alacsony fizetések miatt mondtak fel. Bár a bírók esetében is sürgető lenne fizetésük rendezése, az igazságügyi alkalmazottak körében igazi apokalipszis kezd kibontakozni. Az ő javadalmazásuk a bírói illetményalaphoz kötött és sok esetben a jelenleg bruttó 326 ezer forint bérminimumot kapják. 

 A jegyzők esetében talán a legrosszabb a helyzet, akiknek többévi tapasztalattal és átlagosan 220-230 ezer forintot folyósítanak. Ők számítanak a bíró jobbkezének, és hatalmas a felelősségük. „Ha egy ügy bekerül a bíróságra, onnantól én adom ki az összes idézést, a vádiratokat, írom a jegyzőkönyvet, az ítéletet, a díjmegállapító végzést, a szakértői kirendeléseket. Sőt, van, hogy az én feladatom az is, hogy a rendőrségi éles rendszerben kiadjam az elfogatóparancsot, ahol a hibázási lehetőség gyakorlatilag nulla” - ismertette munkakörét egy olyan jegyző, aki tavaly augusztusban mondott fel.

A munkaidő hivatalosan nyolc óra, de többségük szombat-vasárnap is jegyzőkönyveket ír, mivel az amúgy sosem készülne el. Emellett a munka kifejezetten összetett és nehéz, sok rendszert kell ismerni hozzá. 

„A fizetésemből csak úgy tudtam megélni, hogy édesanyám kiegészítette azt, de ez számomra hosszú távon nem volt vállalható. Amikor pedig már egészségügyi problémáim is jelentkeztek a stressz miatt, elkezdtem munkát keresni. Ha a bíróságon maradok, akkor éhen halok” 

- fűzte hozzá. Most egy szervizben dolgozik, ahol dupla annyi pénzt kap, és azt érzi, megbecsülik. 

A jegyzők hiánya a Pest környéki bíróságokon is érzékelhető, de a portál információi szerint a Fővárosi Törvényszéken is alig maradt jegyző, olyan szintű az elvándorlás. Van olyan bíróság, ahol négy hónap alatt négy jegyző is felmondott, a fluktuáció harminc százaléknál is magasabb. 

Több bíró úgy látja, már az is javítana a helyzeten, ha a bértáblában foglalt illetményalap felső határát megadhatnák, erre jelenleg nincsen mód. Mindez 8-9 milliárdjába kerülne a költségvetésnek, ami nem egy túlságosan nagy kiadásnak tűnik. 

Egyetlen forint közpénzt sem kapott utána, s szerinte hibás volt a pályázati kiírás, arról pedig nem ő tehet.