;

Oroszország;hadműveletek;légibázis;dróncsapások;orosz-ukrán háború;

Putyin hétfőn egykori test­őrére, Alekszej Gyuminra bízta a Kurszki térségben zajló orosz műveletek vezetését, háttérbe tolva ezzel Valerij Geraszimov vezérkari főnököt

- Célkeresztben az orosz légibázisok

Az ukrán erők folytatták előrenyomulásukat a határon túli Kurszki megyében. Zelenszkij elnök nem zárta ki polgári adminisztráció létrehozását az elfoglalt területeken. Közben dróncsapás mértek egyszerre több oroszországi légitámaszpontra.

Az orosz erőknek továbbra sem sikerült megállítaniuk az ukrán fegyveres erők (AFU) offenzíváját az orosz Kurszki területen. A kilencedik napja tartó műveletben az ukrán dandárok szerdára ellenőrzés alá vonták a határmenti Szudzsa városát, nyugat felé Korenyevo járási központig nyomultak előre, északon Lgov városa felé félútig jutottak (itt legalább 27 kilométer mélyen járnak Oroszországban). Az AFU főparancsnoka, Olekszandr Szirszkij szerdai közlése szerint erőik egy-két kilométert nyomultak előre az előző napon. Ukrán helyszíni tudósítások szerint az ukrán katonák Szudzsában az orosz lakosság segélyezésével is foglalkoznak. Volodimir Zelenszkij elnök reagálásában nem zárta ki, hogy polgári adminisztrációt hoznak létre az elfoglalt területeken.

A Meduza orosz ellenzéki hírportál értékelése szerint az AFU offenzívájának üteme lelassult, de az orosz parancsnokságnak további tartalékokat kell mozgósítania, ha gyorsan stabilizálni akarja a helyzetet. Az AFU-nak sikerült a Kurszki területre hátvéd egységeket, köztük tüzérséget és drónkezelőket is felvonultatnia, hogy biztosítsa offenzívája folytatását. A kurszki harcok mindazonáltal egyelőre nem csökkentették a Donyecki frontra nehezedő orosz nyomást, ahol Moszkva erői közvetlenül megközelítették Toreck és az onnan 50 kilométerre nyugatra lévő Pokrovszk ukrán városokat.

A harcok jelentőségét ecsetelve a Kyiv Independent hírportál azt írta, hogy bár az 1000 négyzetkilométernyi orosz terület, amelyet Ukrajna saját állítása szerint már ellenőriz, Oroszország elenyésző részét teszi ki, politikai szempontból az ukrán támadás az egyik legnagyobb kihívást jelenti Vlagyimir Putyin elnök hatalmának megtartása szempontjából. A meglepetésszerű hadművelettel "a második világháború óta első ízben hajt végre szárazföldi inváziót egy idegen hatalom orosz területen". Ez egyben a legsúlyosabb csapásnak tűnik a Kreml számára Jevgenyij Prigozsin zsoldos hadvezér 2023. júniusi felkelése óta - tették hozzá.

A helyzet súlyosságára jellemző, hogy Putyin hétfőn az orosz államtanács titkárát, egykori testőrét, Alekszej Gyumint bízta meg a kurszki térségben zajló katonai műveletek vezetésével. Katonai bloggerek szerint ezzel a háttérbe tolta Valerij Geraszimov vezérkari főnököt, akire akár leváltás is várhat hatalmas hibája miatt, hogy elterelő műveletként értékelte a kurszki támadás ukrán előkészületeit.

Ukrajna közben szerdára virradó éjjel egyszerre négy orosz légibázis ellen intézett dróntámadást. Helyi Telegram-csatornák robbanásokról számoltak be a szavaszlejkai (Nyizsegordszki erület), a boriszoglebszki (Voronyezsi terület) és a Voronyezs városi Baltimore légitámaszpontokról. Az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) közölte, hogy egy kurszki repülőteret is célba vettek. A cél az volt, hogy megakadályozzák az orosz légierőt az ukrán katonai állások és települések elleni újabb siklóbombás támadások végrehajtásában. A dróncsapások következményeit még fel kell mérni. „Várjuk a műholdképeket a megsemmisített orosz vadászgépekről és raktárakról” - mondta a forrás.

A másik gép pilótája még az összeütközés előtt katapultált.