;

Németország;Lengyelország;Ukrajna;Északi Áramlat;

Olaf Scholz német kancellár és Donald Tusk lengyel miniszterelnök július 2-án Varsóban

- Lengyelország megtagadta az Északi Áramlat felrobbantásával gyanúsított ukránok elleni német elfogatóparancs teljesítését

Egy lengyel tisztviselő egyenesen arról beszélt, hogy szerinte az elkövetőket inkább ki kellene tüntetni.

A lengyel ügyészség és a lengyel kormány is elutasította Németország arra irányuló követelését, hogy fogják el az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantásával gyanúsított ukránokat - írja a Wall Street Journal saját forrásaira hivatkozva.

Berlin júniusban adott ki elfogatóparancsot Volodimir Zsuravlev ukrán búvár ellen, a lengyel ügyészség azonban megtagadta az intézkedést azzal, hogy nem tehetnek semmit, amíg az ügyet a Belső Biztonsági Ügynökség meg nem vizsgálta.

Ekkor egy Olaf Scholz német kancellár vezette német miniszteri küldöttség kormányközi szinten lépett akcióba. Július 2-án Varsóba látogattak, ahol Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel és kormányával tárgyaltak, hogy elérjék az elfogatóparancs végrehajtását. A Wall Street Journal szerint azonban egy magas rangú lengyel tisztviselő magánbeszélgetésben azt közölte a németekkel, hogy a csővezeték megsemmisítésében szerepet játszó potenciális gyanúsítottakat „letartóztatás helyett inkább kitüntetésben kellene részesíteni”. Sőt, maga Donald Tusk nyilvánosan is hasonló tartalommal posztolt az X-en augusztus közepén. „Az Északi Áramlat 1 és 2 kezdeményezőinek és támogatóinak. Az egyetlen dolog, amit ma ezzel kapcsolatban tenniük kellene, az az, hogy bocsánatot kérnek és hallgatnak” - közölte.

A lap nyomozást ismerő forrása szerint július 6-án a gyanúsított autóval elhagyta Lengyelországot, és Ukrajna felé tartott. A többi gyanúsított szintén Ukrajnában van, Kijev pedig egyik állampolgárát sem adja ki.

Az Északi Áramlat gázvezeték 2022 szeptemberében történt felrobbantásának ügyét a Wall Street Journal cikksorozatban kezdte felgöngyölíteni. Ebből egyebek közt kiderült, hogy először Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is jóváhagyta az akciót. Amikor a CIA észlelte a tervet, felszólították Kijevet, hogy hagyjanak fel vele, Zelenszkij pedig a beszámoló szerint vissza is táncolt, azonban Valerij Zaluzsnij, aki akkoriban az ukrán fegyveres erők főparancsnoki posztját töltötte be, figyelmen kívül hagyta a parancsot.

Az orosz védelmi minisztérium közlése alapján tizenegy ukrán drónt semmisített meg a főváros közelében a légvédelem.