Magyarország az Európai Unió 2021-27 közötti költségvetésből eddig valamivel több mint 79 millió eurót kapott a külső határainak a védelmére és a migrációs kihívások kezelésére. A teljes időszakra megítélt összeg egyébként 104 millió euró, kétszer annyi, mint amennyit az ország az előző hét évben kapott a közös büdzséből - közölte hétfőn Anitta Hipper bizottsági szóvivő.
Mindez azzal kapcsolatban hangzott el, hogy a magyar kormány nemrég bejelentette: jogi lépéseket fog tenni, hogy behajtsa azt a kétmilliárd eurót, amellyel szerinte Brüsszel tartozik Magyarországnak. A hatóságok állításuk szerint 2015 óta ennyit költöttek a külső határok védelmére, és az EU ehhez érdemben nem járult hozzá.
Az Orbán-kormány ebből az uniós “tartozásból” fizetné ki az Európai Unió Bírósága által kiszabott több százmillió eurós pénzbírságot.
78 milliárd forintos fizetési felszólítást kapott Brüsszelből az Orbán-kormányA pénzbírság behajtását szabályozó rendelet kizárja az efféle kreatív megoldásokat, derült ki Ujvári Balázs bizottsági szóvivő szavaiból. Mint emlékeztetett, az Európai Unió Bírósága júniusban egy összegben 200 millió euróra és további napi egymillió euróra bírságolta Magyarországot, amiért menekültügyi szabályai nem felelnek meg a közösségi előírásoknak. Az Európai Bizottság július közepén a 200 milliós összegről fizetési felszólítást küldött a kormánynak 45 napos határidővel.
Mivel a pénz nem érkezett meg időre, hétfőn újabb fizetési felszólítást továbbított, amelynek a határideje szeptember 17-e. Ha a kabinet továbbra sem egyenlíti ki a számlát,
akkor Brüsszel úgynevezett „kompenzációs” eljárást alkalmaz, vagyis a Magyarországnak járó következő uniós kifizetésből egy összegben levonja a 200 millió eurót.
A napi bírság összegéről - amely már meghaladta a 100 millió eurót és folyamatosan emelkedik - Brüsszel még nem küldött fizetési felszólítást.
Orbán Viktor: Ez a végén jobban fog fájni az EU-nak, mint Magyarországnak