;

tiltakozás;tüntetés;bezárás;petíció;Budapest Főváros Kormányhivatala;Sára Botond;Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Középiskola;

Tiltakozók vonulnak a fővárosban a MET iskoláinak bezárása után

- Iványi Gábor elgondolkodott Pintér Sándor feljelentésén, csak a fővárosban több mint 150 gyermek oktatása megoldatlan a Wesley-iskolák bezárása miatt

Van olyan iskola, ahol az intézményvezetés a szülőktől tudta meg, hogy fogadnia kell a sajátos nevelési igényű gyerekeket.

- Már a tanévnyitóra készültünk, amikor megállt a házunk előtt egy autó. A kezembe nyomtak egy levelet, hogy a gyermekeim számára állandóságot jelentő intézményt törölték a nyilvántartásból arra hivatkozva, hogy ott nincsenek biztonságban. Nincsenek biztonságban a pedagógusaik nevelő, féltő, óvó kezei között, akik évek alatt tanulták meg a velük való kommunikációt, a nevelésüket, fejlesztésüket - mesélte Staudt Eszter, akinek gyermekei - köztük a 11 éves Attila, akinek autistaként különös odafigyelésre, speciális nevelésre-oktatásra van szüksége - a szegedi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium tanulói voltak. Egészen addig, amíg a helyi kormányhivatal úgy nem döntött, hogy pár nappal a tanévkezdés előtt, a budapesti Wesley-iskolákhoz hasonlóan, adótartozások miatt visszavonja a szegedi intézmény működési engedélyét, olyan tartozások miatt, amelyek azért halmozódtak föl, mert a kormány évek óta nem fizeti ki az iskolákat fenntartó Magyarországi Evangéliumi Testvérközösségnek (MET) járó támogatásokat.

Staudt Eszter kedd délelőtt Budapestre utazott gyermekeivel, hogy részt vegyenek az Iványi Gábor által vezetett MET iskoláinak megszüntetése ellen tiltakozó demonstráción. Az intézményekbe javarészt szegény sorsú, sajátos nevelési igényű gyerekek jártak. A Fővárosi Kormányhivatal Váci utcai épülete előtt kisebb tömeg gyűlt össze, amikor szülők és az iskolák képviselői petíciót kíséreltek meg átadni Sára Botond főispánnak. Itt derült ki, hogy a kormányhivatal elköltözött a Váci utcából, csak „elfelejtették” átírni a címet. A petíciót végül a kormányhivatal még ott tartózkodó munkatársai vették át.

A szegedi édesanya a demonstráción azt is elmondta, a szülők „segítség” gyanánt kaptak egy listát azokról az állami intézményekről, ahova beírathatják gyermekeiket. - Nagy nehezen beírattam a gyerekeket egy iskolába, ahol a legjobb szándékú pedagógusokkal találkoztam, de közülük senki nem tanult a sajátos nevelési igényű gyerekek oktatásához szükséges speciális módszertanokat, mert idáig ez nem volt feladatuk. Őket is csak kötelezték, hogy oldják meg, nem volt idejük a felkészülésre, senki nem kérdezte meg őket, tudják-e vállalni ezt a feladatot. Van olyan iskola, ahol az intézményvezetés a szülőktől tudta meg, hogy fogadni kell ezeket a gyerekeket – mondta Staudt Eszter. Sok olyan gyerek van egyébként, akit még nem tudtak beíratni sehova.

Iványi Gábor – aki elérzékenyült a beszéd közben – elmondta, fontolóra vette, hogy feljelenti Pintér Sándor belügyminisztert és Sára Botond főispánt. 

Utóbbinak egy kérdéssel üzent: „Ha Jézus főispán lenne, akkor mit csinálna?” A tüntetésen Palugyai Sára színésznő olvasott fel további üzeneteket érintett szülőktől. „Tisztelettel kérdezem, ezen hiánypótló intézmények bezárásával hogy gondolták, hogy az omladozó oktatási rendszerünk több mint száz autista és egyéb különleges bánásmódot igénylő gyereket fel tud venni? Hova?” - írta az egyik érintett. Egy másik szülő úgy fogalmazott: „Szégyellje magát, aki ezt a döntést hozta! Több száz gyermek és szüleik, pedagógusaik életét tették tönkre egy pillanat alatt!”.

Volt, aki arról számolt be, azt az iskolát ajánlotta neki a kormányhivatal, ahonnan már egyszer elküldték sajátos nevelési igényű gyermekét, mert nem tudták neki biztosítani a szükséges fejlesztéseket.

- A működési engedélyünket visszavonták, de az iskola kapui nyitva állnak, továbbra is vállaljuk a gyerekek felügyeletét - erről Iványi Júlia, Wesley János Máv-Telepi Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium vezetője beszélt a Népszavának. Elmondta, több mint 150 gyermek elhelyezését továbbra sem sikerült megoldani (ez a budapesti intézményre vonatkozik). Emlékeztetett: múlt pénteken azonnali jogvédelmet kértek, mert a kormányhivatalok döntése szerintük több ponton is jogsértő. Azt nem tudta megmondani, meddig tarthat az eljárás, de tudomása szerint 15 napon belül választ kellene kapniuk.

Az érdekképviselők szerdán találkoznak Takács Péterrel, a Belügyminisztérium államtitkárával, hogy megértessék vele, egy új jogszabálymódosításával tovább romlanának a a gyógyítás feltételei.