;

Csányi Sándor;Forbes;Felcsuti Péter;Mészáros Lőrinc;

- Mészáros Lőrincé és környezetéé a legnagyobb családi cégcsoport Magyarországon

A legnagyobb magyarországi családi vállalkozásokat felsoroló lista élén a helyzet évek óta változatlan. A Forbes összesítése szerint a miniszterelnökkel bizalmi viszonyt ápoló, Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Mészáros-csoport messze kiemelkedik a hazai mezőnyből 627,5 milliárd forintra becsült értékével.

Mindez ráadásul egyetlen – a világpiacon és belföldön is nem kevés viszontagságot hozó - év alatt 20 százalékkal emelkedett. A Mészáros-családé az első olyan cégcsoport, amely ebben az összeállításban átlépte a 600 milliárd forintos szintet. Ezen felül nem tűnik úgy, hogy lassítanának. A vállalatcsoport egyik zászlóshajójának tekintett Opus Global értéke a tőzsdén júliusban elérte a Mészáros-időszak csúcsát, árfolyama 446 forintra kúszott fel, miközben tavaly nyáron még 250 forintért cserélt gazdát. Az elmúlt évet 686 milliárd forintos forgalom mellett 45 milliárd forintos eredménnyel zárta a vállalat. A család másik befektetési cége, a Talentis a tőzsdén kívüli érdekeltségeket fogja össze. Ennek meghatározó eleme a Talentis Agro, amely mára az ország legmeghatározóbb agrárcégei közé emelkedett. 

A lista második helyén a régió egyik legnagyobb ipari befektetője, a Felcsuti család irányítása alatt álló MPF Holding áll. A konglomerátum becsült értékét – valamivel több, mint 8 százalékos éves fejlődés után - 443,7 milliárd forintra teszik. A csoport zászlóshajója a FÉG, amely a nagy hatásfokú hőszivattyúk, illetve egyéb fűtő- és hűtőkészülékek piacán világelsőnek számít. A csoport konszolidált forgalma tavaly meghaladta az egymilliárd eurót.

A képzeletbeli dobogó harmadik helyén a Csányi család érdekkörében lévő Bonafarm áll 366,5 milliárd forint becsült vagyonnal. A csoporthoz olyan márkák tartoznak, mint a Pick, a Mizo vagy a Herz és része a gazdaságokat kiszolgáló stratégiai cég, mint a KITE is. Ezzel a társaság a hazai agrárium legnagyobb befektetőjének mondható, amelyet az OTP-vezér fia, Csányi Attila irányít. A Bonafarm csoportszinten tavaly 323,5 milliárdos forgalmat ért el, míg profitja 20,8 milliárdról 18 milliárdra csökkent.

A lista kapcsán az mindenképpen figyelemre méltó, hogy a tíz legnagyobb cég becsült vagyoni értéke minden esetben meghaladta a 100 milliárd forintot. Figyelemre méltó az is, hogy bár a 2010 utáni időszakban az uniós támogatások révén páratlanul nagy összegek áramlottak a magyar gazdaságba, ám egyetlen olyan cég sincs a 25 szereplős listán, amelyet 2010-ben vagy az után indítottak volna. Ezen felül a mezőny sem változott meg érdemben. így nagyon úgy tetszik, hogy bár bizonyosan akadnak jól működő családi vállalkozások az országban, azt a határt képtelen áttörni, hogy a legnagyobb közé emelkedjenek.   

Egy olaszországi gazdasági fórumra hivatalosak mindketten.