Szerdán írtunk arról, hogy Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár egy törvénymódosítási javaslatot juttatott el a Magyar Orvosi Kamarához. Az ebben foglaltak azzal fenyegetnek az érdekvédők szerint, hogy elvesztik az érdekérvényesítésük utolsó eszközeit is. Egyebek mellett a korábbiaknál háromszor több ügyeletre kötelezhetnék az orvosokat, s a többletmunka díjazása is drasztikusan csökkenne. A MOK és az Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) kedden közös közleményben tiltakozott a változások ellen. A javaslat azonnali visszavonását követelték, valamint azt is írták, hogy a bevezetése ellen a kamara és a szakszervezet is fel fog lépni.
A javaslatról Takács Péter államtitkár tegnapra hívta egyeztetésre a szakmai kamarákat és a Cser Ágnes vezette MSZ-EDDSZ-t. A Magyar Orvosok Szakszervezete ma az orvosi kamarával közös közlemény kiadására készül, ezért nem kívánta kommentálni a tárgyalás eredményét.
A találkozó után lapunknak Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke azt mondta: az egyeztetésen Takács Péter ismertette a javaslat célját, hátterét. Az államtitkár szavai szerint ami nyilvánosságra került, az még csak egy koncepció, amellyel a munkajogi problémákat szeretnék rendezni. Ilyenek például a munkaidő nyilvántartás, a műszakátadás vagy az ügyeletek kérdései. Ismertette azt is, hogy a következő hetekben, hónapokban milyen ütemterv szerint kíván egyeztetést folytatni a kamarákkal, a kórházszövetséggel, valamint a szakszervezetekkel. Balogh Zoltán szerint október elejéig várja a szakmai szervezetek és az érdekvédők javaslatait, véleményét. Az államtitkár jelezte, hogy az őszi parlamenti ciklusban ez a szabályozás nem kerül napirendre, az anyagot végleges formájában 2025 januárjáig kell elkészíteni. Balogh Zoltán ezek alapján úgy véli, ez csak a nulladik egyeztetése volt a munkaszervezési szabályok változtatásának.
Tovább szorongatná az Orbán-kormány az egészségügyi dolgozókat, újabb pótolhatatlan segítők tűnhetnek el a műtőkből