;

Budapest;pályázat;Karácsony Gergely;fővárosi önkormányzat;

- Átalakítja a fővárosi céges pozíciókat Karácsony Gergely, ezentúl pályázni kell, és új feltételek is lesznek

Jelentősen csökkenni fog az igazgatósági és felügyelőbizottsági helyek száma.

Az október elején megalakuló új fővárosi közgyűlés megváltozott erőviszonyai, vagyis az, hogy – főként a Mi Hazánk-Fidesz tandem által átírt választási szabályok plusz Magyar Péter és pártja felemelkedése miatt – eltűnik Karácsony Gergely mögül az eddig őt (jobbára) támogató, kényelmes többség, máris új, alapvető változtatásokra kényszerítik az újabb ciklusát kezdő főpolgármestert – tudta meg a hvg.hu.

A lap információi szerint Karácsony Gergely napokon belül várható bejelentése alapján

akár a héten nyilvános pályázatokat hirdethet a főváros az önkormányzat tulajdonában álló gazdasági társaságok vezető és ellenőrző testületeinek tagságára, vagyis a cégek igazgatósági és felügyelőbizottsági pozícióinak betöltésére az új ciklusban.

Ez alapvető változás az eddigi, évtizedes gyakorlathoz képest, eddig ugyanis a közgyűlési erőviszonyok alapján osztották el a céges pozíciókat, vagyis amelyik pártnak nagyobb frakciója volt a közgyűlésben, az több igazgatósági és felügyelőbizottsági posztra jelölhetett embert. A HVG úgy tudja, a főpolgármestert a Fideszhez hasonlóan 10 közgyűlési mandátummal bíró Tisza Párt hozzáállása sarkallta változásra, mivel Magyar Péter is kritizálta a gyakorlatot és kijelentette: „a tiszások nem ülnek be a fővárosi cégek vezetőségébe”. Ezentúl erre nem is lesz mód, vagyis a pártok nem tudnak csak úgy beülni ezekbe a testületekbe, mert minden egyes ilyen pozíciót megpályáztatnak.

A portál szerint ráadásul a még nem feltétlenül végleges, de kész koncepció szerint takarékosságból csökkentik is az ilyen pozíciók számát, például

igazgatósági tagságból a tervek szerint a jelenlegi 50 helyett csak 18 lesz, és az ennél azért jóval több felügyelőbizottsági pozíció számát is mintegy 15 százalékkal csökkentenék.

A közeljövőben kiírni tervezett pályázat részleteiről a hvg.hu azt is megtudta, hogy

  • lesz „női kvóta”, vagyis előírnák, hogy a tisztségek 30 százalékára női pályázót kell választani.

  • mindkétféle pozícióra egységes feltétel lesz az önéletrajz és a motivációs levél benyújtása mellett egy sor, a szakmai rátermettséget biztosító kikötés is.

  • mind az ig-, mind az fb-tagság feltétele lesz, hogy a pályázó „gazdasági, jogi vagy a cég főtevékenysége szerinti szakirányú, osztatlan képzésben vagy egyetemi képzésben szerzett” oklevéllel, vagyis szakirányú végzettséggel rendelkezzen.

  • az igazgatósági tagságnál szigorú pályázati követelmény lesz továbbá a 3 év vezetői gyakorlat, aminél előny, ha közszolgáltató társaságnál szerezte a pályázó.

A pályázatok tervezett benyújtási határideje a HVG értesülései szerint szeptember 25-e. A pontos szám a helyek csökkentésének végleges mértékétől függ, de mintegy száz ig- és fb-tagsági pozíciót kell majd összességében új emberekkel betölteni. A fővárosnak 29 gazdálkodó szervezete van, köztük kisebb kft-k, de nagy részvénytársaságok is, mint a BKV, a BKK, vagy a közműholding, a Budapesti Közművek.

Bár a személyi kérdések előterjesztésének joga a főpolgármesteré, formális koalíciós többség híján olyanokat kell találnia, akiket rajta kívül még 16 képviselő is megszavaz majd a közgyűlésben. 

Mindössze egy vitaindító anyagot, „nulladik verziót” kaptak a szakmai kamarák az egészségügy munkaszervezési szabályait módosító kormányzati javaslatról – ez derült ki a Takács Péter egészségügyi államtitkárral tartott több órás szerdai egyeztetés után.