Úgynevezett „egyedi vizsgálat” alá veszi a Szuverenitásvédelmi Hivatal a gödi akkumulátorgyárral kapcsolatos visszásságokra felhívó Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesületet - derül ki az Átlátszó cikkéből.
Az egyesületnek írt levél szerint a Lánczi Tamás vezette hivatal célja, hogy feltérképezze és vizsgálja azon szervezeteket, amelyek „külföldről származó támogatás felhasználásával megvalósuló tevékenysége befolyást gyakorolhat a választások kimenetelére”. Mindezt az indokolja, hogy az egyesület egy EU-s pályázat nyerteseként – partnerségben az Átlátszónet Alapítvánnyal és más civil szervezetekkel – 2023-ban civil érdekvédelmi tevékenységre kapott támogatást, ráadásul részt vettek a 2024-es kampányban. Ennek következtében két képviselőjük bejutott a város közgyűlésébe.
Gödön 88 tonnányi magzatkárosító oldószer került a levegőbe, ez az anyag csak az akkugyárban fordul elő nagy mennyiségbenA fideszes állampárt ökleként működő hivatal 18 pontban részletezi, milyen információkat kérnek: adatokat az egyesület szakmai munkájáról, valamint „nem szakmai tevékenységéről”. Egészen pontosan a hálózat- és adatbázisépítésről, a sajtómegjelenésekről, az akciókról és a szemléletformáló kampányokról is. Emellett kíváncsiak a bankszámla és főkönyvi kivonatokra, 2020-ig visszamenőleg. Emellett részletes adatokat várnak az Európai Bizottság „Közös Értékeink” pályázatán elnyert támogatás felhasználásáról és az annak kapcsán folytatott tevékenységekről, illetve önkormányzati kampányukról. Azt is tudni akarják, „sor került-e nagyszámú, ugyanazon tartalmú e-mail, messenger, SMS, Twitter vagy egyéb üzenet szétküldésére támogatói felhívás érdekében rövid intervallumokban”, de pontos adatokat akarnak kapni és számokat a kampány során elért emberek létszámáról, a plakátok és a szóróanyag mennyiségéről.
A Göd-ÉRT Egyesület elnöke, Szegedi Ákos jelezte, minden, a civil szervezetekre vonatkozó jogszabályoknak eleget tesznek, működésük átlátható, évente benyújtják szakmai és pénzügyi beszámolójukat, amit honlapjukon bárki megtekinthet. De emellett a nyertes pályázatokon elnyert támogatásokról és a pályázatok során megvalósított tevékenységekről részletes szakmai és pénzügyi beszámolókat nyújtanak be a pályázatokat kiíró szervezetek felé.
Úgy vélik, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal alkotmányellenesen akar betekinteni egy privát egyesület életébe.
Bíróság dönthet a gödi Samsung-gyár környezethasználati engedélyérőlElegük lett, felfüggesztenék a gödi Samsung-gyár egyes üzemeinek működését a helyi civilekA szervezet nevét a gödi akkumulátorgyárral kapcsolatos tevékenysége miatt ismerhette meg a nyilvánosság. A Göd-ÉRT korábban több alkalommal is beszámolt a Samsung-gyár működésének törvénysértő és környezetkárosító működéséről.
Kampányfinanszírozásra gyanakodhatnak
Az Átlátszónet Alapítvány is célkeresztbe került. A cikk a Göd-ÉRT Egyesület és az Átlátszónet Alapítvány által kapott kérdéssort összehasonlítva sejtést fogalmazott meg a hivatal gyanújáról. A Göd-ÉRT ugyanis jelölő szervezetként vett részt a júniusi önkormányzati választásokon, és két képviselőt juttatott a gödi testületbe. A Szuverenitásvédelmi Hivatal az egyesületnek küldött kérdései azt a feltételezést sugallják, hogy az egyesület választási kampányra költötte volna a “Közös Értékeink” programban kapott pályázati forrásokat.
Mindez azonban nem lehetséges, mert amikor márciusban a Göd-ÉRT úgy döntött, hogy jelölteket kíván indítani az önkormányzati választásokon, ezt jelezte az Átlátszónet Alapítvány felé, és a két szervezet közös megegyezéssel szerződést bontott, véget vetettek az együttműködésüknek a Közös Értékeink programban. A Göd-ÉRT az addig felhasznált támogatásokkal elszámolt, a fel nem használt támogatásokat pedig visszautalta az Átlátszónet Alapítványnak a választási kampány kezdete előtt.
„Milyen szuverenitásról beszélünk? A Samsung gyára törvényen kívül mérgez minket!” – Videó!