Oroszország fenyegetés az Európai Unió számára, ezért tárgyalunk erről az ügyről – mondta Sztella Kiriakídisz uniós biztos az Európai Parlament (EP) szerda délutáni vitájában, amelyet a magyar nemzeti kártyáról rendeztek.
A másfél órás eszmecserén a képviselők – politikai hovatartozástól függően – támadták, illetve védelmükbe vették az Orbán-kormányt. A kabinet júliusban döntött úgy, hogy a többi között Oroszország és Belarusz polgáraira is kiterjeszti a többéves magyarországi tartózkodásra feljogosító beutazási engedélyt. A kártyát külföldi munkavállalók kaphatják meg kizárólag munkavállalás céljából. Az Európai Bizottság (EB) képviselője szerint aggodalomra ad okot, hogy az Európai Unióval szemben ellenséges két ország állampolgárai egyszerűsített úton juthatnak be az EU területére.
Rámutatott, hogy a kontinensen nő az orosz szabotázsakciók száma, rengeteg az orosz kém és alvó ügynök. Az EB időben figyelmeztette a tagállamokat, hogy alaposan világítsák át az orosz és belarusz kérelmezőket a külső határokon és szigorúbban bírálják el a vízumkérelmeiket. A brüsszeli testület számára nem világos, hogy a magyarok követik-e ezeket az iránymutatásokat. Arra is választ vár, hogy ebben a politikai helyzetben Budapest miért tartja szükségesnek orosz munkavállalók behívását az országba – derült ki Sztella Kiriakídisz szavaiból.
Bóka János Európa-ügyi miniszter – aki nem Magyarországot, hanem az EU Tanács soros elnökségét képviselte a plenáris vitában — azzal érvelt, hogy a magyar hatóságok betartják uniós kötelezettségeiket, minden biztonsági követelménynek eleget tesznek és elvégzik a szükséges ellenőrzéseket a harmadik országból érkezőkkel szemben.
Több hozzászóló kiemelte, hogy ez kevés, mert az orosz és belarusz állampolgárokat nem lehet egy kalap alá venni a többi külföldivel. Úgy vélték, hogy a nemzeti vízum kiterjesztése a két ország állampolgáraira azért is gyanút kelt, mert illeszkedik Orbán Viktor oroszbarát lépéseinek a sorába. Tineke Strik holland zöldpárti képviselő szerint a magyar kormányfő Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz fűződő szoros kapcsolata miatt a rendeletet korántsem lehet ártatlan akciónak tekinteni.
Újra egy holland zöldpárti EP-képviselő kapja a magyar jogállamisági dossziétA DK-s Molnár Csaba azt mondta, hogy a miniszterelnök már egy ideje orosz alvó ügynökök, kémek és háborús bűnösök előtt nyitotta meg Magyarországot. — Orbán zsaroló vírus az EU-ban, amit Putyin telepített — fogalmazott. A német kereszténydemokrata Lena Dupont ellentmondásnak ítélte, hogy miközben a budapesti kormány soros EU elnökként a kontinens biztonságának megerősítésén fáradozik, dönt a biztonsági kockázatot jelentő személyek beengedéséről a schengeni övezetbe.
Az euroszkeptikus és a szélsőjobboldali frakciók hozzászólói azt hangsúlyozták, hogy az Európai Uniónak nem a Magyarországra hívott néhány orosz és belarusz munkavállaló miatt kellene aggódnia, hanem az ellenőrizetlenül beengedett illegális migránsok tömegei miatt. A német szélsőjobboldali Alexander Jungbluth a Szuverén Nemzetek Európája frakcióból azt hangsúlyozta, hogy a “magyarok legalább hasonló kultúrából hoznak be embereket”. A fideszes László András felszólalásában számokat sorolt annak igazolására, mennyire elenyésző a Magyarországon tartózkodó orosz állampolgárok száma a Nyugat-Európában élő orosz diaszpórához képest.
Még több vendégmunkástól remél segítséget az Orbán-kormányPintér Sándor azt ígéri az Európai Bizottságnak, nem kivételeznek a könnyített vízumot igénylő orosz és belarusz állampolgárokkal