Jogilag is aggályos módon lehetetlen helyzetbe hozza a kormányzat az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) mintegy 1200-1300 munkavállalóját. Őket ugyanis egy, az eddigi hatósági feladatkörüket is érintő átszervezéssel kormányhivatalokhoz telepítik át, ráadásul sokuknál ez a fizetésük és a szabadságuk terén is rosszabb feltételeket jelentene – tudta meg a HVG.
A portál információi szerint a Belügyminisztérium alá tartozó OKF területi szerveinél a hét közepén kezdődtek az érintett munkavállalókkal a „személyes elbeszélgetések”. Itt a munkatársak azzal szembesültek, hogy
másfél hét múlva több hatósági engedélyeztetési szakterület átkerül a katasztrófavédelemtől a közigazgatási hivatalokhoz, ezzel együtt pedig a főként, de nem kizárólag az eddig ezt a munkát végzőknek is munkahelyet kell váltaniuk.
A HVG úgy tudja, az eddig az OKF-nél – a Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságokon és azok kirendeltségein – végzett közigazgatási és hatósági feladatok ellátására idén október 1-től a közigazgatási hivataloknál Katasztrófavédelmi Osztályok jönnek létre.
Az áttelepített feladatok három területet érintenek:
vízügy: vízjogi engedélyek kiadása és ellenőrzése, valamint más feladatok a csapadékvíz-elvezetéstől a víztározókkal kapcsolatos hatósági döntéseken át a víz- és szennyvízvezetékek engedélyeztetéséig.
tűzvédelem: közigazgatási hatósági, szakhatósági eljárások, ezen belül tűzmegelőzési hatósági feladatok, intézmények, ipari létesítmények létesítés és a használat során betartandó tűzvédelmi jogszabályok, szabványok, hatósági előírások érvényesítése.
iparbiztonság: a veszélyes üzemek hatósági engedélyezési, felügyeleti, ellenőrzési feladatai, a veszélyesáru-szállításban (közúti, vasúti, vízi és légi) érintett járművek és telephelyek ellenőrzése, továbbá a kritikus infrastruktúrák védelme.
A Belügyminisztérium alárendeltségében működő OKF-nél eddig a vízügyi és a tűzvédelmi területet a Megelőzési és Engedélyezési Szolgálat, az iparbiztonságit pedig az Országos Iparbiztonsági Főfelügyelőség szakembergárdája – köztük mérnökök, jogászok – látta el. A portál információi szerint
ez több tízezer hatósági ügyintézést jelentett évente, ráadásul sokszor szűk határidőkkel.
Az elbeszélgetésre hívott katasztrófavédelmisek ráadásul azt is megtudták, hogy más beosztásokba is kerülnének. A hivatásosok elveszítenék például ezt a státuszukat és mindenki a kormányhivataloknál rendszeresített, hivatali főtanácsos I. vagy főtanácsos II. besorolási – és az ezzel járó fizetési – fokozatba kerülne.
Ez főleg a civil, vagyis a riasz-os állományt érintené, ők havi 25-75 ezer forinttal járhatnak rosszabbul, mert náluk az eddigi túlmunkákért járó pótlékokat nem építenék be a bérbe. Jövőre változhat a munkavégzés helye is, így lesz, akinek 50-60 kilométert kell majd utazni minden nap az új munkahelyére.
Lehetetlen helyzet elé állították a katasztrófavédelmis munkavállalókat, ráadásul a jogszabály által előírt 30 napos határidőt sem tartották be, hiszen október 1-g alig másfél hét van – foglalta össze a történteket Bárdos Judit, a Belügyi, Rendvédelmi és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (BRDSZ) elnöke. A szakszervezeti vezető szerint a dolgozók 5 nap gondolkodási időt kaptak, hogy döntsenek a jövőjükről, miközben számos nyitott kérdésre nem kaptak érdemi választ. Bárdos Judit elmondta,
aki nem kér ebből, az felmondhat, többen pedig máris így döntöttek, pedig ezeken a szakterületeken így is létszámhiány van.
A portál megkeresésére az OKF sajtóirodája közölte, „a hatósági és szakhatósági jogkörök egy része a június 18-án kihirdetett 2024. évi XXIX. törvény alapján kerül át a kormányhivatalokhoz”. Az OKF hozzátette, az érintett szervek közötti egyeztetés folyamatos, a feladatok átadása az előírt határidő szerint meg fog történni, és kiemelte, hogy „a hatáskörátadással érintett munkatársak illetménye a jogviszonyukról rendelkező törvény garanciális szabályainak értelmében nem csökken”.
Szétszabdalják a katasztrófavédelmet, több száz vagy ezer ember kerülhet a kormányhivatalokhozLapunk még áprilisban elsőként számolt be arról, hogy a kiszivárgott hírek szerint jelentős átszervezésbe kezd az OKF, és a megyei kormányhivatalokhoz osztja le egyes, az iparbiztonsággal, a vízüggyel és a kéménysepréssel kapcsolatos tevékenységeit. Egy katasztrófavédelmi középvezető ezt követően a Népszavának arról beszélt, nem lenne meglepve, ha a kormány azért kezdett volna bele a katasztrófavédelem átalakításába, hogy még gördülékenyebbé tegye az általa favorizált nagyberuházások engedélyezési eljárását.
Az átszervezés egyébként nemcsak a mostani árvíz miatt sok figyelmet kapó vízügyi területet érinti, hanem az akkugyárak és más, veszélyes üzemekkel összefüggésben gyakran emlegetett szakhatósági engedélyezési és ellenőrzési feladatokat is.
Kiszervezik a szigort: A katasztrófavédelem átalakítása a nagyberuházások hatósági eljárásainak a fellazításával járhat