Túl vagyunk a tetőzésen, ezzel túl vagyunk az árvíz nehezén, de nem vagyunk a végén, rengeteg feladat lesz még – jelentette be Karácsony Gergely a szombat délután 3 órakor tartott árvízügyi sajtótájékoztatóján, amit a Batthyány téren tartott, a vízművek, a csatornázási művek és a BKV vezetőivel közösen. Összességében szerinte a város jól vizsgázott az árvízi védekezésben, az elmúlt években készült árvízvédelmi beruházások is megtették a hatásukat. Ezek fontosságára éppen a 2013-as nagy áradás hívta fel a figyelmet - emlékeztetett. Az új gátak biztonságat nyújtottak, ezzel együtt nyilván nincs még teljesen kész a védvonal, ezért a Fővárosi Önkormányzat európai uniós forrásból mind a Római parton, mind Újpesten szeretné folytatni a beruházásokat - mondta.
A főpolgármester szerint a budapestiek ivóvízellátása nincs veszélyben. A vízművek, a csatornázási művek és a közösségi közlekedés is jól vizsgázott az árvízhelyzetben, sőt, még a főváros és az állami szervek együttműködésével szemben sem volt kifogása. Örömmel konstatálta, hogy sikerült a politikai vitákat félretenni.
A főpolgármester a budapesti lakosság viselkedésével is elégedett, de nyomatékosította, hogy a helyszíni bámészkodás továbbra sem jelent előnyt a védekezéshez, így ebben a tekintetben a továbbiakban is együttműködést kér.
Az árhullám levonulta után még külön feladat lesz a rakpartok takarítása, megtisztítása a Duna által ráhordott hulladéktól, így nem nyitják meg azonnal, de ígérete szerint igyekeznek a munkálatokat minél gyorsabban elvégezni. Az elsődleges szempont a biztonság lesz a part menti villamosvonalak és a 2-es metró Batthány téri megállójának az újranyitásánál is.
Csörnyei Géza a Fővárosi Vízművek vezérigazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, Budapesten és az agglomerációban is egészséges és biztonságos az ivóvíz. Az árvíz hatására nagyjából 300 kutat kellett leállítani, de így is megvan a szükséges kapacitás. Az árvíz ideje alatt fokozott biztonsági eljárásokkal dolgoznak, ami esetlegesen a víz izén is érezhető. Ilyenkor érdemes kitölteni a vizet egy kancsóba és pár percet várni fogyasztás előtt - tájékoztatott.
A Budapesti Közlekedési Zrt. elnök-vezérigazgatója, Bolla Tibor azt mondta, hogy a BKV dolgozói nagyságrendileg 100 köbméter homokot és 10 ezer homokzsákot tettek körbe több helyszínen. A legveszélyesebb pont a Batthyány tér volt, de az előkészületeket 100 százalékosan megtették. Reményeik szerint fokozatosan viszaállhat a közlekedés, a 2-es metró Batthyány téri megállóját akár már a jövő héten újranyithatják - mondta.
Gerőfi-Gerhardt András, a Fővárosi Csatornázási Művek műszaki vezérigazgató-helyettese arról tájékoztatott, hogy kollégáik folyamatosan dolgoznak, és a következő napokban is lesz dolguk, ébernek kell maradni az apadás napjaiban is, az árhullám elvonultával pedig gondoskodniuk kell kihelyezett anyagok lebontásáról. A szakember köszönetet mondott azért, hogy a lakosságtól nagyon sok adományt és kedves szót kaptak, ez nagyon sokat jelent nekik - rögzítette.
Budapesten hivatalosan szombat reggel 5 órakor 830 centiméteren tetőzött a Duna, az Országos Vízügyi Főigazgatóság honlapján legalábbis ezt mutatja a grafikon. Délután 2 órakor a folyó vízszintje 822 centiméteren állt.
Karácsony Gergely: Az árvízi védekezés eddigi legnehezebb napja jönVan, ahol már elkezdődött a lassú apadás, Budapesten is csökken a Duna vízszintje a 830 centiméteres csúcs után