;

Libanon;Izrael;háború;Hezbollah;

Füstfelhő izraeli légicsapás után a libanoni Hiam városa felett

- Regionális háború küszöbén áll a Közel-Kelet

Szabályos háború bontakozott ki Izrael és a libanoni székhelyű síita szervezet, a Hezbollah között, amely minden eddiginél veszélyesebb fejezetet nyitott a tavaly október 7-i Hamász terrortámadás nyomán kialakult közel-keleti helyzetben.

A régió egy háború küszöbén áll, amely „közelgő katasztrófát” jelent, figyelmeztetett vasárnap Jeanine Hennis az ENSZ libanoni különleges koordinátora. A világszervezet által közzétett és az Al Dzsazírán közölt nyilatkozatban Hennis azt hangsúlyozta, hogy „nincs katonai megoldás” a térség konfliktusára. Ám az izraeli katonai és politikai vezetés illetve a Hezbollah vezérkar is másképpen gondolja.

 Az izraeli hadsereg 400 támadást intézett libanoni célpontok ellen szombaton, többezer rakétakilövőt és a Hezbollah terrorinfrastruktúra többszáz létesítményét semmisítve meg. A síita terrorcsoport is folytatta az utóbbi napok heves rakétatámadásait észak-izraeli célpontok ellen, de ezúttal már sokkal mélyebben, a határtól több mint 50 km-re fekvő településekig, többek között Haifáig is elért.

Ez volt a legerősebb tűzpárbaj az Izraeli Védelmi Erők (IDF) és a libanoni székhelyű terrorcsoport között tavaly október 8-a óta. A Hezbollah ugyanis a Hamász izraeli terrortámadásának másnapjától következetesen lövi az észak-izraeli településeket és az itteni katonai valamint védelmi ipari létesítményeket, amelyekre minden esetben dél-libanoni légicsapással válaszol az IDF. A határ mindkét oldalán a lakosság számára élhetetlen körülmények alakultak ki, az izraeliek gyakorlatilag egy éve kitelepítve élnek, Dél-Libanonból pedig menekül, aki tud. Izrael a csipogók múlt keddi felrobbantása előtt jelentette be, hogy célja az észak-izraeli lakosság visszatelepítésének lehetővé tétele, a Hezbollah elleni hadművelet pedig e cél magvalósításáig tart.

A tűzpárbaj vasárnap is folytatódott, a helyzet súlyosságát jelzi, hogy mind Benjamin Netanjahu izraeli, mind Nadzsib Mikati libanoni miniszterelnök elhalasztotta elutazását az ENSZ New York-i közgyűlésére. Nadzsib Mikati szerint Izrael nem a Hezbollahval, hanem Libanonnal áll háborúban.

A terrorcsoport vezetése elismerte az al-Dzsazírának, hogy a kommunikációs eszközök elleni keddi és szerdai kibertámadás, valamint a Hezbollah parancsnokai elleni pénteki célzott izraeli „merénylet” súlyos veszteségeket okozott a szervezetnek, de a harcot folytatják. Izrael ezen katonai sikerek után igazolva látja háborús prioritása átrendezését és az északi fronti háború felerősítését. A pénteki légicsapásban az IDF gyakorlatilag a Hezbollah elitegysége, a Radwan Erők teljes vezérkarát likvidálta - 16 személyt -, köztük Ibrahim Aqil parancsnokot, aki a terrorcsoport különleges műveleti egységének vezetője is volt. Ibrahim Aqilt az FBI is körözte, mert egyik kitervelője volt az 1983-as bejrúti amerikai tengerészgyalogos laktanyában elkövetett merényletnek, amely 241 amerikai katonát ölt meg. A nagyszabású leszámolást pedig az tette lehetővé, hogy a vezérkar a kommunikációs eszközök felrobbantása után kénytelen volt személyes összejövetelt tartani.

Az összecsapások minden bizonnyal fokozódni fognak az elkövetkező napokban. Az IDF lemondta a vasárnapra tervezett sorozási napot, Észak-Izraelben felfüggesztették az oktatást, a szabadtéri összejöveteleket 10 főben maximálták. A térségbeli munkahelyek csak akkor nyithatnak ki, ha megfelelő óvóhely áll az alkalmazottak rendelkezésére és csak a „megerősített területeken” lévő észak-izraeli kórházak működhetnek, a többieket megerősített létesítményekbe költöztetik.

A személyhívókba, adóvevőkbe és más kommunikációs eszközökbe rejtett, halálos áldozatokat és rengeteg sebesültet követelő izraeli támadások után eszkalálódott a közel-keleti háborús helyzet.