;

Európai Unió;Magyarország;támogatás;levél;mezőgazdaság;befagyasztás;jogállamiság;

A heksiniki és a stockholmi kabinet Vera Jourovának, illetve Didier Reyndersnek címezte a levelet

- A finn és a svéd kormány azt javasolja, hogy a mezőgazdasági kifizetéseket is zárolják a jogállamiság elveit sértő EU-tagországok előtt

Meg kell vizsgálni, hogy a jövőben hogyan lehetne a jelenleginél jobban összekapcsolni a jogállamiság és a demokrácia tiszteletben tartásának követelményét az Európai Unió költségvetéséből érkező támogatásokkal. Ezt javasolja a finn és a svéd kormány egy közös levélben, amelyet a tagállamok EU-ügyi minisztereinek keddi ülése elé időzített. 

A Népszavához is eljutott dokumentumban a két ország illetékes tárcavezetője arra hívja fel a figyelmet, hogy szükség van az EU jogállamisági eszköztársának továbbfejlesztésére, mindenekelőtt a közösségi pénzügyi források odaítélésének és folyósításának a szigorítására.

A Vera Jourová bizottsági alelnöknek és Didier Reynders biztosnak címzett levelében a két skandináv ország EU-minisztere leszögezi: érdemes lenne megfontolni, hogy ezután ne csak a felzárkóztatási pénzeket, hanem az uniós támogatások legszélesebb körét — köztük például a mezőgazdaságnak jutó forrásokat is — tegyék függővé attól, hogy a tagállamok érvényesítik-e a a jogállamiságot, a demokráciát és az alapvető emberi jogokat. Felvetik azt is, hogy az EU a jövőben a pénzek visszatartását a közös politikák szélesebb körére alkalmazhatná. A finn és a svéd kormány annak a mechanizmusnak a továbbfejlesztésére gondol, amely lehetővé teszi, hogy bizonyos alapértékek megszegése esetén Brüsszel felfüggesszen kifizetéseket. A mechanizmust az EU pénzügyi rendelete tartalmazza, módosításához a kormányok és az Európai Parlament többségének a jóváhagyása szükséges.

Magyarországgal szemben az akadémiai szabadság, a menekültek és az LMBTQ-közösség jogainak megsértése miatt van érvényben ilyen szankció. A zárolt összeg 2,6 milliárd euró. Az uniós zsargonban horizontális feljogosító feltételnek nevezett költségvetési eszköz nem azonos a korrupció miatt elindított eljárással, amelynek keretében eddig 6,3 milliárd eurótól esett el az ország.

A 27 tagállam Európa-ügyi minisztere keddi brüsszeli ülésén a jogállamiság érvényesüléséről is tárgyalni fog, ezúttal azonban nem egy-egy országot vesznek górcső alá, hanem általános vitát folytatnak. Az ülést soros elnökség nevében a magyar EU-miniszter, Bóka János vezeti, aki egy magas rangú EU diplomata tájékoztatása szerint „tisztességes közvetítőként” fog eljárni, nem a magyar álláspontot fogja képviselni vagy ismertetni. Az ülésre meghívást kapott a négy legfejlettebbnek ítélt nyugat-balkáni tagjelölt ország – Albánia, Észak-Macedónia, Montenegró és Szerbia – tárcavezetője is, hogy a jogállamisággal kapcsolatos közösségi elvárásokról és saját országuk teljesítményéről cseréljen eszmét uniós kollégáival.

Ezzel kapcsolatban a finn-svéd közös levél megjegyzi: megfelelő eszközöket kell alkalmazni annak biztosítására, hogy a tagjelölt országok az EU-hoz való csatlakozásuk előtt és után is megfelelnek a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok tiszteletben tartására vonatkozó szabályoknak.

A két skandináv kormány tesz egy oldalvágást a versenyképesség erősítését soros EU-elnöksége egyik legfontosabb feladatának tekintő Orbán-kormány felé, amikor leszögezi:

a versenyképesség erősítése nem lehetséges a tagállamok közötti bizalom nélkül. 

„Ahhoz, hogy ez a bizalom fennmaradjon és megerősödjön, minden tagállamnak ragaszkodnia kell közös értékeinkhez, nevezetesen a jogállamisághoz, a demokráciához és az alapvető jogokhoz” – olvasható a levelükben.

Arról, hogy kit látna szívesen az adminisztrációjában, még nem árult el részleteket.