Fidesz;felsőoktatás;Erasmus;jogállamiság;Horizont;Európai Unió Tanácsa;modellváltás;Pannónia program;Tempus Közalapítvány;

Pannónia-ösztöndíjasokkal pózoló kormányzati képviselők. Nincsenek elegen, az Erasmus jobban futott

- Nem túl népszerű a „magyar Erasmus”, csak a helyek 10 százaléka kelt el eddig, alig 700 hallgató utazik

Jelentősen alulmúlja a kormányzati várakozásokat a Pannónia program népszerűsége.

Idén augusztusban több mint 200, szeptemberben pedig több mint 500 magyar egyetemi hallgató kelt útra a Pannónia program keretében, hogy “meghódítsák a világot” és nemzetközi tapasztalatokra, ismeretekre tegyenek szert – tudtuk meg a programot kezelő Tempus Közalapítványtól. A résztvevők száma egyelőre jócskán elmarad a kormány várakozásaitól.

A Pannónia Program azt követően jött létre, hogy az uniós kormányok képviselőiből álló EU Tanács hozott egy határozatot, amely felfüggesztett 6,3 milliárd eurót a Magyarországnak megítélt fejlesztési forrásokból a közösségi pénzekkel elkövetett rendszerszintű korrupció miatt.

Egyúttal – miként arról lapunk elsőként beszámolt – úgy döntött, hogy hasonló okok miatt megfosztja a közérdekű alapítványok által fenntartott egyetemeket az európai finanszírozástól mindaddig, amíg a magyar kormány nem orvosolja a határozatban azonosított problémákat. 21 felsőoktatási intézményről van szó, amelyek 2022. december 15-e óta nem vehetnek részt az EU által finanszírozott Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban, és amelyeket elvágtak az Erasmus+ oktatási csereprogramban való részvételtől is. Brüsszel összeférhetetlennek minősítette, hogy az irányító testületeiket ellepő fideszes vagy kormányközeli politikusok és üzletemberek dönthetnek uniós támogatások felhasználásáról is. Az Orbán-kormány az eltelt bő másfél évben tett néhány lépést a vita rendezésére, de a jelek szerint még nem teljesített minden elvárást: az idei tanévtől az érintett 21 egyetem hallgatói már egyáltalán nem vehetnek részt az Erasmus programban.

A kormányzat erre készülhetett is, hiszen az Erasmust helyettesítő Pannónia program indulását már 2023 decemberében bejelentették, 10 milliárd forintos keretösszeggel. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter – akkor még felsősoktatási államtitkárként – azt várta,

a Pannónia programban idén 8 ezer fő vehet részt, ám a Tempus által közölt számok alapján ennek eddig még a 10 százalékát sem sikerült elérni.

Az alacsony számok azért is meglepőek, mert a Tempus Közalapítvány lapunknak küldött tájékoztatása szerint a Pannónia program keretében már több mint négyezer egyetemközi együttműködés jött létre a hazai modellváltó egyetemek és külföldi intézmények között. A program weboldalán több mint száz célország van megjelölve az Egyesült Királyságtól kezdve Dél-Koreáig, vagyis a lehetőség elvben adott, hogy a magyar hallgatók részt vegyenek a programban.

Az Erasmus+ programban tavaly még mintegy 10 ezer magyar hallgató vett részt. A Tempustól szerettük volna megtudni, idén mennyi magyar egyetemista tanulhat külföldön Erasmusszal – a nem-modellváltó egyetemek számára ugyanis továbbra is elérhető az uniós program – de erre a kérdésünkre nem kaptunk választ.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának szóvivője, Budai Marcell sem tudott adatokat mondani, állítása szerint a pontos számok csak később lesznek elérhetőek. A Pannónia programban részt vevők számát ugyanakkor ő is meglepően alacsonynak tartja.

Uniós adok-kapok: magyar térfelén a labda

Hankó Balázs miniszter nemrég azt nyilatkozta, év végéig megoldást kell találni arra, hogy a 21 modellváltó egyetem hallgatói, oktatói és kutató ismét részt vehessenek az uniós programokban, ám úgy tűnik, továbbra is csak az egymásra mutogatás megy. A Tempus Közalapítvány lapunkkal azt is közölte, a magyar kormány már több mint tíz hónapja megküldte szabályozási javaslatát az Európai Bizottság részére, amelyre azóta sem érkezett válasz, annak ellenére sem, hogy a kormány “folyamatosan jelzi ennek szükségességét”.

Az Európai Bizottság szóvivője, Ujvári Balázs érdeklődésünkre egy korábbi nyilatkozatára utalt, amelyben leszögezte: a 2022. december 15-én hozott tanácsi határozat óta a brüsszeli testület rendkívül átláthatóan és egyértelműen elmondta, hogy mit vár Magyarországtól, mi jelentené a megoldást az Erasmus problémára. A magyar illetékesekkel folyamatos kapcsolatban állt és tájékoztatta őket az elvárásokról. A labda egy ideje Magyarország térfelén van, mert amíg a kormány nem tesz megfelelő javaslatokat és lépéseket, addig az emlegetett intézkedések érvényben maradnak - húzta alá Ujvári.

Szerintük ő már több területen bizonyította a munkavállalók problémái iránti elköteleződését.