Gyurcsány Ferenc;Gulyás Gergely;1956-os forradalom;Orbán Balázs;Magyar Péter;

- Gulyás Gergely magyarpéterezéssel és gyurcsányozással reagált Orbán Balázs megadáspártiságára, Magyar Péter pedig megkérdezte, hová süllyed még

A miniszter szerint Orbán Balázs „félreérthető” nyilatkozata nem változtat azon, hogy kiváló munkát végzett az elmúlt évtizedben.

Gulyás Gergely is kifejtette a véleményét Orbán Balázs megdöbbentő kijelentéseiről, vagyis hogy Orbán Viktor miniszterelnök politikai igazgatója 1956 után már nem védekezne az orosz katonai agresszióval szemben. „Orbán Balázs tegnap félreérthetően fogalmazott. Márpedig ilyenkor a politikában mindig lesznek, akik félreértik az elhangzottakat. Orbán Balázs néhány órával később egyértelművé tette, hogy szavai nem voltak pontosak, de álláspontja félreérthetetlen. 1956 hősei a magyar nemzeti panteon legdicsőbbjei közé tartoznak” - írta a Miniszterelnökséget vezető miniszter, majd hozzá is látott az intenzív mutogatáshoz.

A politikus szerint „most azok rágalmazzák Orbán Balázst kitartóan és engesztelhetetlenül, akik nem félreérthetően szoktak fogalmazni, hanem a hazugság bajnokai. Magyar Péter, aki a legrosszabb kommunista gyakorlatot idéző módon saját feleségéről készített titokban hangfelvételt. Aki nem telik el nap, hogy tényszerűen ne állítson valamilyen valótlanságot” - közölte.

És természetesen előkerült Gyurcsány Ferenc is. Gulyás Gergely felidézte, hogy Gyurcsány korábban még legalizálni akarta a tiltott önkényuralmi jelképek közül az ötágú vöröscsillag használatát (2004-ben valóban aláírt egy ezt követelő petíciót - a szerk.). „Aki kiteszi Nagy Imre képét a Facebook-oldalára, úgy hogy felesége soha meg nem tagadott nagyapja Nagy Imre gyilkosainak egyike. Ő - Dobrev Klára nagyapja, Apró Antal - volt az, aki az Országgyűlés elnökeként a parlamentben tapsvihar közepette jelentette be Nagy Imre kivégzését, amelyet a „nép jogos elégtételének… az ellenforradalom méltó megbosszulásának” nevezett. Micsoda visszataszító álszentség. Ebből elég!” - fogalmazott a kancelláriaminiszter.

Ezzel szemben Gulyás Gergely elképzelése szerint Orbán Balázs kiváló munkát végzett az elmúlt évtizedben, amin „egy félreérthető, de általa azonnal egyértelműen tisztázott nyilatkozat” nem változtat. 

A kommentszekcióban meg is jelent a fentebb szóba hozott Magyar Péter. „Szégyelld magad Gergő! Orbán Balázs hazaáruló mondatait nem lehet félreérteni. Ezen szavakkal a megélhetési haverod, a miniszterelnök politikai igazgatója meggyalázta sok ezer szabadságharcos, több száz kivégzett honfitársunk emlékét, köztük Brusznyai Árpád veszprémi tanárét, a 18 évesen kivégzett Mansfeld Péterét, Tóth Ilonáét és a nemrégiben elhunyt saját párttársatok, az életfogytiglani börtönre ítélt Wittner Mária emlékét is” - közölte a Tisza Párt elnöke.

A továbbiakban Magyar Péter néhány kérdést szegezett neki egykori barátjának. „Hova süllyedsz még Gergő? Mivel fog téged a maffia? Hogy tudsz a szüleid és az 56-os forradalom még élő hőseinek a szemébe nézni? Te beszélsz lehallgatásról, miközben minden nap Stasi-módszereket alkalmaz az általad is bűnözőnek tartott Rogán Antal, miközben te is tudod, hogy az Orbán-klán szétlopja a szeretett hazánkat? Mi kell még ahhoz, hogy otthagyd a Nemzeti Együttbűnözés Rendszerét? Tényleg ezért küzdöttünk fiatalon?”

Egyébként nem világos, hogy Orbán Balázs nyilatkozata miért volt félreérthető, de mivel Orbán Viktor is így kommentálta az ominózus fejtegetést, várható volt, hogy a többi kormánytag is ezt fogja visszhangozni. A miniszterelnök politikai igazgatójától szó szerint a következő hangzott el: „Minden országnak megvan a joga, hogy saját maga döntse el a saját sorsát, a vezetők vállalják a felelősséget. De pont '56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Volodimir Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, ennyi ember halt meg, ennyi területet vesztett, mondom még egyszer, az ő joguk, szuverén döntésük, megtehették. De ha minket megkérdeztek volna, akkor mi nem tanácsoltuk volna. Miért? Azért, mert '56-ban az lett, ami lett. Mert megtanultuk, hogy itt óvatosnak kell lenni, és óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel. Azokat nem lehet csak úgy odadobni mások elé.”

A hazaárulás mint büntetőjogi fogalom ma is létezik - jelezte a történész.