Fidesz;Török Gábor;Orbán Balázs;

2021: Orbán Balázs szónokol Nagy Imre szobránál

- Török Gábor: A kegyelmi botrányhoz hasonló veszélyeket rejt Orbán Balázs kijelentése

Szerinte a kormányfő gyors megszólalása is jelzi, hogy a Fidesz tisztában van az ügy súlyával. 

„Ezek a mondatok méretes politikai öngólok. Ilyen hibát profi politikus csak nagyon ritkán követ el, a hiba politikai súlyát talán leginkább Márki-Zay Péter 2022-es partizános válaszához lehetne mérni” - írta a Facebookon Török Gábor a miniszterelnök politikai igazgatójának nagy visszhangot kiváltó nyilatkozatával kapcsolatban.

Orbán Balázs azt mondta egy beszélgetés során, hogy Magyarország nem védekezne egy esetleges orosz megszállás ellen. Később bocsánatot kért, s azt is állította, hogy félremagyarázták a szavait. 

Az ismert elemző szerint nem az a baj, hogy az igazgató azt gondolja, nem szabad harcolni az erősebb ellen. Ez akár védhető álláspont is lenne, csak nem politikailag, és nem egy olyan politikai párt politikusa számára, amely a szuverenitásból és szabadságharcainkból vezeti le identitását. Pontosan azért az év politikai hibája ez a nyilatkozat, mert a Fidesz politikájának alapját, magját kezdi ki, hasonlóan ahhoz, ahogy a kegyelmi ügy tette a kormányzati családpolitikával.

Török Gábor szerint a politikai problémák, gondok egy részét el lehet intézni elhallgatással vagy tereléssel. Az, hogy Orbán Viktor 24 órán belül maga reagált a történetre, jól mutatja, hogy a Fidesz is tisztában van az ügy súlyával. Nem érdemes azt gondolni, hogy ne lenne jelentős a miniszterelnöki megszólalás: a politikai szótárban a „hiba” nagyon súlyos beismerésnek számít. A szakértő úgy véli, a nagy kérdés az, ez a politikai feddés elegendő lesz-e. 

„Ha igaz az, hogy ez az ügy a kegyelmi botrányhoz hasonló veszélyeket rejt a Fidesz számára, mert elbizonytalanítja, bomlasztja, megosztja a saját táborát, ráadásul szinte lehetetlenné teszi a jövőben ezekkel a mondatokkal való együttélést az összes nemzeti ünnepünkön, akkor a politikai költség-haszon mérlegelés során szerintem még mindig nyitott a kérdés: elegendő-e félreértésről beszélni, vagy el kell határolódni a szövegtől, sőt, akár a beszélőtől is a nagyobb politikai károk elkerülése érdekében. A következő napoknak ez az alapkérdése” - zárta értékelését. 

A miniszter egyben sajnálkozott is egy sort azon, hogy szitokszó lett a béke.