Nemzetközi egyezményeket, honvédelmi tárgyú törvénymódosításokat is tárgyal keddi ülésén az Országgyűlés, amelynek napirendjén az akkumulátor-újrafeldolgozó üzemek helyszínével kapcsolatos javaslat, valamint a Paksi Atomerőmű üzemidő-hosszabbítása is szerepel.
A parlamenti honlapon olvasható napirend szerint az ülés 9 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, majd két nemzetközi egyezményt vitatnak meg a képviselők:
az egyik a magyar-osztrák mentőszolgálati együttműködéséről,
a másik a Magyarország és Ukrajna közötti, a közúti és vasúti határforgalomnak a határátkelőhelyeken történő ellenőrzéséről szól.
Együttes általános vita lesz a honvédelmi tárgyú törvények módosításáról, valamint a honvédelmi tárgyú törvények módosításával összefüggésben egyes törvények módosításáról. A törvényjavaslatok az alaptörvény tizenharmadik, júniusban elfogadott módosításával függnek össze, miszerint sarkalatos törvényben kell meghatározni a Magyar Honvédség katonai műveleteinek, állomásozásának és más, határátlépéssel járó csapatmozgásának, valamint a külföldi fegyveres erők Magyarország területét érintő katonai műveleteinek, állomásozásának és más, határátlépéssel járó csapatmozgásának engedélyezésével összefüggő szabályokat.
Már mindenről a miniszter dönthet a honvédségnél, fék és ellensúly nélkülivé vált a hatalma a hadsereg felettA jelenleg az Országgyűléshez rendelt engedélyezési jogkörök egy része átkerül a kormányhoz. Az Országgyűlés jogkörében maradna a külföldi fegyveres erők magyarországi vagy Magyarország területéről kiinduló alkalmazásáról és magyarországi állomásozásáról szóló döntés, ha ezen tevékenységek nem az ENSZ Biztonsági Tanácsa, a NATO vagy az EU döntésén alapulnak. Utóbbi esetekben a kormány dönthet, ahogy a honvédség külföldi alkalmazásáról vagy állomásozásáról is.
Napirenden szerepel a pénzügyi közvetítőrendszert érintő és egyéb törvények módosítása, miszerint az akkumulátor-újrafeldolgozó üzem helyszínét ezentúl az iparügyekért felelős miniszter jelölheti ki.
A jövőben Nagy Márton akar dönteni arról, hol létesülhessen akkubontó üzem Magyarországon2025-öt és 2026-ot a magyar tudomány évévé nyilváníthatja az Országgyűlés a Magyar Tudományos Akadémia megalapításának kétszázéves évfordulója alkalmából, az erről szóló határozati javaslatot is tárgyalják kedden.
A hatósági tapasztalatokkal, a víziközmű-szolgáltatók megkereséseivel indokolják a víziközmű-szolgáltatásról szóló törvény módosítását, amely egyebek mellett változtat ezen szolgáltatók működési engedélyezési eljárásán, a gördülő fejlesztési tervekkel kapcsolatos és a használati díjra vonatkozó rendelkezéseken.
Az utolsó napirendi pont az atomenergiáról szóló törvény módosítása. Ennek célja, hogy megalkossa a Paksi Atomerőmű tervezett üzemidőn túli üzemeltetésének törvényi szintű rendelkezéseit.
Szijjártó Péter egyeztetett a Roszatom vezetőjével, majd megállapította, rendben halad a paksi bővítés Orbán Viktor szerint szárnyal Magyarország, jön a gazdasági semlegesség és a békepárti harc az EU, a szankciók és a migránsok ellenKezdődik az Országgyűlés 2024. őszi ülésszaka, de a fontos kérdések már rég nem itt dőlnek el