A bírósági ítéletet mellőzve ismét elutasította egy meleg férfi örökbefogadási kérelmét a gyámhatóság – derül ki a Háttér Társaság közleményéből.
Júniusban a Fővárosi Törvényszéken született ítélet az ügyben, amely megsemmisítette a Budapest Főváros Kormányhivatala alatt működő kerületi gyámhivatal által hozott határozatot, és új eljárásra kötelezve a hatóságot. Az ítélet ellenére azonban a gyámhatóság az új eljárásban ismét elutasító döntést hozott.
Bár a bíróság is megállapította, hogy a kérelmezővel szemben jogszabályban nevesített kizáró ok nem áll fenn, a pszichológiai alkalmasságát már a korábbi eljárásban készült szakvélemény támogatta, a környezettanulmány alapján megfelelő lakhatást tudna biztosítani a gyermeknek, a végzettsége pedig kifejezetten előnyt jelent,
a gyámhatóság a megismételt eljárásban szinte kizárólag azokat az érveket hozta fel, amelyekről néhány hónapja a bíróság már kimondta, hogy jogellenesek.
Ismét előkerült a határozatban az Alaptörvény megszorító, házasságon alapuló családfogalma és a családi szerepek kérdése, vagyis az, hogy jelen esetben hiányozna az anyai minta. Bár a bíróság ítéletében hangsúlyozta, hogy hipotetikus, általános és jövőbeni veszélyek, valamint a társadalom – a hatóság által vélelmezett – elutasító hozzáállása nem igazolhatják az elutasítást, a gyámhatóság ismét azzal érvel: fennáll a kockázata, hogy a kérelmező nem tud kellő védelmet biztosítani a „külső, ítélkező magatartásból adódó hatások ellen” - áll a közleményben.
„A nyíltan diszkriminatív, tudományosan nem megalapozott és közvéleménykutatások által nem támogatott érvekkel teletűzdelt határozat egy újabb példa arra, miként tesz meg a rendszer mindent annak érdekében, hogy az összes lehetséges szempontból alkalmas meleg kérelmező ne jusson el még az örökbefogadásra való alkalmassági döntésig sem” – kommentálta a döntést Polgári Eszter, a Háttér Társaság Jogi programjának vezetője.
A szervezet emlékeztet: az örökbefogadás szabályai 2021 márciusában változtak meg jelentősen, azóta a nem házasságban élő örökbefogadásra jelentkezők csak külön miniszteri engedéllyel kaphatnak alkalmas minősítést. Npha a miniszter eddig valamennyi felterjesztett kérelmet jóváhagyott, a Háttér Társaság tapasztalatai szerint azonban az azonos nemű párkapcsolatban élők kérelmei el sem jutnak a miniszterhez, mert a helyi hatóságok lebeszélik az ilyen kérelmezőket a kérelem benyújtásáról, vagy – mint a jelen ügyben is történt – alkalmatlanságot megállapító döntést hoznak.