Magyarország;Európai Parlament;jelentéstevő;Tineke Strik;

Tineke Strik eddig is sokszor szólalt fel a Magyarországról folytatott vitákban

- Tineke Strik: Totális ellenőrzést lehet érezni Magyarországon

Az Európai Parlamentben a magyar jogállamisági ügyek jelentéstevőjének kinevezett holland politikus szerint csak akkor jöhetnek az uniós források, ha  a pénz nem korrupt politikusokhoz, hanem az állampolgárokhoz jut el.

Az a benyomásom, hogy még mindig lefelé tartunk, és ez egyre mélyebben gyökeret ereszt a társadalomban. Világosnak tűnik nekem a félelem: a rágalmazó kampányok, az állami propaganda és mindenki célba vétele, aki fel meri emelni a hangját, legyenek tanárok, bírák vagy civil szervezetek – fogalmazott a Telexnek a héten Budapesten járó Tineke Strik. Az Európai Parlamentben a magyar jogállamisági ügyek felelősének, jelentéstevőjének kinevezett holland zöldpárti képviselő az általa tapasztalt magyarországi helyzetről leszögezte: totális ellenőrzést érezni, ami már az egész társadalomra hat.

– A veszélyhelyzet, amelyet a kormány használ és hirtelen elő-előkerül, hogy önkormányzatokat büntessen vagy félreállítsa az Országgyűlést, nagy bizonytalanságot hoz magával. Az a benyomásom, hogy az emberek nem támaszkodhatnak a hatóságokra – mondta a jelentéstevő, aki korábban már sokszor járt Magyarországon. Az EP által a jogállamiság rendszerszintű megsértésének kockázatai miatt indított úgynevezett hetes cikkelyes eljárást eddigi menetét egyáltalán nem tartja hatékonynak: „Szégyen, hogy már hat éve tart és sok meghallgatást rendeztek, de lényegileg semmi sem történt.”

Az uniós források zárolásáról Tineke Strik állítja, hogy ha most feloldanák és hagynák, hogy folyjon a pénz, igazából semmi sem történne többé, mert szerinte Orbán Viktor érdeke a pénzügyi érdek. – Ez az uniós támogatás nem a magyar állampolgárokhoz, hanem a korrupt politikusokhoz és a nagy oligarchákhoz áramlik. Épp ez a lényeg. Ebben az értelemben az állampolgárokat csak felhasználja azzal, hogy igazságtalanságról beszél, de biztosítanunk kell, hogy a pénz az állampolgárokhoz jut és nem korrupt politikusokhoz – szögezte le az uniós politikus.

A magyarországi jelentéstevő az Európai Bizottságot is bírálta, mondván „hajlamos csak az új javaslatokat, tervezeteket nézni, amelyeket az Orbán-kormány vázol, de nem hajt végre a gyakorlatban. – Azt szeretnénk elérni, hogy lássuk például azt, hogy az igazságszolgáltatás igazán független a gyakorlatban. Ugyanez a helyzet a korrupció elleni hatékony harcnál – fűzte hozzá. Az Erasmus-ügyről megjegyezte, hogy  kár, ha a diákok nem mehetnek vele külföldre. Ezért meg kellene vizsgálniuk, hogy tehetnek-e kivételt, mert szükség van az itteni közvélemény megváltoztatására. Úgy vélekedett, hogy azoknak a fiataloknak, akik itt születtek és nevelkedtek, talán fogalmuk sincs róla, mit jelent egy szabad társadalom.

Tineke Strik nehezményezte, hogy a kormányzat részéről nem talált nyitottságra, a Belügyminisztériumban és az Európai Uniós Ügyek Minisztériumában elfoglaltságra hivatkozva nem fogadták, csak az alapvető jogok biztosa és az Integritás Hatóság mondott igent a kért beszélgetésre. Találkozott több civil szervezet képviselőivel is is, akiknek a véleményét szerinte figyelembe kell venni.

Annyira nem biztos, hogy éles a váltás.