EU-elnökség;vita;Magyarország;Európai Parlament;Orbán Viktor;Strasbourg;

A miniszterelnök előre hozta a soros EU-elnökség programismertetőjét

- Gőzerővel készülnek az EP-frakciók Orbán Viktor fellépésére szerdán az Európai Parlament előtt

A legutóbbi, 2011-es magyar soros EU-elnökség alatt, több mint száz jogalkotási folyamatot sikerült lezárniuk a magyaroknak, most  Budapesten egyetlen fontos találkozóra sem kerül sor.

Gőzerővel készültek Orbán Viktor szerdán tartott EU-elnökségi programbemutatójára az Európai Parlament frakciói, a jelek szerint valóban heves vitákra lehet számítani a szerdai strasbourgi plenáris ülésen. Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője szerint a magyar soros elnökség teljes kudarc. A legutóbbi, 2011-es magyar soros elnökség alatt – amikor a Fidesz még az EPP frakció tagja volt –, több mint száz jogalkotási folyamatot sikerült lezárniuk a magyaroknak, most pedig Budapesten egyetlen fontos találkozóra sem kerül sor. A német politikus azt mondta: a magyar történelmet ismerve és a magyarok bátor szabadságharcára emlékezve, nem tudja megérteni Orbán álláspontját Oroszország kapcsán.

A szocialisták nevében a spanyol Iratxe García Pérez frakcióvezető és a Demokratikus Koalíció EP-képviselője, Dobrev Klára beszélt a sajtó előtt. Dobrev Klára szerint „a populista politikai blablát érthető nyelvre fordítva” , a versenyképesség azt jelenti, hogy Orbán kiárusította az országot, kínai összeszerelő-üzem lettünk, és kizsigerelt munkásokkal éri el, hogy Magyarország az egyik legszegényebb ország Európában.

A liberális pártokat tömörítő Újítsuk meg Európát frakció nevében a francia Valérie Hayer arra emlékeztetett, hogy bár Orbán folyamatosan a migrációról beszél, valójában Magyarországon a kivándorlás a probléma, a magyarok viszont nem Kínába és Oroszországba mennek, hanem Nyugat-Európába.

A Zöldek EP-frakciója nem támogatta, hogy Orbán Viktort meghívják a plenárisra, mert szerintük Magyarország egy autokratikus rendszerváltáson megy keresztül. A német Terry Reintke frakcióvezető emlékeztetett, hogy júliusban Orbán megmutatta, hogy valójában Putyinra hallgat, nevetségessé tette az EU közös álláspontját és aláásta az EU-s intézmények közötti együttműködést.

Lengyelország és Ukrajna szövetséges az orosz agresszió ellenében, de viszonyukat történelmi konfliktus terheli.