Cikkünk folyamatosan frissül!
Orbán Viktor kedden sajtótájékoztatón ismerteti a magyar EU-elnökség programját az Európai Parlament előtt tartandó plenáris vita előtt.
Orbán Viktor kezdésként emlékeztetett, hogy 2011 után másodszor látja el Magyarország a soros EU-elnökség feladatait, de már a harmadik időpont is be van vésve a naptárába, mert szerinte fontos az optimizmus.
Visszatekintve úgy látja, hogy az első elnökség is válságos időszak volt, többek között az arab tavasz és a pénzügyi válság következményei miatt, jelenleg azonban szerinte ennél is súlyosabb helyzetben van az EU. – Európában és Ukrajnában dúl egy háború, súlyos konfliktusok vannak a Közel-Keleten és Afrikában, ezeknek érezzük a következményeit és mindezek az eszkaláció veszélyeivel fenyegetnek – fogalmazott.
Kiemelte, hogy számára az EU versenyképességének, a gazdasági termelékenység javítása a legfontosabb, hiszen annak meg kéne haladnia az Egyesült Államok fejlődési ütemét. Azt akarják elérni, hogy elfogadjanak egy közös versenyképességi paktumot, amely a következőket tartalmazza:
adminisztratív terhek és túlszabályozás csökkentése,
megfizethető energiaárak,
zöld iparpolitika,
belső piac megerősítése, korlátainak felszámolása,
tőkepiaci unió és a konnektivitás növelése.
Ezt követően kitért az EU bővítésére. Szerinte a Balkán integrációja nélkül Európa soha nem lesz teljes, 20 éve ígértünk felvételt a Nyugat-balkáni országoknak, ideje ezt beváltani. Hozzátette, Szerbia nélkül nem lesz sikeres semmilyen bővítés.
Arról is beszélt, hogy az unió külső határait meg kell védeni, a frontországok védekezéséhez támogatást kell nyújtani és el kell ismerni a munkájukat. Szerinte amíg nincs egyetértés abban, hogy a külső határnál meg kell állnia a bevándorlóknak és elbírálásáig várakozniuk, addig nem lehet megállítani a migrációt. Az uniós migrációs rendszer nem működik, ezért szerinte nő az antiszemitizmus. Elmondta, hogy 2015 óta hol idiótának, hol gonosznak nevezik őt nézetei miatt, de szerinte a végén neki lesz igaza.
Úgy látja, egységes migrációs politika nélkül széteshet a schengeni rendszer, ezért csúcstalálkozókat kezdeményezne, ahol rendszeresen megbeszélhetnék a közös határvédelmet. Arra is kitért, hogy versenyképes, válságálló, és gazdabarát agrárstratégiát szeretne, majd befejezte felszólalását, hogy válaszoljon az újságírók kérdéseire.
Az egység a legfontosabb uniós érték, de ettől még neki nem kell befognia a száját
Először azt kérdezték tőle, milyen hatása lesz az amerikai választásoknak Európára. Azt válaszolta, hogy pezsgőt nyit, ha Donald Trump nyer. Amikor egy ukrán újságíró megkérdezte tőle, hogy mit tenne, ha Magyarországra bevonulnának az oroszok, azt felelte: arra koncentrálunk, hogy tűzszünet legyen, mert „önök egy háborút nem tudnak megnyerni” a hadszíntéren. Szerinte ugyanakkor Magyarország mindent megtett, amit „egy keresztény országnak” meg kell tennie a szomszédjáért, segítettek az ukrajnai menekülteknek magyar költségvetési forrásokból.
Olyan nincs, hogy a harmadik legerősebb pártnak ne jusson bizottsági hely, mint az a Patriótákkal történt, ilyet még ő se tett Magyarországon, pedig van bőven baja a hazai ellenzékkel, jelentette ki Orbán. A miniszterelnök arra reagált, hogy a Patrióták Európáért (PfE) csoportnak, mint a harmadik legtöbb képviselővel rendelkező frakciónak informálisan kiosztott magas szintű pozíciók közül egyet se szavazott meg az EP.
A spanyol hírügynökség arról kérdezte, hogy szövetségesüknek, a spanyol szélsőjobboldali Vox pártnak miért a Mészáros-féle MBH Bank nyújtott hitelt. Orbán szerint ez nem politikai, hanem üzleti kérdés, ezért ő ezzel nem foglalkozik. Megjegyezte, az Orbán-kormánynak nincs beleszólása abba, hogy ki vesz fel hitelt egy magyar banktól.
Állítólag nem tudta az Orbán-kormány, hogy Mészáros Lőrinc bankja hitelt ad a Fidesz spanyol szövetségesénekEgy német újságíró a különutas magyar álláspontról kérdezte. Orbán Viktor szerint az egység a legfontosabb uniós érték, de ettől még neki nem kell befognia a száját, képviselheti a nemzeti érdekeket, hiszen nem egy globalista elit nevében van jelen.
A világ zöme most békepárti, az EU meg háborúpárti, a földgolyó többsége tűzszünetet akar – mondta ezután a magyar miniszterelnök. Az ő békemissziója előtt ez tabu volt, azt mondták róla, hogy ő Vlagyimir Putyin trójai falova. De úgy látja, most már beszélhetünk a békéről, látja ennek eredményét - tette hozzá. Szerinte aki nem ért egyet a háborúval, annak ne kelljen támogatnia Ukrajnát.
„A veszély belülről is fenyeget, Orbán Viktor a trójai faló az Európai Unióban” Orbán Viktor Donald Trumpra bízná az orosz-ukrán békét, de kiderült, hogy a volt amerikai elnök teljesen mást gondol rólaEgy holland újságíró kérdésére elmondta, hogy nem tartja saját magát nemzetközi ikonnak, ebbe a szerepbe szándéka ellenére a liberálisok kényszerítették, ő csupán Magyarországot akarja szolgálni. – Soros György tett engem híressé, nem én magamat - fogalmazott Orbán Viktor.
A jogállamisági jelentés csak propaganda
Mit tenne, ha országa nem lenne NATO-tagállam, és Oroszország elcsatolna tőle területeket? - kérdezte tőle a lengyel TVP. Mi a szabadságharcosok országa vagyunk, tudjuk, mikor kell és mikor nem kell tárgyalni az oroszokkal, van már ebben tapasztalatunk. De NATO-tagok vagyunk, hál' Istennek, úgyhogy kár ezen merengeni – felelte.
A 444 azzal szembesítette Orbán Viktort, hogy az apja is profitál a Budapest-Belgrád vasút építéséből, miután az ő bányája szállítja a köveket a beruházáshoz. A miniszterelnök szerint magáncégek építkeznek, ő ezzel nem kíván foglalkozni, és nem befolyásolja a döntéseiben az, hogy a családjának van anyagi érdeke ebben a cégben.
„Forduljanak a kivitelezőhöz” – Tanácsolta Orbán Viktor, amikor arról kérdezték, helyesnek tartja-e, hogy a Budapest-Belgrád beruházásból az édesapja gazdagodikA kormánypárti Magyar Nemzet Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztéséről kérdezte a miniszterelnököt. Orbán Viktor szerint ez az EP hatásköre, majd eldönti, felfüggesztik-e a mentelmi jogát. A mentelmi jogot, mint olyat viszont általánosságban egy fontos és jó intézménynek tartja, amire szerinte szükség van.
Magyarország azt tudná javasolni az EU-nak, hogy a saját érdekeit kövesse, ne az amerikaiakét, a kínaiakét vagy az oroszokét - jelentette ki Orbán Viktor, majd propagandának nevezte a készülő jogállamiságról szóló jelentést.
Majd megkérdezték tőle azt is, hogy mikor indulnak azok a korábban ígért „migránsjáratok” Brüsszelbe, amelyekkel az Orbán-kormány a Magyarországra érkező bevándorlókat kecsegteti. Ez meg fog történni, csak idő kérdése - felelte. Azt kizárta, hogy Vitnyéden menekülttábor épüljön.
Kiszivárgott az előterjesztés, az Orbán-kormány ötmilliárd forintból építtetett volna menekülttábort VitnyédenOrbán Viktor szerint lehetetlen, hogy valakit elszigeteljenek az EU-ban, és az a viszony, amely Brüsszel és az Orbán-kormány között van, nem az ellenségesség vagy konfrontáció, hanem normális ügymenet.
Oroszország? Mi csak átláthatóan viselkedünk
A sajtótájékoztatón a miniszterelnököt kérdezték, sikerülhet-e december közepére elkerülni több mint egymilliárd euró elvesztését a nemrég hozott bírság miatt, illetve hogy mikor térhetnek vissza a magyar diákok az Erasmusba. Úgy válaszolt, van A terv és B terv is. Az előbbi a megállapodás, amire van remény, Magyarország számláján pihen 12 milliárd euró, amelyet lehet a gazdaságra fordítani. Ami a B tervet illeti, felidézte, hogy az Orbán-kormány indított egy saját ösztöndíjprogramot az Erasmus helyett. Sima zsarolás – mondta arról, hogy az Európai Unió magyar diákoknak nem akar pénzt adni.
Nem túl népszerű a „magyar Erasmus”, csak a helyek 10 százaléka kelt el eddig, alig 700 hallgató utazikLast minute javaslattal mentené az Orbán-kormány az Erasmust, az Európai Bizottság elemezKapitulálhat Erasmus-ügyben az Orbán-kormány, módosítaná a vagyonkezelő alapítványok szabályaitŐ az orosz elnök, én pedig a magyar miniszterelnök – intézte el ezután Orbán Viktor a kérdést, milyen a viszonya a Vlagyimir Putyinnal. Később ehhez hozzáfűzte, minden olyan területen szeretne is együttműködni Oroszországgal, amely nem esik EU-s szankciók hatálya alá. A nyugati-európai országok 8,5 milliárd dollár értékben vettek energiahordozókat Oroszországtól a háború kitörése óta – jegyezte meg, hangsúlyozva, hogy kifejezetten a nyugat-európai, és nem a kelet-európai EU-tagországokról van szó. Szerinte mi csak átláthatóan viselkedünk, amit a többiek művelnek, az képmutatás.
Egy másik kérdésre Orbán Viktor jelezte azt is, hogy a román és a bolgár Schengen-csatlakozást már csak egy EU-tagország ellenzi, ő mindent megtesz azért, hogy a két ország az övezet tagja lehessen.
A miniszterelnök sajtótájékoztatójának az elejét Gyekiczki Márton, a Demokratikus Koalíció önkormányzati képviselője zavarta meg.
„Mennyiért árulta el a hazát, miniszterelnök úr?” – Megzavarták Orbán Viktor strasbourgi sajtótájékoztatóját