Közérdekű adatiénylést nyújtott be a Telex a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztériumhoz a kastélyprivatizáció ügyében. A tárca a 15 napos válaszadási határidőt előbb megtoldotta újabb 15 nappal, majd szerda délelőtt 10 óra 10 perckor elküldték a Fidesz-közeli Mandiner egy cikkét, ami 11 perccel korábban, 9 óra 59-kor jelent meg, Ezért fontos a kastélyok örökbefogadása – mutatjuk az adatokat! címmel.
Jelen állás szerint nyolc kastélyra lehet pályázni: a bajnai Sándor–Metternich-kastélyra, a füzérradványi Károlyi-kastélyra, a nádasdladányi Nádasdy-kastélyra, a sümegi püspöki palotára, a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyra, a tatai Esterházy-kastélyra, a dégi Festetics-kastélyra, valamint a majki kamalduli remeteségre és a hozzá kapcsolódó Esterházy-kastélyra. Tekintettel arra, hogy mindegyik épület jó állapotú, közpénzből felújított kastély, ennek ellenére a propagandaportál szerzője látványosan értetlenkedik azon, hogy „a honi ellenzéki média, valamint a baloldali politikusok nagy előszeretettel csámcsognak a témán”. A rájuk költött cirka 22 milliárd forintnyi közpénzt a jelek szerint a lap nem tartja elég fontosnak ahhoz, hogy az újságírók érdeklődjenek annak hasznosulásáról. Mellesleg mivel szintén milliárdos tételben ment el a felújításokra uniós támogatás, az OLAF is kifejezetten kíváncsi lett a témában.
Vizsgálatot indított Lázár János kastélytörvénye miatt az OLAFA cikk szerzője azt is több ízben hangsúlyozza, hogy „a kastélyok fenntartása nem kis mulatság”, igaz, ezt senki sem vitatta. Lázár János is hangsúlyozta, hogy az „örökbefogadóknak” szigorú feltételeket kell teljesíteniük. A kormánylapnál a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. két táblázata landolt, az egyik a kastélyokhoz tartozó kiadásokat, a másik pedig a bevételeket tartalmazza. Ezek alapján az látszik, hogy a rezsiköltséget a kastélyok jellemzően különösebb gond nélkül megtermelik, jelentős bevétel származik például a jegyeladásokból és az egyes helyszíneken található kávézókból, azonban a rendezvények terén mehetne jobban is a szekér. Esetenként az is szép pénzt tud hozni, ha a kastélyt bérbeadják filmforgatásra, Nádasdladányon például 2021-ben és tavaly is sikerült ezt a lehetőséget kiaknázni (összesen több mint 140 millió forint bevételt termelve ezzel), de a legtöbb helyszínen egyelőre kevéssé ilyen eredményesek ezen a téren.
A költségeket azonban meglehetősen hiányosan adta közre a NÖF, a rezsiköltségen kívül semmi egyéb konkrétumot nem részleteztek, csak a nem csekély számokat látni a táblázatban. A Telex emiatt további részleteket kért a fenntartótól, abban a reményben, hogy 30 nap múlva ismét érdemes lesz követni a kormánysajtót.
Lázár János beismerte, hogy az állam képtelen megőrizni kastélyainkat, nemzeti örökségünket