Florida;Egyesült Államok;vihar;természeti katasztrófa;hurrikán;áramkimaradás;tornádók;

- Elérte Floridát az évszázad hurrikánja, kétmillió ember maradt áram nélkül, többen meghaltak

A Milton csaknem 200 kilométer per órás széllel, tornádók kíséretében ért partot. Bár most már 1-es fokozatúvá szelídült, ez a pusztítást nem fékezi.

3-as fokozatú viharként, mintegy 193 kilométer per órás széllökésekkel ért partot amerikai keleti parti idő szerint este fél 9 körül (kelet-európai idő szerint csütörtök hajnali fél 3 körül) Floridában, a Tampa-öböl vidékén a Milton hurrikán. A szövetségi állam területén már a Milton érkezését megelőző esők és tornádók is több helyen károkat okoztak, emiatt mintegy hatmillió embert érint valamiféle evakuálási intézkedés.  Elsősorban a tengerparton élőknek kellett elhagyniuk otthonukat. A hatóságok előzetesen arra figyelmeztették a helyieket, hogy aki otthonában marad, az az életét kockáztatja.

A Milton nyugat-keleti irányban vonul át a félszigeten, a legnagyobb pusztítást a Tampa-öbölben és Sarasotában végezheti. Éjfél után a szeme – vagyis a központja – már Orlando felé tartott, ahol a rendőröket és a tűzoltókat egyszerűen visszavonták az utcákról, amíg nem csitulnak a 60-65 kilométer per órás széllökések.

Fort Myersben is elöntötte az utcákat a víz

Azután, hogy partot ért, a Milton 3-asról először 2-esre, éjfél körül az amerikai nemzeti hurrikán központ, az NHC szerint 1-es fokozatúra szelídült, de ez nem csökkenti számottevően a károkozás várható mértékét, a Milton így is 140-145 kilométer per órás széllel pusztít a 3-4 méteres szökőáron túl. 

A CNN írja, hogy a Milton Florida területén több mint kétmillió háztartás maradt áram nélkül, egész városrészek borultak sötétségbe. Az áramkimaradások száma azonban rohamosan emelkedik, mivel a szél villanyvezetékeket dönt le.

Helyi hatóság közlések szerint egy tornádó az állam keleti partján fekvő St. Lucie megyében emberéleteket is követelt, a halálos áldozatok száma azonban egyelőre nem ismert. 

Keith Pearson megyei seriff az amerikai hírtelevízió riporterének azt mondta, a hurrikán egy mobil idősotthonban ejtett halálos áldozatokat. – Nem akarom elmondani, hogy pontosan hányat, de több mint egy holttestet emeltünk ki a romok közül – fogalmazott a seriff. A mentést 80 kilométer per órás szélben folytatják. Csak a megye területén több száz házat tett földdel egyenlővé a hurrikán.

Ami a hurrikán miatt lezúduló esőt illeti, jellemző, hogy St. Petersburgben szerdán 46,5 centiméter eső esett. Az eddigi rekord 2001. szeptember 14-én 17,6 centiméter volt.

Szerdán napközben St. Petesburgben már keményen ostromolták a mólót a tenger hullámai

Ron DeSantis floridai kormányzó szerda este elmondta, 50 ezer szakember áll készenlétben, hogy minél gyorsabban helyreállítsák az áramszolgáltatást. Hozzátette, az előkészületekben a Nemzeti Gárda is részt vesz összesen 10 ezer fővel. A Szövetségi Vészhelyzet Kezelési Ügynökség igazgatója szerdán közölte, hogy 1200 szakembert küldtek a vihar által veszélyeztetett államba. Az evakuációban emellett több magánvállalkozás is segít, az egyik legnagyobb közösségi taxiszolgáltató ingyen fuvarokat ajánlott fel az érintetteknek.

Joe Biden korábban az évszázad egyik legpusztítóbb viharának nevezte a közelgő Milton hurrikánt. Az amerikai elnök arra szólított fel mindenkit, hogy kövesse a floridai hatóságok utasításait, mert élet és halál kérdéséről van szó. Joe Biden egyébként a közelgő vihar miatt kedden elhalasztotta németországi és angolai búcsúlátogatását.

A Milton veszélyét növeli, hogy az állam egy részét súlyosan érintette a két héttel korábbi Helene hurrikán, és minden törmeléket még nem tudtak eltávolítani. A négyes kategóriába sorolt trópusi vihar legalább 225 ember halálát okozta az Egyesült Államok délkeleti részén. 

Úgy tűnik, a Donald Tusk vezette varsói kabinet immár nem csak a politikai, de a kulturális kapcsolatokat is leépítené.