oltóanyag;közbeszerzési eljárás;fertőzések;állami források;COVID-19;

- Végre kiírták a vakcinabeszerzési eljárást, miután kiderült, hogy egyre több a Covid-fertőzött

A nyílt közbeszerzést meghirdető Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ az ajánlattételre egy, a szállításra öthónapos határidőt szabott. Egyedüli értékelési szempont a legalacsonyabb ár. 

Két nappal azután írta ki a Müller Cecília vezette Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a közbeszerzést a Covid-19 elleni oltóanyagra, hogy Népszava megírta, augusztus vége óta egyre több Magyarországon a megbetegedés, de a Covid most cirkuláló új vírusa ellen Magyarországon jelenleg nem érhető el vakcina. Ha sikeres lesz a nyitott eljárás, amelyen bárki indulhat, a 16 éven felüliek számára 100 ezer adagot rendelnek 150 százalékos opcióval, azaz ha szükséges, a felnőtt lakosság számára összesen 250 ezer vakcina állhat majd rendelkezésre.

A 6 és 11 éves kor közötti kisgyermekek számára 800 adagot, míg a 12 és 16 év közöttiek számára 200 adagot szerez be az NNGYK – derült ki az európai uniós közbeszerzési értesítőből.

Azt viszont nem tartalmazzák a közzétett dokumentumok, hogy az eljárást október 11-én kiíró NNGYK mekkora kerettel számol, mekkora a becsült érték, 

különös tekintettel arra, hogy „nem uniós forrásokból finanszírozott közbeszerzési projektről van szó”. A közbeszerzési értesítőben feltüntetett indoklás szerint az odaítélési szempontok súlyozását azért nem tüntették fel, mert az eljárásban egyedüli értékelési szempontként a legalacsonyabb árat alkalmazzák.

Annyit lehet még tudni, hogy az ajánlattételre egy hónapos, november 11-i határidőt szabtak, és a beszerzés becsült időtartama 5 hónap. A további információk között szerepel még, hogy ajánlatkérő NNGYK az eljárás során beszerzett oltóanyagok raktározására, és a kapcsolódó kiegészítő szolgáltatások ellátására disztribútorként, tehét forgalmazóként, értékesítőként a Hungaropharma Zrt.-t bízta meg, amely cég a kőbányai hűtőraktárában tárolja majd a vakcinákat.

Lapunk múlt szerdán arról számolt be, hogy igen aktív a Covid az őszi szezonban. Augusztus utolsó hetétől szeptember utolsó hetéig gyűjtött minták valamivel több mint fele volt Covid-fertőzést igazolt. Ezt a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központja állapította meg. Közben a Semmelweis Egyetem járvány-központja hírlevelében arra kéri a háziorvosokat, hogy amint hozzáférhetővé válik Magyarországon a frissített Covid-vakcina, ajánlják a kockázati csoportokba tartozó pácienseiknek, azaz azoknak akik elmúltak 60 évesek, illetve krónikus betegségben szenvednek. Akkor az NNGYK azt közölte, hogy a beszerzés folyamatban van, de a felhívást akkor még nem tették közzé.

Nyár óta új, modellváltáspárti rektora van a BME-nek, de a már alapítványi fenntartású egyetemeknél alkalmazott átalakítás a felsőoktatási intézmény halálát jelentené Szieberth Dénes szakszervezeti elnök szerint. Interjú.