LMP;Vitézy Dávid;kilépés;Csárdi Antal;

Csárdi Antal Vitézy Dávid főpolgármester-jelölti eredményváró rendezvényén 2024. június 9-én

- Csárdi Antal: Választási stratégia nem tűr alkut az Orbán-kormánnyal, máig nem értem, mi volt az egyeztetés oka

Az LMP-ből kilépő politikus hétfőn a Népszavának mondta el, hogy a bizonyítékot Ungár Péter, Vitézy Dávid és Rogán Antal egyeztetéséről a jövőben sem fogja nyilvánosságra hozni, de olyan dokumentumról van szó, amelyek láttán senkiben nem maradnának  kétségek. Az LMP működésében korábban is mutatkoztak jelek, hogy vége, az pedig biztos, hogy nem a Tisza Pártban képzeli el jövőjét. Árulózzák bőszen, de van, aki gratulál neki.

A Rogán Antal, az LMP vezetése, valamint a Vitézy Dávid közti megbeszélésre a 2024. június 9-i választást felvezető kampány korai szakaszában került sor, még azelőtt, hogy a kongresszus döntött volna Vitézy Dávid támogatásáról - mondta el a Népszavának adott nyilatkozatában is a pártot és annak frakcióját is elhagyó Csárdi Antal.

Csárdi Antallal azután kerestük meg, hogy vasárnap a 444-nek adott interjújában borított, azt állítva, nulla másodperc alatt született meg a döntése az LMP-ből történő  kilépésről a bizonyíték láttán. Elfogadhatatlannak tartja az Ungár–Vitézy-–Rogán tárgyalást, nem is tartja ellenzékinek azt a pártot, amely a választási időszakban stratégiát egyeztet a Fidesszel.

Az erről szóló bizonyítékot Csárdi Antal eddig nem hozta nyilvánosságra és ezt a jövőben sem kívánja megtenni forrásvédelmi okok miatt, mivel így azonosíthatóvá válna forrása. Megismételte, hogy ez egy olyan objektív bizonyíték, amelyik láttán mindenki  ugyanarra a következtetésre jutna, mint ő, és nyomatékosította, minden politikus, újságíró eldöntheti, elhiszi-e állításait, főleg annak fényében, ha ezeket összeillesztjük a korábban megismert tényekkel. – Ha megnézzük azon döntéseket, amik a kampányban vagy a választási időszakban születtek, akkor a Fidesz és az LMP politikai döntéseinek van egy iránya és ezek a vektorok egy pontban találkoznak. – Nem arra kaptam felhatalmazást a választóktól, hogy okosba' oldjuk meg, hanem a kormányváltás elősegítésére és ezt nem az fogja elősegíteni, ha egy ellenzékinek mondott párt egyeztet a kormány prominenseivel - fogalmazott Csárdi Antal. Szerinte Választási stratégia nem tűr alkut az Orbán-kormánnyal, azzal kapcsolatban, hogy ezek a folyamatok nem váltak-e Vitézy Dávid főpolgármester-jelöltségével nyilvánvalóvá, azt mondta, a politikában nagyon sok a pletyka, és akkor jár el jóhiszeműen, ha nem hisz ezeknek, ameddig ezek objektív módon nem nyernek igazolást. Egy ilyen súlyos döntést akkor kell meghozni, amikor megkérdőjelezhetetlen bizonyítékok állnak rendelkezésére. – Abban pedig a mai napig vállalom a véleményemet, hogy Vitézy Dávid egy rendkívül felkészült, nagyon szimpatikus víziókkal rendelkező jelöltje volt az önkormányzati választásnak, de ez addig a pontig támogatható, amíg nincs összejátszás a Fidesz és a jelölt között - mondta.

Csárdi Antal jelezte, nem véletlenül jutott el hozzá az egyeztetéssel kapcsolatos anyag. Kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy egyetért-e Hadházy Ákos állításával, miszerint Vitézy Dávidnak helye van-e a politikában a történtek után. Szerinte ezt a kérdést a választóknak kell eldönteniük.

Ungár Péter a 444-nek adott válaszában azt írta, minden, a főpolgármesteri visszalépéssel kapcsolatos kérdésre választ adott. „Ha Csárdi Antalnak a visszalépés gondot okozott volna, kiléphetett volna korábban az LMP-ből” - fogalmazott az LMP társelnöke. Csárdi Antal megérti, hogy Ungár Péter megpróbálja bemutatni, ő az egészet valamilyen más okból találta ki. Szíve joga, meglátjuk, kinek hisznek a választók - jegyezte meg. Személyéről szólva elmondta, valaki nem attól lesz fideszes, mert szélesebb körben vannak ismertségei a kormányoldalon.

Ezen a ponton kellene, hogy itt üljön mellettünk Ungár Péter, és neki kéne feltenni ezt a kérdést, hogy mi az oka ennek az egyeztetésnek? (...) Mert erre máig nincsen válaszom 

- fogalmazott. 

Az LMP-ből távozó politikus Facebook-bejegyzésében azt írta, kibékíthetetlen ellentét van az LMP és az ő politikai alapértékei közt. Itt felidézte Ungár Péter egy korábbi nyilatkozatát, amiben azt mondta, hogy a zöld politikával nem igazán lehet Magyarországon népszerűséget és támogatottságot elérni. Ezt a kijelentést azért is tartja problémásnak, mivel ennél nincsen fontosabb kérdés ma Magyarországon. Jelezte, azt gondolta, hogy az LMP-t sikerülhet „ebbe a zöld irányba” visszakormányozni, amire tett is kísérleteket, majd amikor tudomást szerzett a kabinettel történő egyeztetésről, akkor rájött, hogy menthetetlen az ügy. Azt mondta, a párt működésében mutatkoztak arra jelek, hogy vége van. Példaként említette meg, hogy egyre kisebb számban tudtak megmozgatni embereket mind a pártban, mind azon kívül, aktivitásuk egyre csökkent, mind kevesebb életjelet mutattak, s szerinte ebben látszik meg egy párt halála.

A visszajelzésekkel kapcsolatban azt mondta, a spektrum az áruló és a legmélyebb gratuláció közti skálán mozog. Ami a folytatást illeti, konkrétumokat nem tudott mondani, de az biztos, hogy nem a Tisza Pártban képzeli el jövőjét. 

Minél inkább erősödik az a meggyőződés, hogy Magyar Péter a potens kihívója Orbán Viktornak, és csak a Tisza Pártnak van esélye leváltani a Fideszt, annál kevésbé valószínű, hogy a kis pártok képesek lehetnek meggyőzni az ellenzéki szavazókat arról, hogy ők lennének a jobb választás. A megállapítás a Jobbikra is érvényes – nyilatkozta lapunknak Hunyadi Bulcsú, a Political Capital szakmai vezetője, a radikalizmus és extrémizmus kutatásának programvezetője.