Oroszország;Kína;Vlagyimir Putyin;BRICS;

- Putyin Kínával karöltve dolgozik az igazságos világrendért

Mindezt úgy, hogy jogtalan háborút folytat Ukrajnában - amiben szép csendben Peking is segít többek közt a nyugati szankciók enyhítésében, vagy éppen a haditechnikai támogatással. 

Oroszország és Kína együttműködése stabilizáló hatású a világban, Moszkva és Peking fokozni is kívánja ezt - jelentette ki kedden az orosz elnök a BRICS-országok kazanyi csúcstalálkozójára érkezett Hszi Csin-ping kínai elnököt fogadva a Magyar Távirati Iroda (MTI) beszámolója szerint.

Vlagyimir Putyin azt mondta, az orosz-kínai együttműködés a globális ügyekben az egyik legfőbb stabilizáló tényező a világban. Szándékunk tovább növelni az összehangoltságot a többoldalú fórumokon a globális biztonság és igazságos világrend biztosítása végett - fogalmazott. Úgy véli, Moszkvában és Pekingben is nagyra becsülik a kínai-orosz együttműködés hagyományosan magas színvonalát a BRICS keretében. Közös munkánk évei során szervezetünk tekintélye és befolyása növekedett. És mi a BRICS további erősítését tervezzük. Mindent megtettünk, ami elnökségünktől függ, hogy így is legyen - tette hozzá.

Az orosz elnök felhívta a figyelmet arra is, hogy Peking és Moszkva kapcsolatai példaértékűnek minősülnek a mai világban.

Hszi Csin-ping kijelentette, hogy Oroszország és Kína együttműködése jelentősen hozzájárul az igazságossághoz a világban. Oroszország és Kína minden téren folyamatosan erősíti és szélesíti stratégiai és gyakorlati együttműködését, jelentős lendületet adva ezzel a nemzeti újjászületésnek és fejlődésnek, hozzájárulva a két ország lakosságának jólétéhez és az igazságosság védelmezéséhez a világban”- fogalmazott  Hszi egyben kijelentette, hogy a nemzetközi helyzet egy évszázada nem tapasztalt megrázkódtatásai, illetve változásai sem képesek megrendíteni a két nagyhatalom viszonyát.

A BRICS államközi egyesülés, amelyet 2006-ban Oroszország, Kína, India és Brazília hozott létre, Dél-Afrika pedig 2011-ben csatlakozott hozzá. 2024. január 1-jétől Oroszország tölti be a csoport soros elnökségét. Ez év elejétől Egyiptom, Etiópia, Irán, az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia is csatlakozott a szervezethez.

Ukrajnának most elsősorban lőszerre lenne szüksége, márpedig Dél-Korea a világ egyik legnagyobb lőszerkészlettel rendelkező országa.