politika;évforduló;Fidesz;Magyarország;Orbán Viktor;beszéd;1956-os forradalom;Magyar Péter;TISZA Párt;

- Magyar Péter ígérgetett, Orbán Viktor riogatott az 1956-os forradalom évfordulóján

Úgy látszik, lehet még fokozni, mert van még rá fogadókészség – értékelte a politikai elemző a kormányfő október 23-i beszédét, amelyben a többi között világháborút és bábkormányt vizionált. A Tisza Párt  elnöke ehhez képest az ellopott vagyon visszaszerzésével, illetve a legfeljebb két ciklusra szóló miniszterelnökség lehetőségével üzent az 1956-os  forradalom évfordulóján, és már 2026-ra készülve pályázatot hirdetett a jövő politikusainak.

Hosszú évekbe telt, mire sikerült, de Orbán Viktor mostanra megtalálta szellemi alapjait. Komoly kihívás volt, hogyan mossa egybe 1956-ot, az orosz-ukrán háborút és a saját politikáját, de végre összerakta, igaz, racionalitás nincs az agymenésében – értékelte a miniszterelnök ünnepi beszédét Szentpéteri Nagy Richard politikai elemző. – Klasszikus, hogy ha egy politikus valamely ünnepen megnyilvánul, akkor megpróbálja azt összekapcsolni a saját politikájával, de általában azért akad valami vezérfonal, nem pedig egy torzításokkal, ferdítésekkel teli ideológiai katyvasz születik.

A kormányfő beszéde elején a közelmúlt dunai árvízvédelmében szereplőknek mondott köszönetet – illetve, mint az elemző kiemelte, igazából magát emelte hőssé –, majd azonnal átkötötte az eseményeket 1956-hoz, kijelentve, hogy a forradalmat megelőzően is természeti csapások sújtották az országot, és előbb a Duna, majd a történelem lépett ki a medréből. Utóbbi azért, mert Magyarország nem tűrhette tovább a birodalmi, akkor szovjet elnyomást.

A magyar ugyanis Orbán Viktor szavai szerint szabadságszerető, nem tűri a hámot és a zablát, emiatt még egyetlen megszállónak sem sikerült betörnie vagy megszelídítenie. - A szovjet ugyan megnyomorította az országot, kollaboránsokból álló bábkormányt ültetett a magyarok nyakába, akik azonban egy idő után nem tűrték tovább a megaláztatásokat, s „megcsináltuk a világtörténelem legfényesebb szabadságharcát, egy életre megtanítottuk nekik, hogy ne bántsd a magyart!” A szovjetek és hazai helytartóik pedig ezek után „visszább fogták az agarakat”, végül előbbiek hazamentek, ezért vagyunk ma szabadok, s tudja mindenki a világon, hogy a magyarokkal csínján kell bánni. (Itt érdemes megjegyezni: lehet, hogy a világon mindenki tudja azt is, hogy a kormányfő legszűkebb környezetében is akadnak kétkedők, elég csak emlékezni a miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs kijelentésére, aki szerint az ukránokkal ellentétben éppen ’56-ból kiindulva nem álltak volna ellen egy orosz agressziónak).

A kormányfő szerint a történelem ma ismét kilépni készül a medréből, háború zajlik a szomszédban, mely alapjaiban rengette meg az európai gazdaságot, és a brüsszeli vezetők nem értik, hogy a szankciók éppen az uniót véreztetik ki, ráadásul egyre nagyobb az esély a háború szétterjedésére. Azt állította, Brüsszel be akarja tolni az EU-t a háborúba, s az elmúlt 70 évben nem álltunk ilyen közel a világháborúhoz.

– Az ukrán helyzet értékelésében is teljesen elrugaszkodott a valóságtól Orbán, az az állítása, hogy 70 éve nem álltunk ilyen közel a világháborútól, abszolút valótlan, elég csak a kubai rakétaválságra gondolni – jegyezte meg Szentpéteri Nagy Richard. – Arra pedig már nincs is normális reakció, hogy szerinte az unió győzelmi tervének megvalósulása esetén ukrán, azaz ismét keletről jött, szláv katonák állomásoznának Magyarország területén.

A beszéd további részében Orbán Viktor párhuzamot vont az ország korábbi, „birodalmi” megszállói, a törökök, a Habsburgok és szovjetek, valamint Brüsszel között, azt állítva, hogy az unió számára elfogadhatatlan a független magyar politika, ezért bábkormányt akar idetenni, s ehhez már meg is vannak az emberei. Utalt Magyar Péterre, aki már „ott ül Manfred Weber asztalánál”, s „a brüsszeli gazda megvakarta a kutyus fejét”. A kérdés, hogy meghajolunk Brüsszel előtt, vagy olyan választ adunk, mint 1956-os magyarok? A kormányfő Dávid és Góliát harcaként jellemezte a jelen helyzetet, de hozzátette, a történetben Dávid győz, és akkor „el lehet húzni a csíkot”, ahogyan Kun Béláék Bécsbe, Rákosiék Moszkvába menekültek, a mostaniak pedig Brüsszelbe fognak. Mert megvan itthon az egység és a közös akarat, ahogy 1956-ban is, csak akkor az erő hiányzott, ám most az is ott van a nemzeti kormány mögött.

- A kutyás hasonlat alpári, egyúttal válasz rá, hogy őt Vlagyimir Putyin pincsijeként aposztrofálják – mondta lapunknak Szentpéteri nagy Richard –, a párhuzam viszont sántít, hiszen Brüsszelt normálisan nem lehet összemosni Putyinnal. Az egész beszéd amúgy szerinte nem szólt másról, mint a hatalom megtartásának akaratáról, és hiába hemzsegett a józan ésszel látható valótlanságoktól, sokan el fogják hinni, hiszen eddig is sok minden elhittek neki az emberek. Úgy látszik, lehet még fokozni a marhaságokat, ha egyre kevesebben is, de még elég fogadóképesek a választók. „Beveszik a szuverenitás dumát is”, noha láthatóan a jelen hatalom ezt másként értelmezi, mint az elmúlt 500 évben bármikor idehaza: nekik azt jelenti, mindenre képesek lesznek a hatalom megtartásáért – tette hozzá az elemző.

Magyar Péter: Ma is történelmet írunk

„Ma is köztünk élnek, és nem csak köztünk élnek, hanem irányító pozícióban vannak olyanok, akik büszkén vallják, hogy ők nem tették volna meg azt, amit a pesti srácok megtettek 14-16 évesen a hazájukért. Vannak olyanok a mai állampártban, akik egy puskalövés nélkül adnák fel a hazájukat. Vannak olyanok, akik behunyják a szemüket, és még kitüntetést is átvesznek az oroszoktól, miközben azok feltörik a külügyminisztérium szervereit és a legbizalmasabb dokumentumokat és információkat is ellopják” – utalt Orbán Balázsra, a miniszterelnök politikai igazgatójára és Szijjártó Péter külügyminiszterre beszédében Magyar Péter a Széna téren.

A Tisza Párt vezetője egy hosszú, a Bem téren kezdődött, beszédekkel, szavalatokkal és más produkciókkal tarkított ünnepség végén lépett színpadra a több ezres ezres tömeg előtt október 23-án. Orbán Viktor miniszterelnökről szólva azt mondta, ma már szinte minden cselekedetével és mondatával meggyalázza 1956 örökségét, politikai igazgatója pedig több száz kivégzett, honvédő harcokban elesett áldozat emlékét és becsületét gyalázta meg elhíresült szavaival. „Orbán Viktornak nincs felhatalmazása semlegességről beszélni, nincs felhatalmazása elárulni 1956 örökségét, nincs felhatalmazása orosz érdekek kiszolgálására. Miniszterelnök úr, hova tűnt a ruszkik haza?” – fogalmazott.

Hosszasan méltatta a Tisza Párt elnöke a forradalom hőseinek érdemeit, és azt mondta, 1956 zsinórmérték, nemzeti minimum, amihez vissza kell találni. „Fontos, hogy érezzétek, tudjátok minden porcikátokban, ma is ugyanúgy történelmet írunk. Ezzel az elszántsággal és erővel vágunk neki az előttünk álló szűk másfél évnek” – terelte a szót a 2026-os választásokra. „Orbánék megvezették, átverték a magyar embereket, korábban engem is. Polgári, európai, jóléti Magyarországot ígértek, de egy kifosztott, feudális, végletekig megosztott társadalmat hoztak létre. Nem ezért küzdöttek a '48-as és az '56-os szabadságharcosaink.”

Beszéde második felében Magyar Péter kitért arra, milyen intézkedéseket hajtanának végre, amennyiben kormányra kerülnek. Azt ígérte, igazságot szolgáltatnak, és amennyit csak tudnak, visszaszereznek az ellopott közös vagyonból. Visszaállítanák az ország nemzetközi hírnevét és a külpolitikáról szólva bejelentette: újra összehoznák a visegrádi négyek szövetségét, amit további közép-európai országokra is szeretnének kiterjeszteni. Emellett „szolgáltató, működő” államot hoznának létre, visszahoznák a KATA adózást, fejlesztenék az egészségügyet és az oktatást, az egészséges élelmiszerek Áfáját pedig 5 százalékra csökkentenék. Megígérte továbbá a családi pótlék megemelését (ez 2008 óta nem nőtt), a magyar családi gazdaságok EU-s pénzből való támogatását, a 13. havi nyugdíj, a rezsicsökkentés, a 25 év alattiak adómentességének, valamint a gyermekek után járó adókedvezmények megtartását és a minimálbér, valamint a szakdolgozók bérének megemelését.

- Jogosan merül fel bennetek a kérdés – folytatta az ígéretözön után -, hogy jó, jó, de miből és milyen garanciákat adunk mi erre? Erről azt mondta, hogy azonnal csatlakoznának az Európai Ügyészséghez, és „hazahoznák” az uniós ezermilliárdokat, amit az ország rendbetételére és fejlesztésére fordítanának. „Befoltozzuk azokat az óriási réseket, amelyeken eddig évente 3-5 ezer milliárd forint zúdult ki Orbánék oligarcháihoz” – tette hozzá. Emellett azt is vállalta: bevezetik, hogy Magyarországon legfeljebb két ciklusig lehessen valaki miniszterelnök, és az alkotmányon esett „sok csorbát” is ki akarják köszörülni. A Tisza Párt vezetője az önkormányzatoknak üzenve arról beszélt, visszaállítják a függetlenségüket, újra ők dönthetnek majd a működésükről. Továbbá véget akarnak vetni „az ezeréves átoknak”. - Magyarország leszáll a kompról, mert a hintapolitizálás sosem hozott jót ennek az országnak. A komp a rossz lehelletű múlt, egyik parthoz sem tartozik, ahogy a folyóhoz sem. Ez a nemzedék a hídépítőké, itt az ideje, hogy átalakuljon a magyar táj – tette hozzá.

Beszéde zárásaként Magyar Péter azt mondta, a párt rengeteg szakemberrel dolgozik egy jövőbeli kormányprogram, egy „társadalmi szerződés” kidolgozásán, ami november 5-től kiegészül egy társadalmi párbeszéddel a „Magyarok hangja” címmel, amelyben kikérik minden ember véleményét a főbb kérdésekről. Azt a több ezer embert, akire egy lehetséges kormányváltáshoz szükség van, nyílt pályázati úton szeretnék megtalálni.

Magyar Márton korábban azt ígérte, hogy a Tisza Párttól függetlenül működik majd.