üzemanyag;Magyarország;Franciaország;paksi atomerőmű;fűtőelem;

- 2027-től a franciák szállítanak üzemanyagot a Paksi Atomerőműnek

A Framatone vezérigazgatója örömét fejezte ki, hogy részt vehetnek a Paksi Atomerőmű fűtőanyag-ellátásának a diverzifikálásában. 

A Paksi Atomerőműbe üzemanyagot (fűtőelemet) szállít 2027-től a francia Framatome cég, az erőmű üzemanyag-ellátásáról a két társaság között pénteken létrejött szerződésről az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára számolt be Budapesten sajtótájékoztatón.

Steiner Attila kiemelte, hogy ez Magyarország számára ellátásbiztonsági szempontból fontos lépés. Kicsit távolinak tűnhet még 2027, az elmúlt években azonban a Paksi Atomerőműben az üzemanyagból nagyon jelentős stratégiai készletet halmoztak fel. Steiner Attila arra is kitért, hogy a magyarországi energiamix egyik legfontosabb eleme a Paksi Atomerőmű, amely a magyarországi villamosenergia-termelés csaknem felét adja, ennek hosszú távú fenntartása érdekében indította el az Orbán-kormány az atomerőmű további üzemidő-hosszabbításával összefüggő projektet. A cél az, hogy további 20 évvel hosszabbítsák meg az erőmű élettartamát.

A megállapodást Bernard Fontana, a Framatome vezérigazgatója, Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű vezérigazgatója és Tóth Pál, az atomerőmű műszaki vezérigazgató helyettese írta alá Lantos Csaba energiaügyi miniszter jelenlétében. Bernard Fontana elmondta, a mostani megállapodás lehetővé teszi a Paksi Atomerőmű hosszú távú, megbízható ellátását nukleáris fűtőanyaggal. A vezérigazgató örömét fejezte ki, hogy részt vehetnek a Paksi Atomerőmű fűtőanyag-ellátásának a diverzifikálásában. 

A szerződés, amely a magyarországi VVER-típusú reaktorok nukleáris üzemanyaggal való hosszú távú ellátását, Magyarország nukleáris üzemanyag-beszerzésének diverzifikációját biztosítja, az Energiaügyi Minisztérium és a Framatome között 2023 szeptemberében aláírt szándéknyilatkozatban foglaltakon alapul. A közleményben ismertetik, hogy az Európai Unióban jelenleg tizenkilenc VVER-típusú reaktor üzemel, köztük négy 1000 megawatt (MW) villamos teljesítményű VVER reaktor Bulgáriában és a Cseh Köztársaságban, valamint tizenöt 440 MW-os VVER reaktor a Cseh Köztársaságban, Finnországban, Magyarországon és Szlovákiában.

Kiugró munkaerőigény tapasztalható azonban a vendéglátó szektorban, itt ugyanis országos szinten 65,3 százalékkal több szakembert kerestek, mint egy éve.