Nem szerepel az új nemzeti műemlékek listáján az a XII. kerületben álló turulszobor, amelynek védetté nyilvánítását korábban megígérte az építési és közlekedési miniszter - hívja fel a figyelmet a hvg.hu egy, a Magyar Közlönyben megjelent rendeletre hivatkozva.
Mint arról korábban hírt adtunk, Lázár János egy október 21-ei Facebook-posztban – vagyis egy jogi kötőerővel nem bíró nyilatkozatban – jelentette be, hogy elrendelte a turulszobor műemléki védelmét.
Műemléki védelem alá helyezte Lázár János a hegyvidéki Turul-szobrotMost tizenkét épületet nyilvánított nemzeti műemlékké, köztük a bagodi és kakasdi faluházat, a Budapest I. kerületében, az Attila úti tabáni emlékművet, a százhalombattai Szent István római katolikus templomot, vagy éppen a visegrádi Rév utcában található tornacsarnokot.
Az épületek közös vonása, hogy mindegyik Makovecz Imre tervei alapján készült, és a rendelet szerint műemlékké nyilvánításuk célja az építész szellemi örökségének védelme.
Ami a XII. kerületi turulszobrot illeti, az alkotás régóta politikai viták kereszttüzében áll. 2005-ben avatták fel és már akkor is megosztotta a közvéleményt. Sokan nemzeti jelképnek, míg mások a második világháború alatt elkövetett háborús bűnökre emlékeztető szimbólumnak tekintik. A fordulat akkor következett be, amikor a Hegyvidék új, kutyapárti polgármestere, Kovács Gergely jelezte, most már mindenképpen kell vele kezdeni valamit, de az ígérete, hogy a döntés előtt a helyiek véleményét is kérni fogja. A Mi Hazánk Mozgalom pajzsra emelte a témát: olyannyira, hogy október 23-án a szélsőjobboldali párt úgynevezett „turulvédő erődemonstrációt” is tartott.
UPDATE
Lapszemlénk megjelenése után kaptunk egy levelet az ÉKM-től, amely így hangzik: „Miként arról a sajtót korábban is tájékoztattuk, Lázár János miniszter úr döntésének megfelelően az Építési és Közlekedési Minisztérium, mint a kulturális örökség védelméért felelős tárca megkezdte a Budapest XII. kerület, Böszörményi út - Németvölgyi út - Nagyenyed u. találkozásánál lévő Turul-szobor nemzeti emléknek minősülő műemlékké nyilvánítását. A műemlékké nyilvánításról szóló miniszteri rendelet hatálybalépéséig a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően az ÉKM kezdeményezte Budapest Főváros Kormányhivatalánál a Turul-szobor ideiglenes műemléki védelem alá helyezését, tekintettel arra, hogy azt a megsemmisülés fenyegeti. Az ideiglenes műemléki védelem már hatályba lépett.”
Novák Előd Turul térnek nevezné el a XII. kerületi turulszobornak helyt adó, jelenleg névtelen területet Kovács Gergely reménykedik, hogy a Mi Hazánk Mozgalom elviszi Ásotthalomra XII. kerületi turulszobrot