USA;elnökválasztás;kivándorlók;

- Amerika a feje tetejére állt, magyar kivándorlási hullám most sem várható

Az amerikai elnökválasztás tétje nyolcezer kilométerről legalábbis nagyon egyszerűnek tűnik. Akarja-e ön, hogy négy évig egy sértett bohóc játsszon az atomgombbal, aki 130 ezer dollárt fizetett egy pornószínésznő hallgatásáért két ima között, akinek a sötét hatalomvágya miatt emberek haltak meg a Capitolium ostrománál, akinek a migrációs politikája a szenvtelen rasszizmust élteti, akinek a szakértői a republikánusok fegyvertartási fölényével fenyegetnek, aki Putyin kedvére alakítaná az ukrán szabadságharc kimenetelét, és aki a 2025 Projekttel új fejezetet indíthat az amerikai demokrácia alkotmányosságában? A szélhámos-fejedelem Donald Trump centikre van a második ciklusától, amitől a nagy magyar puccsista is sokat remél. De miként élik meg minden idők legsúlyosabb választási kampányát a kint élő magyarok?

Nóra és Gergő zöldkártyalottóval költözött ki az Egyesült Államokba. Mindketten külön nyerték el a lehetőséget 2020-ban, ami a valószínűséget nézve kisebb csoda. Nem látták biztosítottnak a gyermekeik jövőjét Magyarországon, az utolsó két év egyenesen borzasztó volt számukra. A könyvelő-élelmiszermérnök házaspár boldog, nyugodt, élhető életre talált, elfogadó emberekkel. A választás felfokozott hangulata kevésbé érinti őket. Mivel zöldkártyásként élnek az Államokban, szavazati joguk még nincs, így megfigyelőként követik az eseményeket.

A kisállatevészet

A jelenlegi helyzet, amit itt Délnyugat-Florida térségében látunk, viszonylag békés és nyugodt – meséli Nóra és Gergő. – Az USA hatalmas ország, szóval más városokban vagy államokban lehet teljesen eltérő a légkör. Amit mi itt tapasztalunk, az főként erre a környékre jellemző. Itt helyben csendesebbek a kampányok. Látni lehet autókon és házakon a jelölteket támogató zászlókat, kisebb demonstrációkat, amelyek leginkább arra buzdítják az embereket, hogy menjenek el szavazni.

Természetesen mindkét oldal igyekszik megjelenni a médiában, hogy mindig legyen valami új téma. Például Trump nemrég betért egy McDonald’sba dolgozni, vagy elterjedt egy mondása, miszerint a bevándorlók macskákat és kutyákat esznek. Ezek néhány napig beszédtémát szolgáltatnak, aztán az emberek továbblépnek. Van azért negatív kampány is, például olyan hírek, amelyek Soros György fia és Kamala Harris kapcsolatáról szólnak.

Sokan álmodoznak olyan munkahelyről, ahova szeretnek bejárni, mert jófejek a kollégák és a főnök is normális. A munkában kreatívak, hatékonyak lehetnek, emellett megbecsülve és biztonságban érezhetik magukat. Ma már nem csak a nagyvállalatok, de a kis- és középvállalkozások számára is fontos a szervezetfejlesztés, ami több mint jó hangulatú csapatépítés. Hogy mi a kulcsa egy jól működő munkahelyi közösségnek, arról Epresi Dóra vezető- és szervezetfejlesztővel beszélgettünk, aki tréningjei során egy különleges módszerrel is dolgozik: a LEGO® Serious Play® a jól ismert játék segítségével mozdítja elő és építi fel a pozitív változást.