Európai Parlament;meghallgatás;Várhelyi Olivér;

A magyar ­biztos az egészségügyért és az állatjólétért felelhet a következő ciklusban

- Nehéz órák várnak Várhelyi Olivérre az EP-ben

Nem az első körben, de meg fogja szerezni az Európai Parlament (EP) bizottságainak a jóváhagyását - több brüsszeli forrásunk így értékelte a Népszavának Várhelyi Olivér esélyeit. Az újrázni készülő magyar uniós biztos a kevesek egyike, akinek nem jósolnak könnyű órákat a képviselők színe előtt, de a megbuktatására sem fogadnának nagy tétekben.

A bizottsági tagságra pályázó 25 másik politikushoz hasonlóan Várhelyinek is az EP illetékes szaktestületei előtt kell bizonyítania, hogy alkalmas a feladatra. Jelenleg a bővítésért és szomszédságpolitikáért felel az Európai Bizottságban, a következő öt évben az egészségügy és állatjólét tartozna a feladatkörébe. Szerda este hallgatja meg a képviselő-testület környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszerbiztonsági, valamint mezőgazdasági bizottsága. A frakciók kijelölt szóvivői (koordinátorai) rögtön utána értékelik a teljesítményét. Kétharmaduk támogatása kell ahhoz, hogy Várhelyi Olivér simán vegye az akadályt. Ha elsőre nem kapja meg a szükséges többséget - amit a lapunknak név nélkül nyilatkozók többsége valószínűsít - akkor további vizsgáztatás vár rá.

Öt éve ugyanez történt: a meghallgatása után újabb írásbeli kérdésekre kellett válaszolnia, és csak azután kapott zöld utat.

Az EP nem szélsőjobboldali képviselőinek zöme a magyar biztost az „illiberális” Orbán Viktor emberének tartja, aki szerintük eddig sem az európai, hanem a magyar érdekeknek próbált érvényt szerezni a posztján. Nem felejtették el neki, hogy egyszer lehülyézte a képviselő-testületet egy bekapcsolva maradt mikrofonban. Ennek ellenére sokan nem akarják megbuktatni:

- A végén így is, úgy is Orbán jelöltjével találnánk szembe magunkat, Várhelyit legalább már ismerjük

– fejtették ki forrásaink, akik arra számítanak, hogy a rábízott szakterületen tapasztalatlan, de jó képességű és tanulékony politikus a meghallgatásán jól fog szerepelni, és nem sok fogást hagy magán.

A vele szemben kritikus és az EP-ben meghatározó frakciók - a kereszténydemokratáktól a szocialistákon át a liberálisokig - elsősorban a saját pártcsaládjukhoz tartozó jelöltek jóváhagyását igyekeznek kiverekedni politikai háttéralkukkal, és arra fognak törekedni, hogy minél előbb felálljon az új Európai Bizottság. Mindez Várhelyi Olivér malmára hajthatja a vizet, bár biztosat senki nem mer jósolni. Ha borul a terv és többen fennakadnak a parlamenti szűrőn, az retorziók sorozatát indíthatja el, amelyben a magyar jelölt is elvérezhet. A politikus mindenesetre igyekszik az EP kedvében járni: az EB oldalára feltöltött promóciós videójában méltatja Ukrajna és az ukrán nép honvédő harcát és megköszöni az Európai Parlament nyugat-balkáni országoknak nyújtott támogatását. Egyik sem hangzik rosszul a képviselő-testületben, különösen az ő szájából.

Elsöprő, 87 százalékos többségben vannak azok, akiket közvetlenül érintenek a klímaváltozás negatív hatásai – derül ki a Publicus Intézet Népszava számára készített kutatásából. A legtöbb válaszadót a forró nyarak és a szélsőséges időjárási jelenségek aggasztják.