tárgyalás;Pentagon;reakciók;veszélyek;Donald Trump;elnöki döntés;

Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter

- Informális válságtanácskozást tartanak a Pentagonban, mit tegyenek, ha Donald Trump elszabadul

A legrosszabbra, olyan lehetséges utasításokra is felkészülnek, mint katonai egységek bevetése a bűnözők ellen, menekültek tömeges deportálása vagy nagy számú tisztviselő kirúgása.

Nem hivatalos tárgyalások folynak az Egyesült Államok védelmi minisztériumában arról, hogyan reagálna a tárca, ha Donald Trump elnökként vitatott, sőt, jogsértő parancsot adna aktív szolgálatot teljesítő katonai egységek bevetésére belföldön, és az Egyesült Államok legfontosabb tárcájánál nem politikai megbízottakat, hanem civil alkalmazottakat, munkatársat rúgna ki – közölték védelmi tisztviselők a CNN-nel. Emlékeztettek, Donald Trump a választási kampányában azt javasolta, hogy hajlandó lenne aktív szolgálatot teljesítő erőket bevetni a hazai bűnüldözés hatékonysága és menekültek tömeges kitoloncolása érdekében.

Mindannyian a legrosszabb forgatókönyvre készülünk, de a valóság az, hogy még nem tudjuk, hogyan – mondta egy védelmi tisztviselő, aki úgy tudja, hogy a második ciklusára készülő elnök a nemzetbiztonsági intézményekben is tisztogatna, mondván, meg akar szabadulni  a „korrupt” szereplőktől. Arról nincs hír, hogy ki döntené el, hogy ki a korrupt.

Egy másik tisztviselő a kialakuló helyzet jogi hátterét is megvilágította: törvény kötelez, hogy törvénytelen parancsoknak ne engedelmeskedjenek. A szabályozás arra azonban nem tér ki, hogy mi történik ilyen helyzetben, ha katonai vezetők netán lemondanának emiatt, s hazaárulással vádolnák meg őket. Egyelőre abban is nagy a bizonytalanság, hogy ki Donald Trump kiszemeltje a Pentagon élére.

Lloyd Austin védelmi miniszter a héten azt mondta, teljes mértékben hisz abban, hogy Trump-adminisztráció vezetői továbbra is a helyes dolgot fogják tenni, bármi is történjen. – Azt is hiszem, hogy kongresszusunk továbbra is a megfelelő lépéseket fogja tenni katonaságunk támogatása érdekében. Az amerikai hadsereg mindig készen áll arra, hogy végrehajtsa következő főparancsnokának politikai döntéseit – jelentette ki a védelmi miniszter, hangsúlyozva: az Egyesült Államok hadserege továbbra is meg fogja védeni országot, az amerikai alkotmányt és minden polgár jogait.

Szerbia történetének egyik legnagyobb tiltakozó hulláma indulhat azután, hogy múlt héten az újvidéki vasútállomáson leszakadt az üvegezett beton előtető, 14 embert rántva magával a halálba. A résztvevők Miloš Vučević kormányfő lemondását követelik.