„Radikálisan csökkentettük számos beavatkozás tekintetében a minimumidőket, vagyis azt az időtartamot, amíg egy megműtött betegnek bent kell feküdnie a kórházban. Az aktív ágyon töltött időben az OECD országok között az egyik legjobbak vagyunk” - jelentette ki a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára a Portfoliónak adott nyilatkozatában.
Takács Péter elmondta, a fekvőbeteg-ellátás kasszájából csoportosítottak át forrásokat a járóbeteg-ellátásba és a laborszolgáltatások kasszájába. Ezzel egy igazságosabb rendszer felé mozdultak el, mivel azt látták, hogy voltak olyan fekvőbeteg-ellátó intézmények, amelyek a nem ösztönző átlagfinanszírozás miatt elkényelmesedtek. Egyben jelezte, nem zárnak be kórházakat, azonban az egyes intézmények portfóliójában lehet áthangolás. Mindezt azzal magyarázta, hogy a lakosságnak azokat a kapacitásokat kell megkapnia, amelyek leginkább kellenek a lakóhely közelében.
Ez bizony megszorítás volt, és most maga az Orbán-kormány vallotta be„Nem feltétlen muszáj például urológiai osztályt fenntartani mindenhol, csak azért, mert a főorvosnak rangot ad, hogy ő osztályvezető főorvos. Ezeket a kiskirályságokat felejtsük el. Ez már a múlt”
- fogalmazott Takács Péter.
Hozzátette, cserébe azt várják, hogy minél több helyen legyen lehetőség egynapos beavatkozásokra és minimál invazív ellátásra. Az államtitkár jelezte, amennyiben helyreáll az állami rendszer finanszírozása, akkor nem látja értelmét a magánszolgáltatók bevonásának. Ezt az együttműködést azokra a területekre lehet kiterjeszteni, ahol az állam nem tud helytállni.
Gyógyító 300 milliárd – Kóka János volt egészségügyi miniszter szerint vállalatok is finanszírozhatnák a magánorvoslástAz Orbán-kormány szerint a mostani ellátási problémák miatt még nem kell bevonni a magánszolgáltatókatBeszélt arról is, hogy azt szeretné, hogy az Országos Kórházi Főigazgatóság írjon elő egy bizonyos, közfinanszírozásban elvégzett esetszámot, akár a fekvőbeteg-ellátásban, akár a járóbeteg-ellátásban dolgozó orvosok számára, és csak ennek a teljesítése esetén adhatja ki a magánpraxis-engedélyt. Aki pedig nem szállítja le a meghatározott esetszámot, az nem kap másodállás-engedélyt vázolta elképzeléseit Takács Péter.
Kitért arra is, hogy az EgészségAblakban nagyon kevés az időpontfoglalás ahhoz képest, hogy egyesek mekkora elégedetlenséget gerjesztettek idehaza a szakrendelések elérhetősége tekintetében. Ezek a híradások azt az érzetet keltik az emberben, hogy nem jut hozzá az ellátáshoz, azonban megtekintve az applikációt kiderül, hogy országszerte több ezer szabad időpont van. Szinte minden intézményben tudunk időpontot adni” - mondta.
A magánszektorban sincs elég orvos, de vannak, akik már itthon is elérték az amerikai fizetéseketTízből nyolc orvos szerint romlott a közszolgáltatások színvonala, több mint egyharmaduk azt tervezi, hogy elhagyja a pályát, illetve külföldre megy dolgozni