Az Európai Bizottság (EB) két új kötelezettségszegési eljárást indított a magyar hatóságok ellen, közölte az uniós testület csütörtökön.
Az EB akkor kezdeményez ilyet, ha egy tagállamban nem vagy rosszul alkalmaznak valamilyen uniós jogszabályt, esetleg tudatosan megsértik azt. Az eljárás levelezéssel indul, ami megegyezés híján perhez, majd pénzbüntetéshez vezethet.
A Telex azt írja, hogy a novemberi döntések között a testület az egyik új eljárást felszólító levéllel indította meg, felszólítva a magyar hatóságokat, hogy megfelelően ültessék át a hulladékról szóló uniós irányelvet. A Bizottság korábban már 11 másik tagállammal (Bulgária, Csehország, Észtország, Franciaország, Olaszország, Ciprus, Hollandia, Ausztria, Lengyelország, Portugália és Románia) szemben kötelezettségszegési eljárást indított az ügyben, hozzájuk csatlakozik Magyarország.
A Bizottságnak többek között a kiterjesztett gyártói felelősségnél meghatározott nemzeti célokkal van problémája, és szerinte arról sem számoltak be a hatóságok, hogyan segítenék elő a házi komposztálást. A másik eljárás a hulladéklerakókról szóló irányelv miatt indult, mert az EB szerint a magyar hatóságok nem ültették át megfelelően a szelektíven gyűjtött hulladék lerakását megakadályozó előírást.
Gyorsított eljárásban dönthet az EU Bírósága a szuverenitásvédelmi törvényről Itt a felszólító levél, kötelezettségszegési eljárást indít az Európai Bizottság Magyarország ellen a kiskereskedelmi különadó miattKötelezettségszegési eljárás indult a Mészáros Lőrincnek 35 évre adott autópálya-koncessziók miatt Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a meddőségi centrumok államosítása miatt az Európai BizottságItt a bejelentés, kötelezettségszegési eljárást indított az Orbán-kormány szuverenitásvédelmi törvénye miatt az Európai Bizottság