Varga Mihály;központi költségvetés;rezsicsökkentés;rezsivédelmi alap;2025;

- Varga Mihály: Megszűnik a rezsivédelmi alap, a fedezetet jövőre a minisztériumok biztosítják

A jelenlegi pénzügyminiszter szerint a 2025-ös költségvetés jó lesz a családoknak és a vállalkozások is, sőt, belefér majd vasútfejlesztés, várfelújítás, egyetemi beruházás is.

A rezsitámogatási intézkedések a különböző tárcák fejezeti költségvetésén keresztül biztosítottak maradnak az önkormányzatok, a vállalkozások és a családok számára is – közölte Varga Mihály pénzügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában azután, hogy közölte: a rezsivédelmi alapot megszüntetik, de a rezsicsökkentett árak maradnak. Ezt a már a parlamentnek benyújtott 2025-ös büdzsé tervezetére, illetve az Orbán Viktor kormányfő által korábban meghirdetett „új gazdaságpolitikára, gazdasági semlegességre” alapozta a tárcavezető, aki várhatóan márciustól már jegybankelnök lesz. A tervekkel kapcsolatban meg is jegyezte: „Az infláció és az árfolyampolitika legfontosabb alakítója a Magyar Nemzeti Bank.”

– A 2025-ös költségvetés három fő pillérre épül: a jövedelmek vásárlóerejének a növelésére, a megfizethető lakhatás biztosítására, valamint a kis- és középvállalkozásokat segítő Demján Sándor-programra – fogalmazott Varga. Bár a kormányzati prognózist sokan kétségbe vonják, megismételte, hogy 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak, ami lehetővé teszi, hogy a bérek 2025-ben reálértékben is növekedjenek, hozzájárulva egy magasabb minimál- és egy magasabb átlagbérhez.

– A legnagyobb újdonság a költségvetésen keresztüli tőkejuttatás lesz a kis- és középvállalkozásoknak. Mivel a magyar családok vagyona leginkább az ingatlanokban fekszik, lesznek olyan otthonfelújítási programok, amelyek az ingatlan értékét növelhetik, továbbá 150 ezer forintos támogatási keretben adókedvezményt adnak azoknak a munkáltatóknak, akik hozzájárulnak alkalmazottaik lakbéréhez, 13. havi nyugdíj pedig bekerül a költségvetésről szóló törvény szövegébe – sorolta a pénzügyminiszter.

Varga Mihály további ígéretekkel sem fukarkodott. Eszerint 770 milliárd forint értékben szeretnék jövőre a már elkezdett beruházásokat támogatni, befejezni, például a diósgyőri vár komplex fejlesztését; a záhonyi körzet vágányfelújításait vagy a Szeged–Röszke-vasútvonal felújítását. Hozzátette, 480 milliárd forint értékben új beruházásokat indítanak, így az Óbudai Egyetem új campusának a kialakítását, a mohácsi nemzeti emlékhely létrehozását, vagy a karcagi települési szennyvíztisztító telep fejlesztését.

Az Európai Bizottság hulladékos és megújulóenergiás kifogásai főképp a Mol érdekköreit érintik.