egészségügy;Magyarország;Pintér Sándor;Magyar Kórházszövetség;

Takács Péter és Pintér Sándor 2023. november 28-án a parlament népjóléti bizottságának az ülésén

- Pintér Sándor a kórházi konferencián: Lehet, hogy én rosszindulatú rendőr vagyok

Túl a ciklus felén az egészségügyet felügyelő miniszter is ellátogatott a Magyar Kórházszövetség szakmai konferenciájára, ahol bejelentette, hogy a kórházak irányításának központosítását követi az anyagellátásé. Az orvostechnikai beszállítók megdöbbentek azon, hogy a Pénzügyminisztérium megszegte az ígéretét.

 „Társkeresőbe” érkezett Pintér Sándor, az egészségügyet lassan három éve felügyelő belügyminiszter a kórházszövetség konferenciájára. Ugyan a szavai szerint azért jött, hogy társakat keressen a jobb egészségügy megteremtéséhez, mondandójából az is gyorsan kiderült, határozott elképzelése van a további változtatásokról. A belügyminiszter – bár korábban többször meghívták – első alkalommal beszélt nyilvánosan egészségügyi szakmai rendezvényen. Eddig azért nem fogadta el a meghívást, mert mint fogalmazott az egészségügy aktuális helyzetét nem ismerte, „túl fekete volt előtte”, csak azokat a problémákkal volt tisztában, amelyek gondot okoztak.

2017-ben kezdtem el foglalkozni az egészségüggyel, akkor mint az informatikáért is felelős miniszter. És azt tapasztaltam, hogy nem kellő fejlettséggel rendelkezik, sőt mi több, a rendőrség még fejlettebb informatikailag, mint az egészségügy, holott azt gondolom, hogy a tudásbázis az egészségügynél sokkal magasabb – fogalmazott a belügyminiszter.

Mostani beszédében Pintér Sándor felidézte, hogy minisztersége elmúlt két évében 90 „javító intézkedés” történt az egészségügyben, köztük említette az informatikai rendszer fejlesztését, az EESZT hibáinak korrigálást is. - A kórházi felújítási programmal wifihálózatot építettünk ki ahhoz, hogy a későbbiekben a fejlődés, az informatikai megoldások eljuthassanak egészen az ágy melletti ellátásig. Mindez 31 kórházban 300 ezer négyzetméter betegellátó terület megújítását jelentette – mondta.

Pintér Sándor bejelentette, a kórházak irányításának központosítását követi az anyagellátásé.

Hamarosan egyetlen nagy pátyi központi raktárból látják majd el valamennyi intézményt gyógyítási eszközökkel. Ennek a megnyitásával 26 raktárat zárnak be. 

A központi anyagellátó 200-féle eszközzel nyit és fokozatosan bővítik a kínálatát. Ha egy OBI vagy Spar meg tudja oldani akár 40-50 ezer termék központi raktározását, miért ne menne ez az egészségügynek? – jegyezte meg a belügyminiszter. Beszélt arról is, hogy a gazdálkodást segítő informatikai rendszerek jelentős részét korszerűsítették, így az intézmények több kontrollra számíthatnak. Például könnyen kideríthető az is, hogy mi egy kórház túlköltekezésének az oka? Indokolt-e, van-e mellette megfelelő betegszám, ellátás?

Az első ilyen ellenőrzésekkel találtak több mint 200 olyan orvost, aki ugyan teljes munkaidőben dolgozik, de idén augusztus végéig ötvennél kevesebb beteget látott el. Volt olyan is, aki az állami rendszerben 50 és 100 közötti beteget kezelt, viszont a magánellátásban meg 1800-at. 

– Miért jön dolgozni? – tette fel a kérdést a miniszter önmagának. - Lehet, hogy én rosszindulatú rendőr vagyok, de esetleg nem azért, hogy betegeket szerezzen a magánellátásához? Hozzátette: a jövőben azt is megnézik, hogy a teljes munkaidőben alkalmazott orvosok hány beteget látnak el.

Növelik az ellenőrök számát is. – Ha mindent összeadunk, alig száz ellenőr volt az egész egészségügyi rendszerben. S ugyan az egészségügy átalakításához tanulmányt készítő Boston Consulting Group 2-3 ezer ellenőrt javasolt, de úgy gondolom, hogy mi erkölcsileg egy kicsit jobban állunk, és ezért csak 300 ellenőr kezdi meg a munkáját az egészségügyben.

Pintér Sándor elismeréssel szólt az új vezető-kiválasztó rendszerről is. A kórházigazgatóknak speciális elméleti, gyakorlati kiválasztási folyamaton kell végigmenniük, az első eredményeket kiválónak nevezte. – Tízből kilenc jó találat volt, egy az billeg. De neki az állása is billeg.

Pintér Sándor előadása után az egészségügyért felelős államtitkár, Takács Péter beszélt, ő egyebek mellett arról, hogy idén még 42,7 milliárd forintot kapnak a kórházak adósságaik rendezésére. Idén eddig két adósságrendezés volt, 104,5 milliárdhoz már hozzájutottak a beszállítók. Korábbi szakmai konferenciákon 2024-re még további 100 milliárd forintot meghaladó adósságrendezést ígértek az ágazat vezetői, így meglehetős csalódást keltettek Takács Péter szavai.

Az orvostechnikai beszállítók döbbenten értesültek arról, hogy a Pénzügyminisztérium, megszegve a korábbi ígéretét, csupán a jelenleg fennálló – visszafogott számítások szerint 130 milliárd forintot meghaladó – lejárt tartozásállomány töredékének rendezésére biztosít fedezetet - reagált lapunknak az államtitkári bejelentésre Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára.

Ez több magyarországi gyártó halálos ítéletével ér fel. Józan ésszel felfoghatatlan, hogy az Orbán-kormány még mindig nem érti, hogy a jelenlegi adósságszint a cégek működését és ezen keresztül a betegellátást is veszélyezteti. 

Ráadásul a kifizetetlen összeg az év végi államadósságot is növeli, ami szintén érthetetlenné teszi a PM döntését – mondta a főtitkár.

A társadalmi vita nélkül, éjszaka benyújtott javaslat alapján a legtöbb választókörzeti határ máshova kerül, de az Európai Unió aligha megy el szó nélkül egy ilyen jelentős változtatás mellett.