Ígéretéhez híven levélben meg is hívta Magyarországra Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, aki ellen csütörtökön elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság. Az izraeli miniszterelnöki hivatal honlapján közzétett válaszban Benjamin Netanjahu megköszönte a magyar kollégájának a meghívást. „Azok szégyenteljes gyengeségével szemben, akik összefogtak, hogy kétségbe vonják Izrael jogát az önvédelemhez, Magyarország barátunkhoz az Egyesült Államokhoz hasonlóan morális tisztánlátásról tett tanúbizonyságot” – hangoztatja a közlemény.
Orbán Viktor először a Kossuth Rádoónak adott hagyományos péntek reggeli interjújában jelentette be, hogy Magarországra hívja Benjamin Netanjahut, mégpedig azért, mert szembe kell szegülni az ICC által kiadott nemzetközi elfogatóparanccsal. kormányfő a Kossuth Rádióban pénteken reggel elhangzott interjújában máris szembement a bíróság döntésével. Az általa „felháborítóan pimasznak” és „cinikusnak” nevezett döntés szerinte politikai célból avatkozott bele egy folyamatban lévő konfliktusba. Mint mondta, „nincs más választás, mint ellenszegülni ennek a döntésnek, ezért még a mai nap során meg is fogom hívni Benjamin Netanjahut, aminek semmilyen következménye nem lesz rá nézve, ellenszegülünk az elfogató parancsnak, ha elfogadja a meghívást.” Tehát Magyarország hiába írta alá a bíróságot létrehozó római statútumot, nem hajtja végre az ítéletet. Uniós ország ilyen lépésre még nem ragadtatta magát, unión kívüli igen.
Orbán Viktor meghívta Benjamin Netanjahut MagyarországraBenjamin Nentanjahu Magyarországra való meghívásának jogi következményeiről kérdeztük Hoffmann Tamást, a Corvinus Egyetem docensét, akinek szakterülete a nemzetközi humanitárius- és büntetőjog. Elmondta, bár az 1998-as Római Statútumot aláíró országok nemzetközi jogsértésnek nincs közvetlen szankciója, a Részes Felek Közgyűlése (Assembly of States Parties) kiadhat egy határozatot, amelyben megállapítja az egyik tagjuk által elkövetett jogsértést. Mivel az EU összes tagállama elismeri a Nemzetközi Büntetőbíróság joghatóságát, így e fórum döntésének figyelmen kívül hagyása tovább ronthatja Magyarország Unión belüli megítélését, ez pedig közvetve pénzügyi károkat is okozhat hazánknak. Egy Budapesten esetlegesen létrejövő Orbán-Netanjahu csúcstalálkozó segítene kitörni az izraeli kormányfőnek a nemzetközi elszigeteltségből, Orbán Viktor ezzel a gesztussal a második Trump-adminisztrációnál szerezhetne jó pontokat, vélekedik a szakértő. Az Egyesült Államok Izrael legfőbb szövetségese, Donald Trump hivatalba lépése után borítékolhatóan elsők között fogadja majd Benjamin Netanjahut a Fehér Házban. A bíróság döntését mindkét ország elítélte, miként egyik ország sem ismerte el annak állampolgárai feletti joghatóságát, tette hozzá Hoffmann Tamás. Orbán Viktor ezzel a lépéssel nemcsak nemzetközi jogot sértene, de a saját Alaptörvényének is ellentmondana, amely szerint Magyarország alkotmányos kötelessége a nemzetközi jog betartása.
A Nemzetközi Büntetőbíróság kiadta az elfogatóparancsot Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és a palesztin Hamász vezetői ellenAz ICC elfogatóparancsot adott ki Joáv Galant volt izraeli védelmi miniszter és a palesztin szélsőséges szervezet, a Hamász katonai szárnyának a vezetője, Mohammed Deif ellen is. Az egyelőre nem világos,. hogy Deif él-e még – amikor Karim Khan ICC-főügyész 2024. május 20-án nemzetközi elfogatóparancs kiadását kérte Jahja Szinvár, a Hamász azóta likvidált politikai vezetője ellen is, de Netanjahu és Galant büntetőjogi felelősséggel tartozik a palesztin civilek ellen a Gázai övezetben végrehajtott támadásokért. 2023. október 7. a Hamász Izrael elleni terrortámadása óta a gázai háborúnak már több mint 44 ezer palesztin halálos áldozata volt.
Benjamin Netanjahu hivatala még csütörtökön antiszemitizmussal vádolta a büntetőbíróságot a döntés miatt. Miközben az Egyesült Államok elutasította, az EU tagállamai vegyesen fogadták a elfogatóparancs kiadását. Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője a bírósági döntés tiszteletben tartására és végrehajtására szólított fel. Caspar Veldkamp holland külügyminiszter elhalasztotta izraeli útját, miután országa jelezte, végrehajtja a Benjamin Netanjahu elleni nemzetközi elfogatóparancsot. Ez azért is figyelemre méltó, mert a holland kormánykoalíció legerősebb pártja, a jobboldali populista Szabadságpárt (PVV) vezetője, Geert Wilders szívélyes kapcsolatokat ápol az izraeli vezetéssel. A holland koalíciós kormány azonban a nemzetközi jogot a politikai érdekek elé helyezi. A francia külügyminisztérium – derül ki a Euronews gyűjtéséből – azt közölte, hogy még nem akarja elkötelezni magát Benjamin Netanjahu esetleges letartóztatása mellett, ha az izraeli miniszterelnök az ország területére lépne. Ausztria nevetségesnek tartja az ICC döntését, de ehhez a bécsi külügyminisztérium sietve hozzáfűzte, hogy adott esetben rákényszerülne Benjamin Netanjahu letartóztatására. Németország nevében Annalena Baerbock külügyminiszter azt mondta, a berlini diplomácia egyelőre vizsgálja, hogyan reagáljon az ICC döntésére, azonban tartania kell magát a nemzetközi joghoz.
Benjámin Netanjahu: Antiszemita döntést hozott a Nemzetközi BüntetőbíróságJosep Borrell: Egy éve hiába könyörgünk, fel kell függeszteni a politikai párbeszédet IzraellelAz ICC a történetében most először vette célba az Egyesült Államok valamelyik közeli szövetségesének politikai vezetőit. A nemzetközi elfogatóparancs kiadásával Benjamin Netanjahu azzal a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel került egy társaságba, aki ellen ukrán gyerekek Oroszországba deportálása miatt bocsátottak ki nemzetközi elfogatóparancsot 2023. március 17-én. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter akkor azt mondta, Vlagyimir Putyint nem tartóztatnák le Magyarországon, mert hazánk ugyan tagja az ICC-nek, de nem hirdette ki a statútumát.