megállapodás;klímaváltozás;katasztrófa;ígéret;COP29;

- Cop29: az ígéret kevés és túl későn érkezett, van, aki katasztrófáról beszél

A fejlett országok ígéretet tettek arra, hogy évi 300 milliárd dollárra emelik a fejlődő országok klímaváltozás elleni küzdeleméhez nyújtott pénzügyi támogatást – ám az eredménnyel szinte senki sem elégedett.

A fejlődő országok 2035-ig évente legalább 1300 milliárd dollár összegű támogatást kapjanak a fejlett országoktól az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való áttérésre és a szélsőséges időjárás hatásainak kezelésére – erről egyeztek meg a vasárnap hajnalban véget ért COP29 ENSZ-klímakonferencia résztvevői. Elismerték, hogy a szegényebb nemzetek aránytalanul nagy terhet viselnek az éghajlatváltozás miatt, miközben a legkevésbé járulnak hozzá a klímaválsághoz. Az összegből azonban csak 300 milliárd dollár érkezik a fejlett világból származó támogatásként és alacsony kamatozású kölcsönökként. A fennmaradó részt az elképzelések szerint magánbefektetők adnák, és olyan pénzforrásokból fedeznék, amelyek még nem is léteznek; például a fosszilis tüzelőanyagokra és a törzsutasokra kivetett esetleges illetékekből, amiről még nincs megállapodás.

A megszavazott támogatás ugyan nagyobb, mint a jelenlegi százmilliárd dollár, de jelentősen alacsonyabb a szakértők szerint szükséges összegnél. A klímaváltozás hatásainak leginkább kitett államok nem elégedettek a hozzájárulások mértékével. A fejlődő világ számos országa, köztük India, Bolívia, Kuba és Nigéria dühösen és csalódottan reagált a megállapodásra.

Mohamed Adow, a Power Shift Africa agytröszt igazgatója a The Guardiannek azt mondta: – A csúcstalálkozó katasztrófa volt a fejlődő világ számára. Az emberek és a bolygó elárulása volt a gazdag országok részéről, amelyek hiába tettek ígéretet arra, hogy a jövőben majd hozzáférhetővé tesznek bizonyos forrásokat, miközben a segítségre most lenne szükség, a kiszolgáltatott országokban életek és megélhetések vesznek el".

A világ legszegényebb és legsebezhetőbb országai azért küzdöttek Bakuban, hogy a pénz nagyobb része közvetlenül a fejlett országoktól származzon. Azt akarták elérni, hogy a rendelkezésre álló finanszírozásból több jusson a leginkább rászorulóknak, ahelyett, hogy megosztanák a feltörekvő gazdaságokkal, például Indiával. 

A fejlett országok ragaszkodtak hozzá, hogy saját költségvetési korlátaik miatt nem tudnak többet adni. (A megállapodás alapján Kína önkéntes alapon és önkéntes mértékben járul hozzá a finanszírozáshoz.) A tét pedig egyre nagyobb a számukra, ugyanis Donald Trump megválasztott amerikai elnök prioritásai között nem szerepel a klímaváltozás elleni küzdelem. Így a világ egyik leggazdagabb országa talán ki sem veszi majd a részét a fejlődő világ megsegítéséből. Egyes hírek szerint Trump kivonná a megállapodásból az USÁ-t, és valószínűleg ellenséges lesz a fejlődő világ klímafinanszírozásával.  

A tárgyalásokon azonban nem sikerült előrelépni ahhoz a tavaly elfogadott megállapodáshoz képest, amely a nemzeteket a fosszilis tüzelőanyagokról való „leszokásra” szólította fel. A nagyobb támogatásért cserébe a fejlett országok, köztük az Egyesült Királyság és az Európai Unió erősebb kötelezettségvállalást akartak az országoktól a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának csökkentésére. Az erről szóló döntést a 2025-ös klímacsúcsra halasztották. Az olaj- és gázexportra támaszkodó országok erőteljesen harcoltak a tárgyalásokon a további előrelépés megakadályozása érdekében.

Húsz ember azért elvitt fejenként 2,3 milliócskát.