Az Orbán-kormány, illetve a munkaadók és a munkavállalók képviselői a következő hároméves bérmegállapodást. Az aláírásra szervezett sajtótájékoztatón viszont megerősítést nyert, hogy a bérmegállapodás újratárgyalható, ha nem teljesülnek azok a makroszintű várakozások, amelyekkel most számoltak a szereplők - írja a Telex.
Múlt szerdán már nagyon közel voltak a felek ahhoz, hogy a versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) megállapodjanak egy hároméves bérmegállapodási ciklusban, amelynek részeként kialakult volna a jövő évi minimálbér és a garantált bérminimum is, ám nüansznyi eltérések miatt ez végül nem történt meg. Ám mint azt a Népszavának is megerősítették, csütörtökön délután azonban a felek meg tudtak egyezni.
Elégedetlenség nincs, csak nem túl jól sikerült passzusok: jövőre 290 800 forint lesz a minimálbérA most aláírt megállapodással jövőre 9 százalékkal, 2026-ban 13, majd 2027-ben 14 százalékkal emelkedne a minimálbér. Ez a számok szintjén azt jelenti, hogy az idei bruttó 266 800 forintról 290 800 forintra, majd 328 600 forintra, illetve a harmadik évben 374 600 forintra emelkedik a minimálbér. A garantált bérminimum a jelenlegiek szerint január 1-tól 7 százalékkal, 348 800 forintra emelkedik.
A bérmegállapodás bizonyos makrogazdasági mutatók alakulásának függvényében újratárgyalható.
A gazdasági elvárások teljesülése esetén jöhet ugyanis a 13, majd a 14 százalékos minimálbér-emelkedés. A megegyezésben az szerepel, hogy a bruttó átlagkereset növekedésének a jövő év első háromnegyed évében 8,7 százalékkal kellene fejlődnie. A GDP bővülésnek pedig ugyanebben az időszakban 3,4 százalékot, míg az inflációnak 3,2 százalékot kellene „hoznia”. Amennyiben ezektől a január és szeptember közötti tényadat lefelé vagy fölfelé egy százalékponttal eltér, akkor a VKF újratárgyalja a kijelölt emelések mértékét.
Vágtatnak a bérek Magyarországon, ez a hosszútávú minimálbér-megállapodást is megkavarhatjaA Telex cikke szerint Orbán Viktor már megszokott módon az ukrán háború befejezéséhez kötötte a jó forgatókönyv bekövetkezését, amire ő Donald Trump amerikai elnökké válásával nagy esélyt lát. A kormányfő szerint a bérmegállapodást kemény tárgyalások előzték meg. Orbán hangsúlyozta, hogy nem lesz egyszerű annak betartása, szerinte hatékonyság– és termelékenységjavulást feltételeztek, amikor ezekben a számokban állapodtak meg. Hozzátette, az utóbbi évek teljesítménye nem lesz elég ahhoz, hogy ekkora emelkedést ki tudjanak gazdálkodni a cégek.
A 2027-re a mostani szinthez képest 40 százalékos minimálbér-emelés (reálértéken ez 29 százalék lehet) mértéke akkora, hogy az egész EU-ban az elmúlt 30 évben csak egyszer volt ilyenre példa – mondta Orbán. Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára arról beszélt az aláíráskor, rendkívül ambiciózus ez a bérmegállapodás két nehéz év után, és hangsúlyozta a terv rugalmasságát, vagyis azt, hogy szükség esetén újra lehet tárgyalni a feltételeket. Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke a munkavállalói oldal képviseletében elmondta, az előző, 2016-os előző megállapodás nagyon dinamikus bérfelzárkózást indított el, ez a mostani pedig annak folytatása.