Parlament;Országgyűlés;képviselői mandátum;megfosztás;Fekete-Győr András;

Fekete-Győr András felszólal a Parlamentben - Képünk illusztráció

- Megfosztották Fekete-Győr Andrást a mandátumától

„A fideszes urak ma elégedettek magukkal. De egy dologgal nem számolnak” – reagált a döntésre a Momentum korábbi elnöke.

Hétfőn 142 igen és 32 nem szavazattal kimondta a parlament Fekete-Győr András országgyűlési képviselő összeférhetetlenségét, miután a politikust a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen elítélte hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt.

A momentumos politikust, az ellenzéki párt korábbi elnökét október közepén ítélte egy év felfüggesztett börtönbüntetésre a bíróság, mert 2018-ban füstgyertyával tiltakozott a rabszolgatörvény-ellenes tüntetéseken a hatalom ellen. Az ugyancsak momentumos Szarvas Koppány Bendegúzt hivatalos személy ellen csoportosan elkövetett erőszak miatt ítélte el a bíróság. Később Fekete-Győr bejelentette, nem él a parlamenti visszadelegálás lehetőségével, és a mandátumát átadja Cseh Katalinnak, ő pedig az Indítsuk be Magyarországot pártalapítvány elnökeként folytatja a küzdelmet egy új rendszerváltásért.

A politikus nem volt jelen a Parlament hétfői ülésén, ám a Facebook-oldalán a történteket úgy értékelte, „ma délután a NER parlamentje – a rendszerváltozás óta elsőként – megfosztott az országgyűlési mandátumomtól. Tette mindezt azután, hogy a NER bírósága koncepciós perben felfüggesztett börtönre ítélt azért, mert tüntettem a rendszer ellen”.

Fekete-Győr úgy fogalmazott, az Orbán-rendszer „bátor” talpnyalói, a NER politikai ítéletét aláíró képviselői ma egyenként, arccal és névvel tették egyértelművé, hogy „a politikai bosszú szolgálatába álltak”. „Nevük örökre bekerül a parlamenti jegyzőkönyvekbe – a szégyenüket lemosni már soha nem tudják” – tette hozzá.

A politikus közölte, a „fideszes urak” elégedettek magukkal, de egy dologgal nem számolnak,

„ahol zsarnokság van, ott ellenállás is van! Annak a rendszernek ugyanis, amely félelemre és üldöztetésre építi a hatalmát, meg vannak számlálva a napjai.”

Majd felidézte, pár nappal azután, hogy „a Fidesz által leuralt Fővárosi Ítélőtábla koncepciós perben” felfüggesztett börtönre ítélte, kivonult a parlamentből. „Ahogyan akkor mondtam: az Orbán-rendszer politikai elítéltjeként nekem odabent, velük, nincs több dolgom. Van azonban tennivalónk idekint, veletek” – üzente Fekete-Győr. Azt ígérte, a választásig hátralévő másfél évben feltárják és dokumentálják mindazokat a jogsértéseket, hatalmi visszaéléseket és igazságtalanságokat, amelyeket a NER követett el magyar emberekkel szemben. Legyenek azok a rendszerrel szemben engedetlen magyar diákok, munkavállalók, tanárok, közszolgák, civilek vagy éppen helyi kisvállalkozók.

„Ezeket az ügyeket a 2026-os rendszerváltó parlament elé fogjuk terjeszteni, és indítványozni fogjuk egy vizsgálóbizottság felállítását. Célunk, hogy minden jogsértés napvilágra kerüljön, és az elkövetett bűnökért végre igazságot szolgáltassunk. És dolgunk van azzal is, hogy 2026-ban egy gyökeresen új korszakot nyissunk. A valódi szabadság és a (plurális) demokrácia korszakát, hiszen ezek nem maguktól értetődő ajándékok, hanem olyan értékek, amelyekért folyamatosan küzdeni kell. Mi vállaljuk ezt a küzdelmet” – írta a politikus, hozzátéve, a részletekkel hamarosan jelentkezni fog.

„A magyar futball roppant öröksége kötelez, és erőt, muníciót is ad nekünk” – jelentette ki a miniszterelnök a Puskás Múzeum megnyitóján.