ELTE;doktori disszertáció;Orbán Balázs;

- Orbán Balázs csak a védés után válaszol a doktorija tézisfüzetével kapcsolatos kérdésekre, mert nem akarja befolyásolni az eljárást

Rácz András most arra hívta fel a figyelmet, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója éppen a saját könyvbemutatójára utazott, amikor a disszertáció tézisfüzete készült.

Újabb érdekességről számolt be a Facebook-oldalán Rácz András Oroszország-szakértő, egyetemi tanár azután, hogy a napokban felhívta a figyelmet arra, Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisfüzete nem az ő gépén, hanem egy Árpási Botond Gergely nevű kollégájáén készült. Most azt írta, a magyar nyelvű tézisfüzet fájlt 2024. június 5-én, 12:02-kor hozták létre, és 15:27-kor történt az utolsó módosítás, a szöveg tehát ebben a nagyjából három és fél órában készült. Mindez azért érdekes, mert a miniszterelnök politikai igazgatója június 5-én 17 órakor már Dunaszerdahelyen tartott könyvbemutatót, amin a saját, Huszárvágás című könyvét reklámozta. 

„Elméletileg persze elképzelhető lenne, hogy az irodájában még gyorsan véglegesítette a tézisfüzet fájl, aztán szirénás autóba pattant és irány Dunaszerdahely – csakhogy Google Maps szerint az út nap közbeni forgalommal számolva körülbelül 2 óra 30 perc. Bár jó sofőrrel, szirénával nyilván gyorsabb kicsit… de azért nem másfél óra így sem”

– állapította meg Rácz András.

Hozzátette, Orbán Balázs június 5-én napközben, még a könyvbemutató előtt vidáman posztolta egy autó hátsó üléséről, hogy „Nincs megállás, már csak nap van a választásokig! A mai úti cél a Felvidék, Dunaszerdahelyen találkozunk!” A poszt alatt van egy hozzászólás, aminek az időbélyegéből látszik, hogy ez a poszt már 15:09-kor ott volt. „Lehetséges, hogy Orbán Balázs ott ült a mikrobuszban, úton Szlovákia felé, és egy laptopon – ráadásul nem is a sajátján, hanem a társszerzője és beosztottja, Árpási Botond gépén – bőszen gépelte a tézisfüzetet… de azért, lássuk be, ez nem túl valószínű…” – vélekedett.

Orbán Balázst a 444 pénteken és hétfőn is megkereste, hogy magyarázatot kapjon arra, miért más gépén készült a tézisfüzet, illetve hogyan lehet, hogy Dunaszerdahely felé ment, miközben rámentettek a dokumentumra, de érdemi választ nem kapott. A miniszterelnök politikai igazgatójának munkatársa annyival hívta vissza, hogy ebben az ügyben az ELTE kommunikál. Amikor a 444 jelezte, hogy az ELTE aligha tudja, hogy mi volt a munkamegosztás Orbán Balázs és Árpási Botond között, ki milyen gépet használt, azt a választ kapta:

Orbán Balázs nem akarja befolyásolni az eljárást, de a védés után szívesen válaszol a kérdésekre.

A portál az egyetemet szombaton kereste meg azzal, kért-e magyarázatot Orbán Balázstól arra, miért más neve szerepel a tézisfüzet metaadatai között. „Az egyetem a doktori eljárás során a jelölt által beadott dokumentumok tartalmát értékeli szakmai szempontok alapján, az elektronikus file-ok metaadatait nem vizsgálja. A doktori eljárás fontos célja, hogy a bírálóbizottság meggyőződjön a jelölt felkészültségéről, a doktori dolgozat témájában való jártasságáról, és ennek során arról is, hogy a disszertáció a jelölt saját szellemi terméke.Az egyetem minden doktori dolgozat eredetiségét plágiumkereső szoftverrel ellenőrzi; Orbán Balázs dolgozatában a szoftver nem talált gyanúra okot adó szövegrészt” – közölte az intézmény.

A 444 megjegyzi, az ilyen szoftver azt tudja kiszűrni, hogy valaki másolta-e a szöveget. Azt viszont már sokkal komolyabb munka kideríteni, ha a doktorandusz helyett más dolgozik a szövegen vagy annak egy részén.

Először blokkolta a Fidesz, hogy új kollégiumok épüljenek, majd a lakhatási válságot megkésve észlelve a projekt élére állt, hogy aztán most a fővárosra hárítsa a költségek egy részét. Heves viták várhatók a szerdai közgyűlésen.