A kormány 80 milliárd forint körüli összeget kínál a Magyar Tudományos Akadémiának az Akadémia kutatóintézeti ingatlanjaiért, noha az MTA vagyonbecslése szerint azok megközelítőleg 150 milliárd forintot érnek – tudta meg a 444.
A portál szerint ráadásul
a valós érték bő 50 százalékáért megvenni kívánt ingatlanokért a költségvetési nehézségekkel küzdő kormány nagyrészt államkötvényekkel, nem pedig „készpénzzel” fizetne.
Összesen közel száz épületről, a magyar tudomány meghatározó kutatóintézeteiről van szó, melyeket a kormány most már teljesen le akar választani az Akadémiáról. A 444 úgy tudja, az MTA vezetése ennek ellenére arra készül, hogy elfogadja a még nem teljesen végleges vételi ajánlatot. A portál szerint
az Akadémia elnöksége kedden úgy döntött, hogy „a kisebbik rossz jegyében” támogatja az ingatlanvagyon eladását az államnak, és ugyanezt javasolja majd az Akadémia közgyűlésének is.
Az egykori akadémiai kutatóhálózat újbóli átalakításáról szóló törvényjavaslatot múlt héten nyújtotta be Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, valamint Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. A dokumentumot a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózathoz tartozó kutatóközpontok főigazgatói is csak november 7-én ismerhették meg, egy héttel később pedig már a minisztérium képviselőivel és a hálózat vezetőivel tárgyaltak a részletekről. A törvénytervezet lényege, hogy a 11 egykori MTA kutatóközpontot, 7 egykori MTA intézetet, plusz a Bay Zoltán Kutatóhálózatot és a jelenlegi HUN-REN Központot egyetlen jogi személlyé gyúrják össze. Ezt a lépést Gulyás Balázs, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke úgy indokolta az Indexnek adott interjúban, hogy „egy hálózat hatékonyan nem tud működni ilyen széttagolt struktúrában. (…) Ha egyetlen jogi személy marad, akkor lesz egy olyan tárgyalóképes, ütőképes partnere a kormánynak, amely képes a teljesítményalapú finanszírozási modell alapján új szerződést kötni”.
Az eredeti törvénytervezettel kapcsolatban az MTA, az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) és a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (TDDSZ) is számos aggályt fogalmazott meg.
Előrevetíti az EU-s forrásvesztést az akadémiai kutatóhálózat újbóli kormányzati átalakításaSzégyenletes, érthetetlen, csak ront a helyzeten – Kiakadtak a kutatóhálózat átalakítását célzó javaslat miatt az akadémikusok