oktatás;diploma;

- Még mindig kevés a fiatal diplomás Magyarországon, a felsőfokú végzettséggel rendelkező 25-34 évesek aránya a legalacsonyabbak között van az EU-ban

Pedig a friss diplomások foglalkoztatási rátája Magyarországon (94,7 százalék) meghaladja az uniós átlagot (87,7 százalék).

A felsőfokú végzettséggel rendelkező 25-34 évesek aránya Magyarországon a legalacsonyabbak között van az Európai Unióban: 29,4 százalék volt 2023-ban, míg az EU-átlag 43,1 százalék - olvasható az Európai Bizottság Oktatási és Képzési Figyelőjének legújabb kiadásában. A jelentés arra is rámutatott, hogy az EU-s tendenciával ellentétben ez az arány 2013 óta még csökkent is. Pedig a friss diplomások foglalkoztatási rátája Magyarországon (94,7 százalék) meghaladja az uniós átlagot (87,7 százalék), ami magas keresletre utal.

Felsőfokú tanulmányok megkezdésére összesen 120 990 fő adta be a jelentkezését 2024-ben, ami 4 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban, de több, mint az az előtti években. 

A bizottság kiadványa szerint a korábbi növekedés valószínűleg az addigi részvételi akadályok - például az emelt szintű érettségi vizsga és a központi felvételi követelmények - eltörlésével függ össze, a hatásköröket pedig az egyetemekre ruházták át, amelyek a korábbinál kedvezőbb és egymástól jelentősen eltérő felvételi követelményeket dolgoztak ki.

A jelentés arra is kitért, hogy az egyetemekre jelentkezők közül 17 833 fő jelentkezett tanári képzésre, ami 25 százalékos növekedés az előző évhez képest. Ugyanakkor a koragyermekkori és gondozási programokra, valamint a tanítóképzésre jelentkező 10 623 személy túlnyomó többsége (78 százalék) részidős képzésekre jelentkezett, vagyis ők nem új jelöltek, hanem már gyakorló tanárok, akik a képesítésük szintjét szeretnék emelni. 

Az alsó és felső középfokú tanárképzési programok iránti kereslet továbbra is alacsony.

A tanárhiány pedig az oktatás minőségére is hatással van. Míg 2018-ban a PISA-felmérésben részt vevő magyarországi iskolák egyharmada számolt be szakképzett tanárok hiányáról, 2022-re ez az arány több mint 40 százalékot tett ki. A tanárhiány a vidéki térségekben a legjelentősebb, a hátrányos helyzetű iskolákban pedig 2-3-szor magasabb a szakképzettség nélküli pedagógusok aránya, mint a normál profilú iskolákban. Mindemellett a pedagógusállomány idősödik: 2021-ben a tanárok 29,5 százaléka volt 55 éves vagy annál idősebb (EU-átlag 24,5 százalék). A nyugdíjkorhatárt mintegy 5000 tanár érte el 2023-ban, míg a pályakezdők száma 2231 fő volt.

Bár a magyar kormány uniós társfinanszírozással elkezdte a pedagógusbérek rendezését, a tanári fizetések még mindig Magyarországon a legalacsonyabbak az OECD-tag uniós országok közül.

Problémát jelent a korai iskolaelhagyás is: az oktatást végzettség nélkül elhagyók aránya 12,4 százalékról 11,6 százalékra csökkent 2023-ban, de továbbra is magasabb, mint az uniós átlag (9,5 százalék). Az, hogy 2012-ben 18-ról 16 évre csökkentették a tankötelezettség korhatárát, leginkább a hátrányos helyzetű fiatalokat érintette. A 16 éves kort betöltők esetében 69 százalékkal nőtt az iskolai lemorzsolódás valószínűsége, miközben a 16-18 éves korú diákok 58 százaléka egyáltalán nem talált állást. 

A doktorjelölt teljesítette ennek feltételeit – szögezte le az intézmény. A bizottság végső döntését a dolgozat minőségét, a hivatkozásokat, vagy esetleges hiányukat, továbbá a jelöltnek a nyilvános védésen elhangzó kérdésekre adott válaszait egyenként és összességében értékelve fogja meghozni.