Lapunk még november elején számolt be arról, hogy május óta nem működik a felújított Kútvölgyi Tömbben a mozgáskorlátozottakat lépcsőkön átsegítő lift. A páciensek azon kérdésére, hogyan juthatnak el az emeleten lévő szakrendelésre, a biztonsági személyzet a következőt javasolta: menjenek ki az épületből, vissza a Szilágyi fasori a kereszteződésig, ott aztán jobbra a János kórház és a Kútvölgyi közötti meredek úton, s azzal „akadálymentesen” juthatnak el a rendelőintézet első emeletére. Aztán menjenek le az épületen belül a recepcióra, jelentkezzenek be a betegirányítóban, majd vissza, és már mehetnek is a szakrendelésre.
Pedig a helyzet kevéssé a kórházon múlik: a liftet kicserélték, s működési engedélyre vár. A kórház igazgatója maga is sajnálkozott, hogy az új lépcsőlift még mindig nem üzemel, a megjegyezte, hogy a hatósági engedélyezés pontos folyamata általa sem ismert „Sajnálatos, remélhetően tényleg példátlan, és az e tárgyban hetente 1 vagy több betegpanasz miatt tényleg szánalmashoz közeli történetről van szó, ami miatt magam és munkatársaim nevében kérek Öntől is szíves elnézést. Az Ön levelét is felhasználjuk a beüzemelési folyamat ösztökéléséhez” - fogalmazott korábban a lapunknak nyilatkozó panaszosnak az igazgató.
„Szánalmashoz közeli történet” - Fél éve nem működik a mozgáskorlátozottakat lépcsőkön átsegítő lift a Kútvölgyi TömbbenAz üggyel kapcsolatban a DK-s Vadai Ágnes megkérdezte Pintér Sándor egészségügyért és oktatásért is felelős belügyminisztert, mikor lesz újra működőképes a mozgáskorlátozottakat lépcsőkön átsegítő lift a Kútvölgyi Tömbben. A tárcavezető nevében Rétvári Bence államtitkár válaszolt, de abból konkrét időpont nem derült ki. Sőt, igazából semmi új nem derült ki, azon kívül, hogy a jelek szerint továbbra sem működik a lift.
Rétvári válasza szerint a kórház vezetése jelentette a problémát a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságnak (KEF), így a rossz liftet elbontották és újat építettek a helyére. Ezt azonban még mindig nem helyezték üzembe. Az államtitkár közölte, amit eddig is tudni lehetett, vagyis, hogy az új lift működtetéséhez hatósági engedély szükséges, ennek beszerzése folyamatban van. Egyebekben Rétvári Bence finoman rátolta a felelősséget a kórházra, mondván, az egészségügyi intézmény mindent elkövet az adminisztrációs folyamat gyorsításáért, az okozott kellemetlenségek miatt pedig türelmet és megértést kértek a páciensektől.
„Mit jelent, hogy Magyarország - ön szerint - "lázad a bírósági aktivizmus ellen?”
Vadai Ágnes egy másik témában is kíváncsi lett volna a kormány válaszára. A DK politikusa Orbán Viktorhoz intézett kérdést, amelyben arra kérte a miniszterelnököt, hogy fejtse ki, "mit jelent, hogy Magyarország - ön szerint - "lázad a bírósági aktivizmus ellen"? Jelenti ez azt, hogy mostantól egyénileg és közösségileg is figyelmen kívül hagyható hazai és európai bírósági döntés?
A kormányfő helyett a Répássy Róbert válaszolt. Az Igazságügyi Minisztérium államtitkára nem bonyolította túl, egyszerűen beidézte Orbán Viktor korábbi mondatait:
„A menetrend ilyenkor az, hogy van egy plenáris ülésünk, és utána pedig vannak munkacsoportok, azoknak a munkájában csoportokban veszünk részt. Volt munkacsoport, amely a gazdasági biztonsággal foglalkozott, volt, amelyik a migrációval, ezeket én most nem ismertetem, a munkacsoport-vezetők, ha akarják, akkor Önök számára is összegezhetik a munkájukat, egyedül a migrációval kapcsolatban szeretnék egy megjegyzést tenni. Most már régóta azt tapasztalom, hogy nagyon nagy feszítőereje van ennek a kérdésnek, mert a migráció kérdése újra az európai intézményi kereteket feszegeti. Mindenki elégedetlen a mostani helyzettel, és mindenki változást akar. Amit ma én megállapítottam a magam hozzászólásában, hogy a politikai vezetők változtatási szándéka előtt egy komoly akadály tornyosul, amelyen át kell törni, és ezt úgy hívják a mi szakmánkban, hogy bírósági aktivizmus. Eldöntünk dolgokat, a kormányok azokat végrehajtják, és a közös döntéseink beleütköznek először európai, aztán pedig nemzeti bírói döntésekbe, és így a migráció visszaszorítása érdekében elért eredmények egyszer csak szétpukkannak. Ez alól egyetlen ország kivétel, ez Magyarország, amelyik mindig is a bírósági aktivizmussal szembeni lázadás pártján állt. Nem hiszem, hogy meg tudjuk állítani a migrációt, hogyha nem lázadunk föl a most hatályos jogszabályok és bírói ítéletek ellen.”