Riportban számol be a Reuters a Németországból Magyarországra menekülő nyugdíjasokról.
Andre Iwan és felesége néhány hónappal ezelőtt költözött Kelet-Németországból, a Balaton közelében fekvő Szőlösgyörökre, ahol még 1998-ban vásároltak telket, azzal az akkor még meglehetősen homályos tervvel, hogy ide vonulnak vissza. A Németországban az utóbbi időben bekövetkezett politikai és társadalmi változások felgyorsították a költözést. A házaspár elsősorban a magas adókra panaszkodik, valamint arra, hogy a bevándorlás miatt „másodrendű állampolgárokká” váltak.
Az elmúlt években több ezer olyan, többségében nyugdíjas német telepedett le Magyarországon, akit az olcsó lakhatás és az alacsony megélhetési költségek vonzanak. Ugyanakkor van egy másik szempont is, amely miatt egyesek Magyarországot választják: mégpedig Orbán Viktor miniszterelnök keményvonalas bevándorlásellenes retorikája, amelyet széles körben osztanak a kivándorlással foglalkozó németországi Facebook-csoportokban és máshol a közösségi médiában. – Az elmúlt évek politikai intézkedéseivel - különösen Angela Merkel 2015-ös menekülthullámával - látható volt, hogy a helyzet évről évre csak rosszabbodik – állítja Andre Iwan, aki építésvezetőként dolgozott. Angela Merkel volt kancellár 2015-ben több mint egymillió, háború és szegénység elől menekülő – többségében szíriai – migráns előtt nyitotta meg Németország határait. Bár döntését külföldön sokan méltatták, a lépés Németországban ellentmondásosnak bizonyult.
Bekeményít Németország, tovább szigorítja menekültpolitikájátA férfi szavai összecsengenek több jobboldali német véleményvezér, valamint a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt retorikájával, amely a közelmúltban nagyválasztási győzelmet aratott több tartományi választáson is a szegényebb keleti régiókban. Az AfD szerint Németországot elárasztják a bevándorlók, és a berlini kormány már nem képes megfelelően kezelni a helyzetet. Bár Olaf Scholz kancellár kabinetje emlékeztet, hogy a bevándorlók elengedhetetlenek a munkaerőpiac és a gazdaság szempontjából, ígéretet tett az illegális migráció elleni szigorúbb fellépésre.
2022-ben mintegy 22 100 német élt Magyarországon, a hivatalos magyar adatok szerint a beérkezők száma 2021-ben érte el a csúcsot, amikor 4 036-an költöztek ide, fele arányban hatvan év felettiek. A HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont szociológusa - aki kutatásokat végzett az újonnan érkezettek közt - szerint számukra Magyarország biztonságos ország. „Viszonylag olcsón élhetnek itt, találnak lakhatást, és (szerintük) nincsenek migránsok. Németország helyzetét válságosnak érzik” - magyarázza Váradi Mónika. A Magyarországra érkező németek száma eltörpül azokéhoz képest, akik innen költöztek tanulni vagy dolgozni az Európa gazdasági motorjának számító Németországba. Ráadásul Németországból az összesített kivándorlás nem mutatott növekedést.
Egyébként semmilyen bizonyíték nem támasztja alá, hogy Magyarország biztonságosabb lenne Németországnál: a bűnözési statisztikák hasonlóak, és a közvélemény-kutatások szerint Magyarország korántsem boldogabb hely – Németországgal együtt Európában idehaza a legboldogtalanabbak az emberek.
A berlini Humboldt Egyetem kutatója úgy látja, további vonzerőt jelenthet Magyarország különleges imázsa, amit a kormány népszerűsít, de széles körben visszhangzik az európai szélsőjobbos médiában. Ez pedig a nyugat-európaiak állítólagos bevándorláspárti liberalizmusával szembeni fellépés - vélekedik Szombati Kristóf antropológus, hozzátéve, hogy a kormánypárti média a német kivándorlók érkezését Magyarország sikereként ünnepli. „Számos tényező vonzza az embereket Magyarországra, vagy éppen taszítja őket Németországból. Ezek között sokan említik, hogy nem kedvelik a német bevándorláspolitikát - magyarázza.
Németországban kitűznék a megtelt táblát, egyre súlyosabb gondot jelent a bevándorlók nagy számaJürgen Wichert, a Kelet-Németországból, Erzgebirge térségéből költözött Magyarországra, egészen pontosan a Balaton partján fekvő Gyenesdiásra. A férfi szimpatizál Orbán Viktor konzervatív politikájával, és üdvözölte Donald Trump győzelmét az amerikai elnökválasztáson. – Nagyon kritikusan szemlélem a németországi fejleményeket. Úgy gondolom, hogy sok embernek még mindig túl jól megy – jelentette ki, hozzáfűzve, hogy csak akkor lesz lehetőség a változásra és a helyzet újragondolására, ha tovább hanyatlik a német gazdaság, a középosztály ismét lecsúszik, az ezt kísérő elégedetlenség pedig egy másik politikai elitet juttat hatalomra.
Súlyos beteg a német gazdaság, Angela Merkel nevét szinte már szitokszóként használjákGyárakat zárna be a Volkswagen, munkahelyek tízezrei szűnhetnek meg Németországban